Trpia naši známi herci stratou pigmentu?

16. októbra 2010, 15:45
Tip redakcii

Niektorých hercov z jojkárskych seriálov spája okrem umeleckého nadania aj ojedinelá choroba vitiligo, ktorá sa prejavuje ako kožná strata pigmentu. Trápi sa ním napríklad Peter Sklár (42), Kristína Svarinská (21), Juraj Rašla (41) či Judita Hansman (43). Zaujímavosťou je, že o vitiligu boli ochotné hovoriť iba známe ženy, pričom muži boli touto témou očividne podráždení...

VITILIGOM, TEDA
stratou pigmentu,
trpí aj herečka
Judita Hansman
alebo Gigi z obľúbeného
seriálu Odsúdené.
Kožná choroba sa
u nej objavila, keď
mala jej dcéra
tri roky.

VITILIGOM, TEDA stratou pigmentu, trpí aj herečka Judita Hansman alebo Gigi z obľúbeného seriálu Odsúdené. Kožná choroba sa u nej objavila, keď mala jej dcéra tri roky.

Autor: Archív

Judita Hansman: Je to súčasťou mňa!

Obľúbená postava zo seriálu Odsúdené Gigi alebo herečka Judita Hansman o svojich problémoch s vitiligom dokáže hovoriť úplne bez zábran, ba dokonca aj so šarmantným humorom. „Vitiligo sa mi objavilo na rukách, keď mala moja dcérka tri roky, a pán doktor mi povedal, že je to psychotomatická záležitosť. Tehotenstvo som mala pokojné, čiže to bude možno z čias, keď ma čakala moja mamička a objavilo sa mi to neskôr. Ako mi vitiligo samo prišlo, tak môže samo aj zmiznúť. Naučila som sa s tým žiť,“ usmieva sa Judita.

Táto kožná choroba sa u nich v rodine objavila prvýkrát iba u nej, no ak by vedci prišli s novým liekom na doplnenie pigmentu, rada sa dá testovať. Hanbila sa niekedy v živote za túto svoju ojedinelosť na rukách? „Zo začiatku áno, maskovala som to aj mejkapom, no potom som si povedala, že som to ja a už som to neriešila.“ Dáva si sympatická herečka tieto pigmentové škvrny na fotografiách retušovať, či je s nimi zmierená? „Nedávam, a aj keď sa ma to fotograf opýta, odpoviem, že vitiligo a vrásky okolo očí sú tu a ja ich rešpektujem,“ uzavrela so smiechom Hansman.

Čo sa týka slnka, tak v minulosti sa pred ním až príliš skrývala, no dnes nemá problém vybehnúť na dovolenku k moru v polovičných plavkách, no s krémom, ktorý má vysoký faktor. Aj mafián má starosti Ali Krasňanský alias herec Peter Sklár má stratu pigmentu viditeľnú na tvári, no v stvárňovaní jeho seriálových postáv to nie je nijaký problém. Herec sa o tejto svojej kožnej chorobe nechce na verejnosti veľmi rozprávať, pretože mu to zrejme, rovnako ako aj Jurajovi Rašlovi, nie je veľmi príjemné. Peter má však na rozdiel od kolegov výhodu v tom, že svoje vitiligo na tvári môže zakryť mejkapom a nikto si nemusí nič všimnúť.

Juraj Rašla: Hanbí sa?

Menej zhovorčivejší bol o vitiligu herec a seriálový majiteľ kliniky z Paneláka Juraj Rašla, ktor ý stratou pigmentu trpí na rukách, ako aj jeho kolegyňa Judita Hansman. Keď sme sa ho opýtali, či nám môže prezradiť, kedy sa mu strata pigmentu objavila a či to má vrodené, nebol našimi otázkami dvakrát nadšený. „Nehnevajte sa, nie je mi príjemné, aby sa o tom písalo v novinách,“ dozvedeli sme sa. Juraj sa možno za svoje ruky hanbí, no, pravdupovediac, nemá sa za čo, pretože každého človeka trápi nejaká choroba...

Kristíny Svarinskej: Beriem to prirodzene

Vitiligo sa objavilo aj u seriálovej herečky Kristíny Svarinskej, ktorá z toho veľkú vedu nerobí. „Strata pigmentu sa u mňa objavila, keď som mala 13 – 14 rokov. Biele škvrny mám na prstoch a pätách, no keď nie som opálená, veľmi mi to ani nevidno. Nikdy som sa za vitiligo nehanbila, som to skrátka ja, a keď mi ho aj vidno na fotografiách, vôbec mi to neprekáža,“ prezradila nám usmiata Kristína. V minulosti Svarinská podstúpila v kožnej ambulancii aj lokálne opaľovania pod dohľadom lekára, no podľa herečkiných slov to nebolo príliš efektívne a v liečbe nepokračovala. Nás však zaujímalo, ako sa Kristínino vitiligo správa na slnku. „Keď som bola mladšia, tak mi lekári povedali, aby som na slnko veľmi nechodila, no s odstupom času to nedodržiavam. Teraz sa opaľujem normálne, veď vitiligo mám na malých plochách a už dlhší čas ho mám zastavené, čiže je to v poriadku,“ uzavrela našu debatu seriálová Nika z Paneláka.

Čo je vitiligo?

Vitiligo je porucha pigmentácie kože. Podľa posledných vedeckých poznatkov je vitiligo považované za ochorenie, ktoré je spôsobené mnohými faktormi a spúšťačom choroby môže byť čokoľvek. Nejde len o ochorenie kozmetického významu, ale je to porucha, ktorá je následkom autoimunitných reakcií.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ magazín/MICHALA CABANOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Trpia naši známi herci stratou pigmentu?
Plus JEDEN DEŇ magazín/MICHALA CABANOVÁ