PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Robo Grigorov: „Na recepciách sa nepretŕčam, radšej pracujem.“

06. novembra 2016, 07:00

Spevák Robo Grigorov vystúpil pre hŕstku boháčov, napriek tomu považuje honbu za majetkom za stratu času.

Nahodil sa: V luxusnom hoteli v Tatrách dostal nedávno smotánku do varu.

Nahodil sa: V luxusnom hoteli v Tatrách dostal nedávno smotánku do varu. Foto: GRAND HOTEL KEMPINSKI HIGH TATRAS

Známy rebel nikdy nebol z tých, čo by vyhľadávali naleštené krištáľové lustre a exkluzívne priestory. Málokto by teda čakal, že Robo Grigorov (52) niekedy vystúpi v luxusnom hoteli na Štrbskom Plese. Nedávno tam však na súkromnom koncerte predsa len zaspieval hŕstke boháčov svoje najväčšie hity.

„V tomto hoteli som bol prvýkrát. Je pravda, že milujem underground, ale to ani trocha nekoliduje s luxusom,“ vysvetlil nám. „Pozrite sa napríklad na Davida Bowieho alebo Toma Pettyho. Ich tvorba má od komercie ďaleko, ale je to luxusný underground. V mojom prípade vždy hrá najväčšiu rolu prístup ľudí,“ upresnil to, čo sa mu vo Vysokých Tatrách splnilo.

 

Radosť si spraví nástrojmi

Nad luxusom, ktorému nikdy neprepadol, sa Robo Grigorov zamyslel aj po koncerte v päťhviezdičkovom hoteli. „Neodsudzujem ľudí, ktorí potrebujú mať Rolls Royce, aby boli šťastní, ale život je podľa mňa na to, aby sme sa niečo naučili, odovzdali čím viac druhým a najmä pochopili, kto vlastne sme,“ začal vysvetľovať svoj postoj k materiálnym statkom.

„Nevyhľadávam luxus v tom zmysle, ako ho bežne chápu ľudia. Naháňanie za autami, vilami, značkovým oblečením a podobne považujem za stratu času. S výnimkou hudobných nástrojov, na ktoré som vždy minul ‚majland‘, ma také veci vôbec nezaujímajú. Hudobné nástroje sú najväčší luxus, ktorý si doprajem,“ vyznal sa hudobník zo svojej neresti. Istý čas sme o Grigorovovi vôbec nepočuli a nechodil ani do spoločnosti. Šuškalo sa, že prechádzal dramatickým životným obdobím.

On však trávil čas pri hudbe. „Nahrával som skladby - ako vždy, keď som ‚stratený‘. Byť stále niekde na očiach, pretŕčať sa na recepciách a pritom stihnúť pripraviť materiál na vydanie sa vzájomne vylučuje. Keďže nahrávam všetko sám, berie to naozaj kvantum času. Je pravda, že takto ma síce nevidíte na mediálnych žúroch, ale mám pripravených dosť skladieb aj na tri albumy dopredu. Takže občas sa síce na čas stratím, ale o to viac sa vždy potom nájdem,“ vysvetlil.


Títo ho bavia: Raperka Fejbs.
Foto: youtube

Zapriahne raperku?

Naposledy zarezonovalo meno Roba Grigorova v súvislosti s mladou speváčkou Kristínou Pelákovou. Titulky, čo spolu títo dvaja majú, si pred vyše rokom vymohli pozornosť mnohých čitateľov. Čakali, aká love story z toho vypadne. Oni však spolu iba naspievali pesničku.

Nás zaujímalo, s kým by Grigorov okrem mladej Kristíny chcel naspievať hit. „Našlo by sa viac ľudí, ktorých obdivujem. Keď mám povedať konkrétnejšie, tak za všetkých napríklad Maťo Ďurinda. Poznáme sa od úplnej mladosti. Dokonca už naše mamy boli kamarátky. Je čudné, že sme spolu doteraz nezaspievali ani notu. Maťo je taký istý perfekcionista ako ja a máme aj ľudsky veľa spoločného. Raz mu možno zavolám a bude,“ sľubuje.

Grigorov známy melodickými pesničkami nás však šokoval novým hudobným žánrom, ktorý plánuje zakomponovať do nejakej zo svojich skladieb. Bude to rap. „Mám jednu dobrú kamarátku, Martinu Fabovú, alias Fejbs. Má môj rešpekt. Práve ona ma o rape dosť naučila a cez ňu začínam pomaly chápať mentálnu stránku, v akom tento štýl funguje. Na rap potrebujete IQ a morálny kredit. Ak ho nemáte, nebude to rap, ale iba rapkanie hluchých slov. O tom, že by mi zarapovala do pesničky, sme sa už rozprávali. Uvidíme, čo čas prinesie.“


Títo ho bavia: Ľuboš Zeman.
Foto: youtube

Bol iba vykonštruovaný

Za socializmu bol Grigorov chvíľu nežiaduci. Niektoré jeho pesničky boli zakázané a na čas odišiel žiť do zahraničia. Spievať piesne proti systému - ktorými sa preslávil a stali sa nadčasovými - nebola jeho ambícia. To len komunistickí pohlavári sa vraj videli v ich slohách. „To, že by som tvoril priamo proti režimu, si režim vykonštruoval sám vo svojej réžii. S najväčšou pravdepodobnosťou pre svoju paranoju a strach z blížiaceho sa konca. Azda by ste neverili tomu, že by som strácal čas na to, aby som komponoval skladby, napríklad proti Gottwaldovi. Čo už by to bola za inšpirácia!“ smeje sa.

Rýmy na nové texty sa podľa Grigorova nájdu aj vo fungovaní dnešného kapitalizmu. „Každá doba má svoje plusy aj mínusy. V dnešnej dobe to vyzerá, že pár ľudí sa síce naozaj zbláznilo, ale to neznamená, že ohlúpli všetci. Nikto nikomu nekáže, aby sa s niekým priatelil pre výhody. Často sa v poslednom čase práve o týchto veciach rozprávame s textárom Ľubom Zemanom. Pomenoval dnešné problémy v nových textoch tak presne ako málokto. V tomto zmysle sú a budú mnohé moje skladby vždy angažované.“

Títo ho bavia: kňaz Marián Kuffa. 
Foto: youtube

Čo s láskou

Čo však robí spevák, keď práve netvorí? „Väčšinou spím. Ale nie, žartujem. Mám veľa spôsobov, ako tráviť voľný čas, napríklad milujem vodu a slnko. V lete ma to ťahá k vode a užívam si, keď je aspoň štyridsať v tieni. V zime čakám na to, kedy už konečne bude leto,“ hovorí Grigorov, ktorý sa nijako výrazne neprezentuje súkromným životom. Po jeho boku sa už dávno neobjavila žiadna kráska. Napriek tomu, že o ženách a láske spieva rád. Dokonca aj do romantického hotela Kempinski, kde koncertoval, zavítal iba s manažérkou.

Či už osudovú ženu našiel, pred nami tajil. „Ak budete chcieť, všetko sa najlepšie dozviete z textov mojich pesničiek. Zo mňa nikdy neurobíte celebritu, ktorá bude rozprávať o svojom súkromí v médiach. Na lásku verím. Život bez nej by nemal cenu. Láska sa však neobmedzuje iba na vzťahy so ženami. Opýtajte sa napríklad farára Kuffu. On vie veľmi presne, čo je to láska,“ vyhlásil rázne muzikant, ktorý sa verejne pochváli nanajvýš láskou k štvornohým „kočkám“.

„Myslím, že presnejšie by sa dalo povedať, že mám rád všetky zvieratá. Čo sa týka mačiek, obdivujem ich inteligenciu, hrdosť a vernosť. Som si istý, že sa to týka všetkých mačkovitých šeliem. Nie sú iba nádherné, ale priateľstvo s nimi dokáže ísť do obrovskej hĺbky. Nie sú však vhodné pre ľudí, ktorí vyžadujú poslušnosť. Takí by mali radšej voliť psa alebo si kúpiť počítač. Mačka nikdy nebude sluha.“

Autor: NINA KOŠECKÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1779
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Robo Grigorov: „Na recepciách sa nepretŕčam, radšej pracujem.“
NINA KOŠECKÁ