Tvrdá kritika Zlatice Puškárovej: Pri komplimentoch vypína profesionalitu

12. marca 2013, 10:30
Tip redakcii

Patrí medzi pracovne najstaršie a najskúsenejšie moderátorky na obrazovke. V Markíze prežila niekoľko zemetrasení a presunov, no stále sa drží na špici a zdá sa, že jej stolička je nenahraditeľná. Preto nás prekvapila informácia, ktorá sa k nám doniesla zo študentského prostredia Paneurópskej vysokej školy. Ikonu súkromnej televízie tu na jednej z prednášok podrobil prednášajúci poriadnej kritike. Ako je to teda s jej neotrasiteľnými kvalitami?

Moderátorka Zlatica Puškárová je v Na telo už stálicou: Jedni ju uznávajú, iní zas kritizujú...

Moderátorka Zlatica Puškárová je v Na telo už stálicou: Jedni ju uznávajú, iní zas kritizujú...

Autor: TV Markíza

Okrem Paneurópskej vysokej školy, kde bola Zlatica uvedená ako odstrašujúci príklad spolu s inými omnoho skúsenejšími kolegami zo zahraničia, sme zistili, že vyštudovanú novinárku kritizuje aj mediálny analytik, politológ a historik doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD., rektor Akadémie médií.

Polichotená žena

Čo vlastne Zlatici Puškárovej vyčíta? „Nepovažujem ju za zlú moderátorku, má svoje profesionálne kvality. Na akademickej pôde sa však nehráme na fanúšikov alebo na odporcov, preto ju hodnotím otvorene,“ hovorí.

„Zlatica má sklony podliehať lichôtkam svojich respondentov. Je to jej skutočná slabosť. Pri komplimentoch úplne vypne svoju profesionalitu a správa sa skôr ako polichotená žena než ako profesionálna moderátorka. Všetci sme ľudia, každý má slabé miesto, ale treba si dávať pozor."

„Politici, ktorí dlhodobo chodia do diskusií, dokonca využívajú služby tímov odborníkov na politickú komunikáciu, ktorí moderátorov sledujú a hľadajú ich slabé miesta. Aj Zlatica by si mala uvedomiť, že ju niekto analyzuje a jej protivníkovi pred kamerou radí, ako má postupovať, aby si uľahčil situáciu.

„Toto jej slabé miesto už niektorí politici poznajú a zneužívajú to.“ Podľa odborníka je veľkým prešľapom aj to, ak dá moderátorka otvorene najavo sympatie k svojmu respondentovi: „Stalo sa jej to napríklad v relácii Na telo, ktorá sa vysielala po odstúpení pápeža.“

Som súťaživá

„V relácii o pápežovi mi dal kompliment kňaz Anton Srholec, ktorého si veľmi vážim, a neviem, prečo by som sa voči nemu mala správať odmerane. Žiadne poklony od politikov som však v relácii Na telo nepočula,“ zareagovala rázne Zlatica.

„Obyčajne je atmosféra napätá a sústredená na politické súboje a nie na koketovanie. Nikdy som sa ani nespoliehala na to, že som žena. Navyše, za tie roky už politici veľmi dobre vedia, že ich prípadné komplimenty sú neúčinné. Iné je to však pri nepolitických hosťoch, kde má vedenie rozhovoru prirodzene úplne inú dynamiku aj atmosféru," priblížila svoje stanovisko moderátorka.

„Hodnotenie pána Eduarda Chmelára beriem s rezervou najmä preto, že v predčasných voľbách sa objavil na kandidátke hnutia 99 percent. Nakoniec sa síce stiahol, my novinári však vždy citlivejšie vnímame ľudí, ktorí mali politické ambície a hodnotia iných,“ vrátila úder profesionálka s dôvetkom:

„Reláciu Na telo moderujem štrnásť rokov, mám veľmi cenné skúsenosti, ktoré mi nedokáže ponúknuť žiaden iný človek, ktorý v štúdiu naživo nikdy nerobil.“

Kritikom sama sebe

Zlatici sebavedomie rozhodne nechýba, otvorene hovorí, že je súťaživá a má rada súboje. S kritikou na ňu nechoďte, ona si vraj zrkadlo nastaviť vie.

„Ja sama som najväčší kritik svojej práce, presne viem, kde urobím chybu, kde by som mohla ubrať či pridať. Keď som nespokojná, sadnem si po relácii do auta a nahlas spievam. Je to taký uvoľňujúci krik, lebo vtedy mám pocit, že ma od nespokojnosti roztrhne,“ hovorí.

„Roky moderujem relácie naživo, kde vidieť všetko, nič sa nedá vylepšiť alebo opraviť. Viem sa už však na seba spoľahnúť a to mi dáva nadhľad. Takže keď som aj nespokojná, dlho ma to nezväzuje. Viem, že to môžem urobiť nabudúce inak,“ dodáva.

Prezradiť, ktorý politik konkrétne ju dostal niekedy do úzkych, však nechce. Ukázať slabosť sa zrejme nevypláca. Na otázku, keby sa ocitla za katedrou ako prednášajúca a dostala by od študenta otázku, kto je podľa nej na Slovensku moderátorským vzorom, majiteľka niekoľkých ocenení OTO takisto neodpovedala. Je to prejav skromnosti?

Čo si myslia psychologičky?

Doc. PhDr. Eva Jaššová, PhD.

Svojím zjavom, oblečením, úpravou vlasov predstavuje Zlatica Puškárová zrejme jeden z vrcholov možností, ktoré medializovaná žena môže na obrazovke dosiahnuť. Niekedy môže byť diskutabilná miera istej lascívnosti oblečenia, ktoré nie vždy ladí s vážnosťou politiky.

Patrí k moderátorkám, ktoré sú upravené skôr ako odalisky – markízy anjelov, kým prizvané hostky – političky s ňou zväčša kontrastujú oblečením podľa protokolu. Jej prejav naznačuje, že jej chýba bázeň pred vyššie postaveným politikom, za svoju prednosť považuje skôr dominanciu nad kýmkoľvek, kto je v jej akčnom rádiu.

Pôsobí suverénne, nad dobrú atmosféru v štúdiu povyšuje vnuknutie zážitku nerovného postavenia. Zlatica Puškárová:

„Začínala som veľmi mladá a dozrela som. Mám rada ženskosť. Politická diskusia je drsná a mne sa ženský kontrast páči. Videla som moderovanie politickej diskusie aj vo večerných šatách. Na telo je dlhodobo najsledovanejšia politická diskusia a možno aj preto, že sa snažíme rúcať zaužívané stereotypy.“

Mgr. Eva Klimová

Zlatica Puškárová je prirodzená, akčná, dokáže držať líniu rozhovoru, vo väčšine prípadov profesionálne reaguje na emocionálne prejavy politikov. Domnievam sa, že tento typ relácie zodpovedá jej prirodzenému naturelu a energii rovnako ako rola reportéra.

V úlohe moderátorky televíznych novín sa pravdepodobne očakáva iný prejav, výraznejšia kontrola gestikulácie, menšie zapojenie emócií, preto tu pôsobí odmeranejšie, z môjho pohľadu menej prirodzene. Celkovo ju však vidím ako jednu z najprofesionálnejších moderátoriek na Slovensku.

Pozor však, aby netrieštila svoju aktivitu v prehnanom množstve relácií a činností v šoubiznise, čo by mohlo spôsobiť, že stratí svoj punc reportérky. Zlatica Puškárová: „Na telo je kontaktné, televízne noviny sú štúdiové. Mám rada túto spravodajskú kombináciu, lebo sa navzájom dopĺňa.“

Čo si myslíte o profesionalite Zlatice Puškárovej? Napíšte nám svoj názor!

Formulár otázok a odpovedí

 

Inga 27.08.2013 10:14
Najhoršia moderátorka. V relácii "Na telo" po pár minútach každý divák vie, na koho strane je moderátor. A slovenský jazyk? Tá jej slovenčina sa nedá počúvať. TN, ktoré moderuje sme prestali kvôli nej sledovať.
 
Evelina 06.05.2013 15:03
Pani Puskarova je absolutne neprofesionalna a arogantna. Z jej reakcii je uplne jasne "za koho kope".
 
Tibor Auxt 02.04.2013 09:23
Klady: Vyborny politický prehlad, apolitickosť, sebavedomie, pohotovosť Zápory: Neopodstatnené prerušovanie v diskusiách, zbytočná akčnosť pri niektorých témach, prílišná dominancia. Nevhodny typ na moderovanie TN, prehltáva samohlásku e / talavízia /, mimochodom aj kolegynka.
 
Stano 25.03.2013 06:51
Prototyp skaredej zeny
 
SLOVENSKO JE PREPLNENE LUDMI s MNOZSTVOM "Doc. PhDr. PhD. doc. Mgr..... 22.03.2013 12:23
SLOVENSKO JE PREPLNENE LUDMI s MNOZSTVOM "Doc. PhDr. PhD. doc. Mgr..... CO NIKDY NIC NEDOKAZALI. Na Slovensku sa neucime od zapadu. V zivote ide o vysledky a nie o mnozstva titulov pred a za menom. Slovensko je unikatne na svete: mame vysoku skolu na herectvo, ale nikto nic vo svete neznamena. Ani jeden s velkych hereckych hviezd vo svete nema skoly!!!! Maju talent a ten na kapitalisticky sposob rozvijal. Najvacsi muzical fenomen a producent na svete Joop van den Ende co vlastni po svete 45 divadiel ma iba zakladne vzdelanie, ale mal talent. Zacal ako stolar - kulisar. Najvacsi tetelevizny producent na svete John Mol zacinal predavat platne a nema ziadne skoly. SKOLA JE NAJVACSIA BRZDA PRE ROZVOJ TALENTU. Na Slovensku mame vysoku skolu vytvarnych umeni. NEZMYSEL. Najvacsi maliari na svete ani jeden nemal skolu!!! Mali talent!!! Keby ludia co som ich hore menoval zili na Slovensku, tak by ich tu udupali len preto ze nemaju skoly a svet by obrali o geniov. Toto je tragedia Slovenska. Figurky co hore hodnotia su daleko reality. Ich nazor by mal skoncit vo WC. Ludia co mate talent nedajte na nich. Znicia vam karieru. Tiez najvacsi Slovensky televizny producent co zasobuje 80 televiznych stanic na zapade a vlastni viac ako 700 telev'iznych form'atov je Slovak. Jemu v hlave zaplo ze musi odist z tohoto choreho a dusneho prostredia.
 
Polák 18.03.2013 17:45
chýba jej to čo všetkým slovenským novinárom, moderátorom, viac vzdelania, uvedomiť si, že dôležitý sú hostia relácie nie ja, dávať otázky skutočne na telo, vyžadovať odpovede. To čo stačí hlúpemu slovenskému divákovi by v zahraničí nebolo ani na mestskú ligu.
 
gabi 17.03.2013 10:33
aj vdaka nej su podla vcerajsej ankety na topkach najsledovatelnejsie v mediach noviny tv JOJ...a to co dnes vecer 16.3. o 19.h. prehlasila puskarova,ze vdaka vam sme najsledovatelnejsi,bol cisty cinizmus a klamstvo....dobre ma to pobavilo.
 
Miloš 17.03.2013 10:33
Skáče do reči, prerušuje často nevyvážene práve jedného hosťa oproti tomu druhému a to ako na just nespravodlivo väčšinou toho, ktorého by práve mala nechať dohovoriť načaté myšlienky či fakty. Veľakrát mám chuť jej sprosto vynadať či "preplesnúť" ju (ak by sa dalo..), že či sa nevidí ako to celé jednostranne manipuluje a z debaty hostí urobí frašku podľa jej svojskej drzej, hlučnej a nespravodlivo vyváženej dirigentskej paličky..ufff.. Niekedy sa to kvôli tomu nedá ani dopozerať. Na margo poslednej vety hovorkyne: Asi nesledujete tú reláciu, alebo ste ani nečítali názory obyčajných divákov (vid tu pod Vaším príspevkom a nie od ľudí z Markízy či smotánky..) Každý kto reláciu niekedy sleduje, vie ako skáče do reči a prerušuje dosť nevhodne veľakrát a toto tvrdenie nie je nijako účelové a vykonštruované, ale je aj vidieť na obrazovke. Účelová a vykonštruovaná je nakoniec práve tá Vaša prvá veta, ktorou sa naivne slepo snažíte zamiesť všetky nedostatky svojskej pani moderátorky radšej pod koberec. Typické - u nás v SR (kocúrkove) ako sa obchádzajú nedostatky. Ocenenia sú história a aj tak je to pravdepodobne všetko zmanipulované vplyvnými (nevadí že blbými, ale predsa bohatými), tak ako to na Slovensku býva.
 
Ľudmila Chmelíková 17.03.2013 10:32
Kritika by sa mala najskôr dotýkať nového šéfa. Všetko smrdí od hlavy.Čo krok to kiks. Zaraďovanie primitívnych relácií, samý seriál, provinčné zprávy len o katastrofách, čo je dobré to sa vyhodí, novinári s úbohou slovenčinou - gramatikou i výslovnosťou , Výsledkom je pol miliardová strata z a rok 2012. Vychválené TV sú po zaradení páru Puškárová, Švajda už len minulosťou.
 
Chmelíková Ľudmila 17.03.2013 10:32
Ani jedna pozitívna reakcia. To si zaslúži hlbokú sebarefleksiu. Doporučujem navyše kvalitného slovenčinára a logopéda. Tvrdá slovenčina, skrátenie abecedy o ľ, vysúvanie jazyka pri sykavkách ničí i jej kvalitatívne vlastnosti. Imidž barbie jej tiež uškodil. Zmenila sa na umelinu. Škoda.
 
Nájdených 124 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<] 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 [>>>]

 
Autor: ŠARM/Katarína Čulenová, Michala Huťková Cabanová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Tvrdá kritika Zlatice Puškárovej: Pri komplimentoch vypína profesionalitu
ŠARM/Katarína Čulenová
Michala Huťková Cabanová