Od smrti legendy Jozefa Kronera prešlo 15 rokov: Zaspomínajte si na jeho slávne roly

13. marca 2013, 10:35
Tip redakcii

Rodák zo Staškova pri Čadci si získal srdcia divákov svojím talentom ľudí rozosmiať i rozplakať. Jozef Kroner hral zbojníka, včelára, sedliaka aj stolára a každej postave vdýchol dušu. Film Obchod na korze sa stal dokonca oscarovým. 12. marca uplynulo presne 15 rokov od jeho smrti. Zaslúžilý umelec zomrel vo veku nedožitých sedemdesiatštyri rokov.

Legendárny sváko Ragan alias Jozef Kroner: Už pätnásť rokov nie je medzi nami.

Legendárny sváko Ragan alias Jozef Kroner: Už pätnásť rokov nie je medzi nami.

Autor: Archív

Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924. Pochádza z dvanástich detí. Začínal ako robotník v Trenčíne. Popri práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Začínal v Armádnom divadle v Martine. Od roku 1956 pôsobil v činohre SND v Bratislave až do roku 1984, keď odišiel do dôchodku.

Jeho úlohy sa stali za tie roky kultovými, podobne ako hlášky z filmov. Vďaka nemu si ľudia zapamätali aj filmy ako Kubo, Živý bič, Rysavá jalovica, Ruže a sneh, Vôňa remesla, Slovácko sa nesúdi, Sváko Ragan, Pacho, hybský zbojník, Nech žije deduško či Tisícročná včela.

Ako sa Pacho stal zbojníckym kapitánom...

Do dejín svetovej kinematografie sa zapísal postavou Tóna Brtka z oscarového filmu Obchod na korze. Okrem herectva bol vášnivým rybaárom a našiel si čas aj na písanie kníh Herec na udici, Herec nielen na udici, S kamerou a s udicou, Neobyčajný testament a O rybke Beličke.

V obchode na korze ako Tóno Brtka.

Sváko Ragan

Nielen jeho tvár, ale aj jeho hlas je nezabudnuteľný!

 
Autor: Pluska.sk/domi 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Od smrti legendy Jozefa Kronera prešlo 15 rokov: Zaspomínajte si na jeho slávne roly
Pluska.sk/domi