Posledná rozlúčka s Milanom Čorbom († 72): Bol to slovenský Armani, povedal Mika

21. mája 2013, 00:00
aktualizované 21. mája 2013, 22:00
Tip redakcii

Divadelná obec v nedeľu nad ránom prišla o ďalšieho skvelého umelca. Známy kostýmový výtvarník Milan Čorba podľahol chorobe, ktorá ho už dlhší čas trápila. Z jeho smrti zostala v šoku nielen rodina, ale aj jeho blízki priatelia. V utorok doobeda ho jeho najbližší odprevadili na poslednej ceste. Václav Mika o ňom počas rozlúčky v divadle povedal, že to bol Armani slovenského divadelníctva.

Zronená vdova Emília Vášáryová: V divadle odprevadila milovaného manžela Milana Čorbu. Von ju museli doprevádzať.

Zronená vdova Emília Vášáryová: V divadle odprevadila milovaného manžela Milana Čorbu. Von ju museli doprevádzať.

Autor: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

Umelecký výtvarník a manžel Emílie Vášáryovej Milan Čorba zomrel nečakane v nedeľu 12. mája vo veku sedemdesiatdva rokov. Prehral boj so zákernou chorobou, o ktorej nevedeli ani jeho kolegovia. Posledné zbohom mu dala v utorok rodina, priatelia i kolegovia v historickej budove Slovenského národného divadla od jedenástej hodiny. Rozlúčka trvala približne jednu hodinu.

Portál Pluska.sk vás sprevádzala týmito smútočnými chvíľami.

11:53 - Za zvukov piesne Valčík na rozlúčku padá opona, ľudia tlieskajú! Týmto sa rozlúčka v Milanom Čorbom v historickej budove SND končí.

11:50 - Slova sa ujal aj jeho dlhoročný priateľ Milan Lasica: "Boli sme priatelia 50 rokov. Nestál na javisku, ani pred kamerou, ale nebol neviditeľný. Neexceloval, stál v pozadí a predsa vždy na čele! Miloval svoju ženu, láskavo s ňou žartoval a ona sa mu odmenila zvonivým smeichom. Milan, uvidíme sa, nehovorím, že sa budem za tebou ponáhľať, takže ma počkaj. Napokon, kam by si chodil... Milan, dovidenia."

11:46 - Po krátkom filme sa slova ujíma herečka Zuzana Fialová, ktorá cituje aj samotného Čorbu. "Zmyslom života je Boh... Keď prameň vyschne, budem sa porúčať."

11:43 - Prítomní hostia teraz sledujú zostrih filmov, na ktorých umelecký výtvarník pracoval. A nebolo ich málo.

11:38 - Za svojho bývalého dekana sa prišla prihovoriť aj študentka VŠMU. "Všetci študenti sa zhodujú, že Milan Čorba ovplyvnil náš život najviac. Keď skončilo funkčné obdobie dekana na VŠMU, zožal standing ovations a niektorí aj plakali," študentka sa lúči v mene všetkých s jeho typickým pozdravom "Tak zatiaľ!"

11:32 - Ďalšieho prejavu sa zhostil herec Martin huba, ktorý spomenul aj Čorbov ťažký osud, keď mu ako desaťročnému zabili otca. "Milan bol faktom bytia nadšený aj napriek neľahkému osudu," dodal.

11:26 - Herci sa poklonili rakve. Aktuálne smútiaci sledujú film o Čorbovom živote. Nechýbajú zábery z divadelných predstavení, v ktorých robil kostýmy a skice.

11:23 - Tretí príhovor rozlúčky patrí aktuálnemu riaditeľovi našej verejnoprávnej televízie Václavovi Mikovi. "Spoznali sme sa na chodbách STV, keď som sa dozvedel o jeho smrti, mysľou mi prebehli naše rozhovory. Bol to Armani slovenského divadla," priznal Mika.

11:18 - Rakva je umiestnená v strede pódia a stále je pri nej čestná stráž. Pódium je plné vencov a kvetov na jeho pamiatku.


Na pódiu stojí aj Čorbov kamarát Marián Labuda.
Foto: MATEJ JANKOVIČ/Plus JEDEN DEŇ

11:15 - Medzi smútočnými hosťami na pódiu vidno aj herecké kolegyne Zdenu Studenkovú a Božidaru Turzonovovú. Po úvodnom príhovore nasleduje ďalší.

11:05 - Pri jeho rakve sa zišlo hneď viacero umelcov, čestnú stráž stoja aj Soňa Valentová, Štefan Bučko, Jozef Vajda a v neposlednom rade aj Milanov dobrý kamarát Marián Labuda. Prítomní počúvajú príhovor, ktorý predstavuje Milana Čorbu ako človeka, aj ako umeleckého výtvarníka.

11:00 - Medzi smútiacimi hosťami je aj herec Juraj Kukura, či generálna riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková.

10:57 - V sále historickej budovy SND je už na pódiu vystavená rakva a množstvo vencov a kvetov. Hľadisko sa postupne zapĺňa smútiacimi.

10:50 - Medzi smútočnými hosťami vidieť aj známe tváre ako herečku Martu Sládečkovú, či jej kolegu Vlada Černého. Vdova Emília Vášáryová je už v sále historickej budovy SND. Hostia sa postupne zapisujú do kondolenčnej knihy, viacerí prinášajú aj kvety.


Marta Sládečková sa podpisuje do kondolenčnej knihy.
FOTO: MATEJ JANKOVIČ/Plus JEDEN DEŇ

10:45 - Postupne sa schádzajú smútoční hostia. Vo vstupnej hale horí za zosnulého Milana Čorbu (†72) sviečka, pri ktorej stojí aj jeho fotografia.


Odišiel im blízky človek

Pracovali s ním dennodenne, ale o podlomenom zdraví nevedeli. „Nikdy nehovoril o chorobe, aj keď bol chorý...“ povzdychol si Peter Čanecký z VŠVU. Ani kamarát Emil Horváth ml. (67), ktorý sa s kostymérom poznal od roku 1965, netušil, že sa blíži jeho koniec: „Nevedel som to... Bolo to jeho súkromie.“

So smrťou blízkeho priateľa sa ťažko vyrovnával aj Martin Huba. „Ja si ho zapamätám ako človeka, ktorý má v kumšte nezastupiteľnú úlohu a iné pohľady neprijímam. Nevedel som, že bol chorý,“ uzavrel so smútkom v hlase Huba.

„Veľmi som ho obdivoval. Bol to môj vzácny priateľ, s ktorým som sa priatelil od mladosti. Dokonca mi pomáhal pri mojej diplomovej práci. Celý život sme sa ctili. Odišiel mi veľmi blízky človek, ktorý na mňa dával pozor, aby som neskĺzol z cesty. Keď som mal nejaké pochybnosti, tak som sa vždy na neho obracal,“ povedal nám so smutným hlasom Labuda.

Tu ste mohli vidieť jeho kostýmy :

Divadelné inscenácie: Amadeus, Tančiareň, Dom v stráni, Tak sa na mňa prilepila, Hráči a Tanec toreadorov, Čakanie na Godota

Filmy: Letokruhy, Krutá ľúbosť, A poběžím na kraj světa, Tisícročná včela, O sláve a tráve, Utekajme, už ide, Neďaleko do neba, Orbis Pictus, Obsluhoval som anglického kráľa, Taková normální rodinka 

 
Autor: Pluska.sk/domi, mm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Posledná rozlúčka s Milanom Čorbom († 72): Bol to slovenský Armani, povedal Mika
Pluska.sk/domi
mm