Pohreb bez syna

30. augusta 2008, 12:00
Tip redakcii

Pevné stisky rúk a srdcervúce objatia. V smutnej a pochmúrnej atmosfére sa na poslednej rozlúčke s hercom Františkom Zvaríkom († 87) zúčastnilo veľké množstvo slovenských hercov. Zvaríkov syn Ján sa na otcovom pohrebe neukázal.

Emotívne sa s umelcom Františkom Zvaríkom lúčili jeho kolegovia. Niektorí prišli len na rozlúčku do Národného divadla, kde padla posledná opona hercovho úspešného života. Iní sa s ním naposledy lúčili v bratislavskom krematóriu. Jeden muž však na pohrebe chýbal. 

SMUTNÁ POVINNOSŤ: Rakvu niesli vpredu herci J. Adamovič a J. Kroner.

„Syn neprišiel,“ prezradil nám synovec pána Zvaríka. Ján vzišiel z hercovho prvého manželstva s dcérou básnika Ivana Kraska, ktorá však vo veku 44 rokov tragicky zahynula. Ján je v súčasnosti úspešným podnikateľom. Podľa našich informácií, s druhou manželkou zosnulého herca Evou Krížikovou (74) nevychádza najlepšie. Možno vzájomná nevraživosť bola dôvodom jeho absencie. Na pohrebe sa zúčastnili hercovi najbližší, smútiacu herečku podržala dcéra Barbora (38), ktorá sa od nej nepohla. Po obrade kondolovali Krížikovej so smútkom a slzami v očiach všetci známi herci. 

 

František Zvarík († 87)

Prišli aj tí mladší

Stará budova SND sa zaplnila do posledného miesta. Rozlúčka s hercom sa konala vo štvrtok o 11. hodine. Zúčastnili sa na nej známe tváre ako Jozef Adamovič (69), Dušan Jamrich (62), Juraj Slezáček (65), Mária Kráľovičová (81), Božidara Turzonovová (66) a mnohí ďalší. V dobrom si na herca zaspomínala herecká legenda Ladislav Chudík (84). „Poznali sme sa asi tri či štyri roky, dovtedy som mu vždy vykal. Raz mi povedal, veď mi už tykaj, ty somár,“ aspoň na chvíľu sa na hercovej tvári rozžiaril úsmev. Zvaríka si prišiel uctiť aj minister kultúry Marek Maďarič (42). Dokonca aj herci z úplne inej generácie ako napríklad Zuzana Fialová (34), Gabika Dzúriková (35), Michaela Čobejová (38) či Alexander Bárta (32), ktorý spolu s Jánom Kronerom (52) a Jozefom Adamovičom odnášal rakvu.

JURAJ SLEZÁČEK: Udelil hercovi šesť symbolických zlatých medailí za jeho výnimočné majstrovstvo.

Posledné slová

Na záver sa mu priateľsky prihovoril Juraj Slezáček, ktorý hercovi udelil šesť zlatých medailí za jeho výnimočné majstrovstvo. „Fero, Ferko, Feri, Ferďa, opäť si nesklamal. Si jeden z trojice hercov, ktorí sa rozhodli ‚zinakčiť‘ naše divadelné prázdniny. Dosť často tu stojím v poslednom čase. Rozmýšľam, či je to pre mňa povinnosť, či česť. Rozhodol som sa, že je to čestná povinnosť,“ povedal.

HERCI: Počas rozlúčky so smútkom sledovali na plátne najznámejšie postavy, ktoré si Zvarík zahral.

KONDOLOVAL: Martin Huba herečkine ruky pevne stisol a pobozkal jej ich.

POSLEDNÉ ZBOHOM: Aj Ladislav Chudík sa prišiel rozlúčiť so svojím priateľom.

 
Autor: BORIS KOZEL, Foto: PETER MAYER 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pohreb bez syna
BORIS KOZEL
Foto: PETER MAYER