Ivan Palúch o samovražde Ivana Mistríka: Našiel som ho mŕtveho

10. júna 2011, 09:00
Tip redakcii

O smrti vynikajúceho herca Ivana Mistríka († 46) sa vedú už 29 rokov siahodlhé polemiky. Umelec si siahol na život guľovnicou 8. júna 1982. Zbraň mal uschovanú u kamaráta Štefana Kvietika. Čo tomu predchádzalo? Kto našiel jeho nehybné telo?

Herecká legenda:
Ivan Palúch (70)
na kruté okolnosti
samovraždy Ivana
Mistríka (vpravo) spomína
nerád. V deň
29. výročia jeho
smrti urobil
výnimku.

Herecká legenda: Ivan Palúch (70) na kruté okolnosti samovraždy Ivana Mistríka (vpravo) spomína nerád. V deň 29. výročia jeho smrti urobil výnimku.

Autor: JÁN ŠPERKA, TASR

Ivan Mistrík bol dobrák a veľký poľovník. Osudnou sa mu stala nešťastná láska k Marike, ktorá bola od neho o 17 rokov mladšia.

„Bol tam veľký vekový rozdiel a nebola ani veľmi do rodiny. V istom momente mu povedala: Veď ani ten syn nie je tvoj. Asi tak nejako to bolo, čo vieme okolo toho,“ povedal nám pred časom Mistríkov kolega Karol Čálik. „Našiel ho Ivan Palúch,“ dodal.

Posledné stretnutie

„S Ičom Mistríkom a Ivanom Rajniakom sme sa stretli v ten deň okolo pol druhej v divadelnom klube. Bol tam aj s päťročným synkom. Dohodli sme sa, že sa okolo šiestej u neho stretneme. Bývali sme pár metrov od seba. Chlapca niesol na pleciach,“ spomína legenda československého filmu Ivan Palúch.

Bolo to 8. júna 1982. „Okolo piatej mi niekto búchal na dvere. Bola to jeho žena a vraví: Bože, poď rýchlo k nám, zdá sa, že Ivan sa zastrelil. Dala mi kľúče a zostala u mňa,“ pokračuje Mistríkov kolega. Ďalej sa mu hovorí už len veľmi ťažko, v očiach sa mu lesknú slzy.

„Keď som vošiel dnu, plazil som sa po zemi, aby ma nezasiahol. Našiel som ho na váľande, ležal na chrbte a medzi kolenami mal guľovnicu. Pol hlavy mal preč,“ dodáva.

Čistil steny od krvi

Palúch bol v šoku, niekoľko hodín s ním zostal sám, kým dorazila kriminálka. Prišiel aj Rajniak. V chladničke našli čerešňovicu a borovičku, ktorú pre nich kamarát pripravil na večer. Čo ho k samovražde dohnalo, sa možno len domnievať.

„Mali nezhody. Tá dáma mu vyvádzala strašné veci. Musela ho vyprovokovať a psychicky to nezvládol. Bol to obrovský skrat,“ myslí si Palúch. Do rána čistil steny od krvi.

A prečo sa o tom mlčalo? „Každý sa cítil vinný, že mu nepomohol.“ O Mistríkovej žene sa vedelo len to, že ušla do Švajčiarska. Z prvého manželstva zostali po známom hercovi ešte dvaja starší synovia.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ, KAROL BUSTIN ml. 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ivan Palúch o samovražde Ivana Mistríka: Našiel som ho mŕtveho
Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ
KAROL BUSTIN ml.