Uplynulo 30 rokov od smrti Karola Duchoňa: Bujarý život zabil legendu

05. novembra 2015, 06:00
Tip redakcii

Ani sa to nezdá, ale už je to 30 rokov, čo skonal jeden z našich najlepších spevákov. Niektorí dokonca Karola Duchoňa (†35) považovali za najlepšieho nielen u nás. Aj Karel Gott priznal, že slovenského kolegu obdivoval, ale zároveň sa ho aj trochu bál, pretože ho v speve poľahky prekonal. Žiaľ, hoci bol Karol Duchoň hudobný génius, nedokázal zvládnuť démonov, ktorí ho nakoniec priviedli do hrobu.

Diváci milovali jeho  krásny hlas  i kamarátsky prístup.

Diváci milovali jeho krásny hlas i kamarátsky prístup.

Autor: archív

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante. Sudičky si s ním zažartovali hneď na začiatku: ako spolužiačku na základnej škole mu nadelili Evu Mázikovú, z ktorej takisto vyrástla speváčka. Tá na Karola vždy spomínala v dobrom.

„Karol bol môj kamarát, spolu sme vyrastali, dokonca sme spolu utiekli z domu. Naši chceli, aby sme sa zobrali,“ priznala. Nadaný mladík začal veľmi skoro vyznávať hudbu, spev a gitaru. Otec mu to zakazoval, aj prvú gitaru mu rozrúbal, ale mama, po ktorej syn zdedil talent, sa ho vždy zastala.

Nadaný spevák

Ako 15-ročný zaujal Karol na speváckej súťaži a neskôr uprednostnil muziku na úkor školy: strojnícku priemyslovku v Partizánskom nedokončil. Kým boli rodičia v roku 1968 na dovolenke, odišiel s orchestrom Jaroslava Mikulu do zahraničia. Potom to už išlo rýchlo.

V roku 1968 sa zoznámil so spevákom Robom Kazíkom, ktorý mal vtedy bítovú skupinu The Ice Boys. S „ľadovými chlapcami“ začal Karol hrať na rôznych podujatiach. V roku 1969 spieval s Evou Mázikovou a s Orchestrom Braňa Hronca.


Karol Duchoň s belákovcami, s ktorými takisto vystupoval.
FOTO: lubobelak.sk

Keď sa Duchoň objavil v Malej televíznej hitparáde s pesničkou Uber pary, čo bola slovenská cover verzia hitu Sugar, sugar, milovníci dobrej muziky a kvalitných hlasov zbystrili pozornosť.

Karol Duchoň: Čardáš dvoch sŕdc

Obdobie slávy a úspechov prepuklo v roku 1970, keď Duchoň spieval na Bratislavskej lýre pieseň Kto má ťa rád. Nezískal síce cenu, ale všetci odborníci v ňom spoznali speváckeho majstra a fanúšikovia mali nový idol.

Gottov sok

Nasledoval jeden hit za druhým a vystúpenia nielen vo vtedajších socialistických, ale i v západných krajinách. Za veľkého hudobného soka ho považoval Karel Gott. Na festivale Bystrické zvony mu povedal: „Keby som ja mal to, čo tebe nadelil Boh, bol by som šťastný. Ja som si to musel všetko vydrieť.“

Karol Duchoň: Mám ťa rád

Keď sa Duchoň Gotta neskôr pýtal, prečo ho nepozve do svojho televízneho programu, odpovedal mu: „Pretože keby si to rozbalil, všetci by zistili, že si lepší ako ja.“

Napriek tomu prišiel rýchly a bolestivý pád. Paradoxne, zapríčinila to aj Duchoňova povaha. Bol vtipný, mal rád spoločnosť, rád sa zabával, ale rád bavil aj iných. Nič nechcel premeškať, o nič nechcel prísť, všetko chcel zažiť naplno.


Karol Duchoň bol mimoriadne obľúbený nielen doma, ale aj v zahraničí.
FOTO: archív

Žiaľ, začal čoraz viac popíjať. Neodmietol žiadny prípitok, aby si o ňom nemysleli, že je namyslený. Navyše sa začal báť, že prichádza o poslucháčov, že im už nemá čo ponúknuť. Pil čoraz viac, až sa z neho stal ťažký alkoholik.

Jeho stav zhoršovalo i to, že v detstve prekonal infekčnú žltačku, takže alkohol bol preňho smrtiaci. Nedbal však na to a diagnostikovali mu cirhózu pečene. Tesne pred smrťou ožltol, brucho sa mu nafúklo. Mal iba 35 rokov, keď zničený, schudnutý a vysilený zomrel 5. novembra 1985 v Bratislave, deň po svojich meninách.

Ženy, ktoré Duchoň ľúbil

Spevák bol šarmantný, príťažlivý a ženy ho vždy obdivovali. O troch, ktoré miloval najväčšmi, čo boli dve manželky a dcéra, sa vie veľa. Vraj mal aj tajné lásky, ale o tých zainteresovaní taktne mlčia.

S prvou manželkou Elenou Šurákovou sa Karol zoznámil v internáte Bernolák, kde spieval a ona tam chodila tancovať. Lásku jej vraj vyznal piesňou Elena, ty si život môj. Chodili spolu dva roky a v apríli 1972 sa zobrali.


Druhý raz sa oženil necelý rok pred smrťou.
FOTO: Archív

Elena už bola tehotná, takže pár mesiacov po svadbe sa im narodila dcérka Danka. Karol sa však prejavil ako žiarlivec, hoci údajne sám nebol žiadne neviniatko. Elena požiadala o rozvod a v roku 1985 Duchoňovcov rozviedli.

Už desať dní po rozvode sa spevák oženil s Alenou Čermákovou, ktorá pracovala v Slovenskom rozhlase. Napriek novej manželke nezanevrel na dcéru Danku, ktorá sa s ním vídala a s oboma napríklad jazdila na chatu.

Ako sa Danka vždy smiala, podobala sa na otca, ale jeho nadanie nezdedila. S druhou manželkou prežil spevák iba osem mesiacov. Podľahol cirhóze pečene, ktorá ho postihla pre jeho nerozumný život.

Najznámejšie Duchoňove hity
Bolo ich viacero a mnohé sú dobre známe aj dnes. Mnohé jeho skladby boli o ženách a láske. Tak vznikla pieseň Elena, venovaná jeho prvej manželke, Dievča z Budmeríc, Smútok krásnych dievčat či Čardáš dvoch sŕdc.

Ďalšiu skupinu tvorili skladby romantické, takmer baladické. Z nich je určite nesmrteľná pieseň V slovenských dolinách, známa len ako V dolinách, potom Šiel, šiel alebo Primášovo srdce. Dokázal však naspievať aj skladby, ktoré sú predsa len „viac od podlahy“, ako by sa dala označiť napríklad pieseň S úsmevom.

V Slovenských dolinách už aj po novom
Duchoňa poznajú aj najmladší poslucháči. Zásluhu má na tom i Kuly z Desmodu. Kuly totiž nanovo prespieval jednu z najznámejších Duchoňových skladieb V slovenských dolinách. Zrejme to urobil veľmi dobre, pretože pesnička chytila aj mladších a stala sa veľkým hitom aj v novom šate.

Spieval aj v nemčine
S Karlom Gottom spájal Duchoňa nielen krásny hlas, ale aj obdiv nemeckých divákov. Bol pre nich slovenský Tom Jones. V Nemecku mali vždy radi česko-slovenských interpretov. K ich miláčikom patril aj Karol Duchoň. Niekoľko skladieb preto naspieval v nemčine, vydal tam aj albumy a vždy tam rád účinkoval.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/jap 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Uplynulo 30 rokov od smrti Karola Duchoňa: Bujarý život zabil legendu
Plus JEDEN DEŇ/jap