Marián Labuda oslavuje 65 rokov

28. októbra 2009, 02:05
Tip redakcii

Známy slovenský divadelný a filmový herec Marián Labuda st. oslavuje 65 rokov. Narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemcoch.

Marián Labuda je stálicou na divadelných doskách, účinkoval v rozhlasových hrách či televíznych inscenáciách a filmoch. Najviac ho diváci poznajú vďaka mnohých filmových postáv najmä v českých ale aj slovenských filmoch. Svoje herecké umenie predviedol aj na popredných divadelných scénach v Českej republike (Národné divadlo v Brne, Mestské divadlo v Zlíne, Divadlo na Vinohradoch).

Prvé filmové skúsenosti získal pod vedením Petra Solana, s ktorým nakrútil film Kým sa skončí táto noc. Nasledovali filmy Zmluva s diablom, Pacho, hybský zbojník, Ružové sny. Začiatkom 80. rokov 20. storočia si ho všimli českí režiséri. Juraj Herz mu zveril titulnú úlohu v komédii Buldoci a třešně, s epizódnymi úlohami prišli Dušan Klein (Radikální řez) a Jiří Krejčík (Prodavač humoru). Jeho najkrajšou a hádam najznámejšou filmovou úlohou je stále vodič Pávek z Menzelovej komédie Vesničko má středisková. Ako šofér družstevného nákladného auta Karel Pávek je oporou mentálne zaostalému závozníkovi Otíkovi (János Bán).

Menzel obsadil Labudu aj do úlohy obchodníka Waldena v jeho filme Obsluhoval jsem anglického kráľa. Českí režiséri ho obsadzovali aj do ďalších filmov: Anděl svádí ďábla, Dobří holubi se vracejí, Vážení přátelé, ano, Andělské oči Konec starých časů, Žebrácká opera či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, Taková normální rodinka.

Aj české deti ho poznajú z rozprávok, napríklad Pták Ohnivák, Lotrando a Zubejda. Zahral si vedľajšiu mužskú úlohu vo filme Záhrada v réžii Martina Šulíka. Hral aj v ďalšom Šulíkovom filme Krajinka a aj vo filme Stretnutie s Venušou, ktorý režíroval maďarský režisér István Szabó. Nakrúcal v nemeckej a rakúskej televízii.

Mariána Labudu môžeme vidieť aj v najnovšom filme Jánošík, ktorý prišiel do kín tohto roka. Účinkoval v mnohých televíznych filmoch aj televíznych seriáloch, napríklad v Česku Rodinné poutá, na Slovensku ho práve vidíme v Ordinácii v ružovej záhrade. V roku 1965 absolvoval Marián Labuda štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Už počas štúdia niekoľkokrát hosťoval v Slovenskom národnom divadle (SND), kde bol potom v rokoch 1965-1968 riadnym členom jeho činohry.

V roku 1968 sa podieľal na založení Divadla Na korze, ktorého členom bol do roku 1971. V rokoch 1971 - 1989 bol členom činohry Novej scény (NS) v Bratislave, kde sa od komických a tragikomických postáv prepracoval k veľkým dramatickým úlohám. Exceloval v mnohých hrách, okrem iných napríklad ako Seňka Gromov v dramatizácii Šukšinových rozprávok, Malcolm v Macbethovi či ako tajomník v Čaji u pána senátora. Od 1. januára 1990 je členom Činohry SND. Tu sme ho videli napríklad ako Leona v predstavení Jean-Clauda Grumberga Krajčírky, v Troch sestrách Antona Pavloviča Čechova stvárňuje postavu Ivana Romanoviča Čebutykina a v Úkladoch a láske Friedricha Schillera v úlohe Miller mestský muzikus.

Svoj hlas prepožičal aj dabingu, hlavne rozhlasovému. Nahovoril aj niektoré rozprávkové postavičky na plátne a kazety pre deti, známa je hlavne rozprávka Ako išlo vajce na vandrovku. Za svoje stvárnenia rôznych charakterov si Marián Labuda prevzal niekoľko ocenení. V roku 1996 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo filme Martina Šulíka Záhrada. V roku 2007 mu na festivale Artfilm udelili ocenenie Hercova misia a na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach pripevnil bronzovú plaketu so svojím menom.

Minister kultúry SR Rudolf Chmel odovzdal v roku 2004 Mariánovi Labudovi Cenu ministra kultúry SR. Je držiteľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry (2005). V otcových šľapajach ide aj jeho syn, uznávaný slovenský herec Marián Labuda ml. www.csfd.cz www.slovacivosvete.sk www.osobnosti.sk

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Marián Labuda oslavuje 65 rokov
TASR