Rozboril prelomil mlčanie: Otvorená spoveď o Pavlovi Ruskovi, Markíze a Modrom z neba

07. októbra 2013, 00:00
Tip redakcii

Zrušené nakrúcanie, slovný útok exšéfa Markízy Pavla Ruska (50) na výrobu Modrého z neba a napokon jeho netradičná nedeľná výroba. Prečo toľko humbugu okolo jednej relácie? Moderátor Vilo Rozboril (46) prelomil mlčanie a denníku Plus JEDEN DEŇ poskytol rozhovor.

Vilo  Rozboril:  V nedeľu  nakrúcal  ďalšie časti  relácie.

Vilo Rozboril: V nedeľu nakrúcal ďalšie časti relácie.

Autor: Július Dubravay/Plus JEDEN DEŇ, TV Markíza

Hoci bežne sa Modré z neba točí vo štvrtok a v piatok, včerajšie nedeľné nakrúcanie relácie bolo zvláštnou výnimkou. Pred dvoma týždňami vo štvrtok sa relácia nenakrúcala pre zdravotné komplikácie viacerých z účinkujúcich.

Takto to vtedy zdôvodnila televízia. Kto však náhle ochorel, nekonkretizovali. Zato účinkujúci boli v nedeľu o čosi zhovorčivejší.

„Mali sme prísť vo štvrtok, no v stredu večer volali z produkcie, že sa nakrúcanie ruší, lebo Vila seklo v chrbte. Ale každý hovorí inak,“ prezradila nám pani, ktorá pricestovala do Bratislavy z Banskej Bystrice.

Čo vraví moderátor?

Prečo sa Modré z neba nenakrúcalo v štandardnom termíne?
– Od septembra sme boli s televíziou dohodnutí na tom, že jedna streda bude musieť byť reprízová, pretože budem musieť ísť na nejaký zdravotný zákrok, po ktorom bude nasledovať minimálne týždňová rekonvalescencia. Nakrúcame štyri relácie v priebehu dvoch dní. Príbehy sme mali nakrútené, no nemali sme nakrútené štúdiové časti. Preto sa to presunulo. Žiadne iné veci sa nekonajú. Veď keby som chcel trucovať, ako sa nad tým špekulovalo, tak by som tu ani dnes nebol. Je to po týždni a normálne nakrúcame ďalej. Nevidím dôvod na to, aby som nerobil niečo, čo mám rád, a nedokončil niečo, čo je rozbehnuté a ľudia majú radi.

Čo hovoríte na konflikt s pánom Ruskom?
– Mali sme veľmi štandardné vzťahy. Neboli nikdy nejaké veľké kamarátske, ale neboli ani konfliktné. Boli to vzťahy profesionálneho rešpektovania sa. Mám pocit, že to bol človek, ktorý televíziu výborne odštartoval, že ju veľmi dobre postavil na nohy, že pod jeho vedením sa stala televízia lídrom na trhu, a myslím si, že jej položil úžasné základy. Ďakujem mu za to, že som mohol byť súčasťou toho takmer od začiatku. A prečo dnes ten výpad? Ja tomu nerozumiem. Priznám sa, nerozumiem tomu a už sa nechcem v tom ani ďalej rýpať. V čom spočíva jeho potreba útočiť, ja naozaj neviem. A ani to nebudem ďalej komentovať.

Myslíte si, že mal dôvod na takýto útok?
– Jeho útok bol naozaj nezmyselný. A on už naozaj o fungovaní rôznych mechanizmov nevie. Je už príliš dlho odtiaľ, aby to dokázal hodnotiť tak, ako to hodnotil. Mimochodom, jeho hodnotenie bolo veľmi neobjektívne a neprofesionálne. Nemal pravdu. To je všetko.

Hneváte sa naňho?
– Samozrejme, že som najskôr pociťoval hnev, ale možno aj sklamanie, že zaútočil, ale už to nazaj chcem nechať tak, lebo naozaj nemám chuť prilievať olej do ohňa.

Tŕňom v oku mnohých bol aj váš vzťah s vtedajšou šéfkou Markízy Zuzanou Ťapákovou…
– Zuzana má svoj biznis bez ohľadu na mňa. A ja som mal svoj biznis, svoje veci som si robil bez ohľadu na ňu. Modré z neba sa nerozbehlo za nej, za jej éry. Modré z neba sa rozbehlo za éry riaditeľovania Václava Miku. Bol som rešpektovaným slovenským moderátorom a rešpektovaným markizáckym moderátorom a scenáristom dávno pred tým, ako sme sa dali so Zuzanou dokopy. A kto to chce spochybňovať a pre koho to je tŕňom v oku, nech si ten tŕň z toho oka vyberie. Ja tam tŕň nemám, ja sa tým zaoberať nebudem.

Myslíte si, že za všetko môže závisť?
– Určite je to jeden z dôvodov pre určitú skupinu ľudí. Prečo by sme niekomu odpustili úspech? Ale znovu hovorím, to je tŕň v ich oku.

Pavol Rusko si myslí svoje


Pavo Rusko
Foto: archív

V súvislosti s mediálnou vojnou medzi Ruskom (50) a Rozborilom sme včera oslovili aj bývalého riaditeľa Markízy. 

Nedávno ste sa vyjadrili, že v televízii vládlo v posledných rokoch rodinkárstvo. Vilo Rozboril však tvrdil, že najväčšie rodinkárstvo bolo za vášho riaditeľovania. Čo mohol mať na mysli?
– Mohol mať na mysli len moju exmanželku Vieru a tá bola predsa spolumajiteľkou televízie. Takže to sú úplne iné podmienky ako to, čo som kritizoval ja.

Rozboril si podľa vašich slov urobil z Modrého z neba vlastnú živnosť a výdatne sa na Markíze priživil. Je to teda pre Markízu nevýhodná spolupráca?
– Markízu by táto relácia stála menej, ak by ju vyrábala v internom prostredí, vo vlastných kapacitách a s vlastnými zamestnancami. Takže určite ten rozdiel je a podľa mojich informácií nie je malý.

To znamená… Viete to konkretizovať?
– Určite je oveľa väčší, ako by bol honorár moderátora. Dôležité je, že dramaturgiu relácie si televízia pustila do externého prostredia. A to sa mi zdá tiež nemenej rovnaký problém.

Vilo sa vyjadril, že ste frustrovaný z prehry v mediálnom prostredí a dnes už len ako mŕtvola verejného života kopete, kde to ide. Silné slová... Čo na to hovoríte? – Nemôže byť každý celý život tak vysoko, ako je dnes Vilo Rozboril. A pokiaľ ide o prehru v mediálnom prostredí, tak takú som nezaevidoval. My sme Markízu predávali v plnej sile za relatívne výhodných podmienok. Druhá vec je, že som ju musel predať, lebo inak by jej nepredĺžili licenciu a už by neexistovala.

Čo sa stalo, keď, ako vravíte, Zuzana Ťapáková, hneď ako ste odišli z Markízy, zabudla, že je krstnou mamou vášho syna?
– Čo sa stalo? Už nás nepotrebovala. Nič viac, nič menej.

Kedy ste sa naposledy stretli s Rozborilom?
– Ani si nepamätám. Veľmi dlhé obdobie, minimálne tri roky.

Ako si vysvetľujete, že Václav Mika ani Zuzana Ťapáková nemali nič proti tomu, že, ako tvrdíte, relácia sa vyrába za nevýhodných podmienok?
– Asi sa treba spýtať ich.

Zrušená štvrtková relácia sa vyrábala v nedeľu, pretože viacerí účinkujúci vraj mali zdravotné problémy. Čo si o tom myslíte?
– Celá kauza vznikla, keď sa ma pýtali na môj názor, čo by mal robiť nový generálny riaditeľ. Ja som naozaj len povedal, čo si myslím o súčasnom stave a zďaleka som nepovedal všetko. To, že niekto zareagoval ako trafená hus, to je jeho problém. Ale už nechcem prilievať olej do ohňa a živiť túto kauzu. Jednoducho to, prečo sa to vyrába v nedeľu, zdôvodnila Markíza. Ak nehovorí pravdu, je to ich problém, ja mám informácie trochu odlišné. Ale teraz to naozaj už nie je podstatné. Hlavne, aby to vyrobili v prospech tých ľudí, pre ktorých relácie je.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Lenka Filipová, mst 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Rozboril prelomil mlčanie: Otvorená spoveď o Pavlovi Ruskovi, Markíze a Modrom z neba
Plus JEDEN DEŇ/Lenka Filipová
mst