Silvia Šuvadová vrazila do svojej viery tisíce

01. septembra 2013, 10:00
Tip redakcii

Silvia Šuvadová (40) sa vrátila na Slovensko kvôli rodine a šíreniu osvety. Vďaka spiritualite dokázala odpustiť aj svojmu násilníckemu expartnerovi Braňovi Bystiarnskemu. Dokonca by sa spolu s ním vedela postaviť aj pred kameru.

SILVIA ŠUVADOVÁ  prišla na Slovensko  aj prednášať na  spirituálnych  seminároch.

SILVIA ŠUVADOVÁ prišla na Slovensko aj prednášať na spirituálnych seminároch.

Autor: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Máte štyridsať rokov a vyzeráte veľmi dobre. Ako si udržiavate postavu?
Pretože sa netrápim a jem, na čo mám chuť. V živote som pribrala dvakrát, a to vtedy, keď som sa cítila neistá a potrebovala som nejakú ochranu. A keď som sa dostávala do rovnováhy, nepotrebovala som sa tlačiť koláčmi. Veľa chodím, nie som zástankyňou posilňovní. Podľa mňa sú naše telá stavané na vznešenejšie veci ako dvíhanie činiek.

Čo robíte v Amerike? Pracujete niekde?
Robila som veľa reklám, a keď som sa naučila po anglicky, natočila som 15 nezávislých filmov. Pred štyrmi mesiacmi som robila jeden film so synom Olivera Stona. Posledné tri roky som sa však viac sústredila na spiritualitu.

Z čoho žijete? Dávate meditačné hodiny, na ktorých zarábate?
Zatiaľ ešte nie. Minulý rok som mala filmovú spoločnosť a ešte stále mi chodia tantiémy z reklám a filmov. A mala som aj ušetrené peniaze.

Dostali ste na Slovensku nejaké pracovné ponuky?
Andrejka, moja sestra, veľmi chcela, aby som tu hrala v nejakom seriáli. Predstavitelia našich komerčných televízií boli aj v Hollywoode a stretli sme sa. Vraveli, že mi pošlú scenáre a pilotné časti. Potom, keď som ich kontaktovala, sa to nerealizovalo.

Vrátili ste sa na Slovensko preto, že tu ľahšie získate prácu?
Nie. Prišla som preto, lebo je na to správny čas. Na to všetko, čo príde a čo energeticky cítim. Neviem to však ešte pomenovať, pretože ešte to nie je. Žijem prítomným okamihom. Viem, že veľa ľudí funguje na princípe, čo bude v budúcnosti, z čoho budem žiť? Ja cítim to volanie, čo ďalej, kde teraz ísť. A potom sa vám stane to, čo sa má stať. Nemám očakávania ani predstavy o budúcnosti. Keby prišla nejaká ponuka, posúdim to a musela by sa mi tá rola páčiť.

Neprekáža vám, že musíte stále vysvetľovať a obhajovať svoje vnímanie sveta?
Niektorí sa na tom smejú, pochybujú o vašom duševnom zdraví, dokonca polemizujú o tom, či neberiete drogy. Zvykla som si (smiech). Začiatky boli ťažké, keď to v decembri prepuklo, bolo toho veľa. Titulky v časopisoch boli príliš silné a aj to, že sa ľudia k tomu vyjadrovali, tak ako sa vyjadrovali. Radšej by som bola, keby už bola láska na zemi a všetci boli šťastní a mali sa radi. Zatiaľ je negativita súčasť tohto života. Vydala som sa na boj, tak bojujem.

Inak to asi berú vaši rodičia. Nezvažovali ste ani kvôli nim, že by ste sa vzdali verejného presadzovania týchto myšlienok?
Kvôli sestre a maminke som bola vo všetkom oveľa opatrnejšia. Ale nezvažovala som, že by som to úplne zanechala. Sto percentne chápem, že je to pre nich nie je ľahké. Pre maminku je to veľký šok a náročné, ale zvláda to dobre. Ocko je v pohode, je na mňa dokonca hrdý.

Čo sa stalo vo vašom živote, že ste sa dali na túto cestu?
Prvé nakopnutie bol môj život na Slovensku. Naozaj nechcem, aby to vyznelo, že sa sťažujem na Slovákov alebo niečo podobné. Bolo to o tom, aká som bola ja, ako som vnímala svoj svet a v akom vzťahu som bola zaseknutá…

Mali ste pocit, že musíte ujsť?
Bola som na všetko precitlivená. Pocit, že potrebujem odísť, bol veľmi silný. Prvý týždeň v Amerike som mala spolubývajúcu, ktorá mi dala do rúk kazetu s tým, že toto ti zmení život. Boli to Jerry a Esther Hicksovci, ktorých knihy sú aj u nás preložené. Kniha Secret o zákone príťažlivosti bola napísaná podľa ich učenia.

Máte za sebou nepríjemné vzťahy s mužmi, ktoré nedávno vyšli na povrch. Ako ste sa cez to preniesli?
Mala som to tak, že aj v tých najťažších životných chvíľach, keď som bola doslova na zemi a plakala, ako keby som vedela, že všetko sa deje kvôli tomu, že sa to má diať. Že musím nájsť spôsob, ako z toho von a že raz budem vďaka tomu, že som si týmto prešla, pomáhať iným a budem im lepšie rozumieť.

Zdá sa mi zvláštne ospravedlňovať násilie tým, že je to cesta k lepšiemu poznaniu.
S tým súhlasím. Ale ako inak odpustíte sebe a tomu druhému človeku, ak to nezoberiete ako súčasť vašej cesty? Nehovorím, že som si nemusela prejsť postupne hnevom, nenávisťou, pocitom, že za nič nestojím, keď sa mi dejú takéto veci. Prešla som si všetkými stupňami odpúšťania, ktorých je veľmi veľa. Keby som sa stále na niekoho hnevala alebo na život, tak je hnev stále vo mne.

Ak sa teraz stretnete s ľuďmi, ktorí vám ublížili, budete to vedieť spracovať?
Telo si pamätá isté veci, takže vždy sú tam nepríjemné pocity. Vedela som, že keď sa vrátim, môžu sa isté veci doriešovať a dočisťovať, že budem možno prekvapená tým, čo cítim, ale som pripravená. Nemám v sebe nič také, že nejakého človeka už nechcem nikdy stretnúť, lebo potom stretnem iného, ktorý bude taký istý.

Chceli by ste po tých rokoch nejaké ospravedlnenie alebo vysvetlenie?
Dajme tomu, že muž zbije ženu. On môže ísť cestou, že to bude popierať, nebude o tom hovoriť, ale tá najvyššia cesta je, že povie áno, urobil som to, je mi ľúto, že sa to stalo. Potom to môže mať transformačné účinky a zmeniť k lepšiemu mnohých iných, čo sa správali podobne. Myslím, že všetci sme nastavení tak, že dokážeme odpustiť.

Keby vás zavolali do Paneláka, kde hrá váš bývalý priateľ Braňo Bystriansky, prijali by ste túto rolu?
Nemyslím si, že by som povedala nie pracovnej príležitosti z dôvodu, že by tam hral Braňo. Pretože to by znamenalo, že mám v sebe ešte nejakú bolesť, prečo s ním nechcem hrať. Určite by to bolo ťažšie, ale myslím, že sa nedá pred životom utekať. Naopak, Vladko Černý povedal, keď som mala ísť hrať do jedného seriálu, že so mnou nebude hrať. A to mi bolo veľmi ľúto. To, že to hovorím, asi znamená, že to nemám ešte v sebe spracované. Bolo to pred 5 rokmi, keď som odchádzala do Ameriky.

Pýtali ste sa ho, prečo to urobil?
Pýtala. Povedal, že nechce so mnou hrať intímne scény.

Skontaktovali ste sa s Braňom Bystrianskym?
Nie. Predpokladám, že bol v ťažkej situácii on a aj ľudia z jeho okolia. Vôbec sa na neho nehnevám. Beriem to tak, že to, čo sa stalo, sa stalo a odpustila som mu.

Ako dlho vám trvalo, kým ste mu odpustili?
Musím sa priznať, že veľmi dlho. Chodila som do mystickej školy v Mount Shaste a vlani som mala osobnú hodinu s učiteľkou Amorah Quan Yin. Povedala mi, že mám počítať s tým, že jeden z mojich vzťahov bude musieť byť doriešený verejne. Vtedy som sa tej predstavy zhrozila a želala som si, aby to tak nebolo.

Máte teraz priateľa?
Mám veľmi, veľmi dobrého kamaráta, už štvrtý rok. Povedala by som, že je to láska môjho života. Je Američan. Niekedy sa však nestane, že si založíte rodinu s láskou vášho života. Vďaka tomuto vzťahu som veľa o sebe pochopila a naučila sa. Je odo mňa starší, takže neviem, či je na mieste otázka rodiny.

Koľko ste investovali do mystickej školy?
Niekoľko tisíc dolárov. Neľutujem ani jeden dolár. Boli to najlepšie investované peniaze.

Myslíte si, že na zemi príde zmena?
Áno. Myslím, že bude udalosť, keď nastanú zmeny aj vo finančnom systéme a aj v mnohých iných oblastiach spoločenského života. Nie je predsa možné, aby v súčasnosti napríklad umierali ľudia na rakovinu, to nemôže ďalej takto fungovať. Musí sa to zmeniť. Verím, že lieky proti rakovine a iné choroby už dávno existujú. Nie je možné, aby sa existujúce lieky držali v tajnosti a aby z toho profitovala úzka skupina ľudí. Ľudia majú právo na zdravie a šťastie a verím, že zmeny, ktoré prídu, prinesú na zem spravodlivosť.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ magazín/Martina Korbašová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Silvia Šuvadová vrazila do svojej viery tisíce
Plus JEDEN DEŇ magazín/Martina Korbašová