Komik Jaroslav Dušek: Prepadol sekte?

11. novembra 2012, 16:00
Tip redakcii

Známy komik Jaroslav Dušek(51) je veľkým vyznávačom filozofie Toltékov. Český herec neznámemu učeniu natoľko podľahol, že sa jeho slová zdajú, akoby boli vystrihnuté z brožúrky sekty.

Komika Dušeka viacerí poznajú aj ako
učiteľa Sašu z kultovej českej komédie
Pelíšky.

Komika Dušeka viacerí poznajú aj ako učiteľa Sašu z kultovej českej komédie Pelíšky.

Autor: archív

„Ako hovorí posvätná kniha Wewet latolli: A takto sa stanete Toltékom: kultivujte obyčaje a konzultujte to so svojím vlastným srdcom,“ hlása herec v rozhovoroch. Už z týchto slov vidieť, že známy herec filozofii Toltékov úplne prepadol. Kvôli učeniu občas dokáže riadne týrať aj svoje telo. „Už 21 rokov neberiem žiadne lieky. Keď ma napríklad škriabe v krku, tak len poprosím, aby sa to nejako vyriešilo a držím jeden-dva dni pôst, aby som telu uľavil,“ prezradil médiám.


Momentálne účinkuje v predstavení Štyri dohody, ktoré hovorí o starých Toltékoch.
Foto: profimedia.sk

Pôstom sa komik mučí pravidelne a dokázal vydržať bez jedla až 12 dní. Ako sám tvrdí: „Som presvedčený, že pôvodne bolo jedlo určené viac pre zábavu a poznanie sveta. Cieľom určite nebolo jesť trikrát denne. Nemusíte jesť, a predsa máte energiu. Beriem energiu zo slnka. Čo máte v jedle iné než v slnečnej energii? Ak odpojíte jedlo zo svojho života náhle, skutočne môžete umrieť. Pôst musíte vždy spojiť s duchovným cvičením, pretože musíte energiu brať odinakadiaľ. Som dokonca presvedčený, že sa vopred môžete dohodnúť s bunkami svojho tela a upozorniť ich na to, že budete skúšať takúto vec.“ Ako tvrdí, človek by sa so svojím telom mal rozprávať, pretože ak so svojimi bunkami nekomunikuje, môže si privolať chorobu.

Chodí po žeravom uhlí

Okrem pôstu v rámci meditácie chodí Dušek aj po žeravom uhlí. Nebojí sa, že sa spáli? „Pre mňa prechod ohňom nie je nič teoretické, ale osobná vec. Idete urobiť niečo, o čom časť vašej bytosplus ti pochybuje, že je možné. Časť vašej bytosti si hovorí, že to pôjde, ale druhá časť si to nemyslí. Prekonávate strach.“

Toltécka filozofia vedie k harmónii a nemateriálnym veciam. A tým sa riadi aj Dušek. Žije v splynutí s prírodou, auto sa snaží nepoužívať, je vegetarián, občas chodí bosý. Dokonca pred polrokom prišiel na rozhovor do jedného z rádií bosý.

Navyše pred pár rokmi si dal nainštalovať suchý záchod. „Zaobstaral som si kompostovací separovací záchod. Keď sa začnete pýtať vody, ako sa jej páči, že je hnaná pod tlakom rovnými rúrami, tak zistíte, že voda nie je rada. Voda miluje špirálovitý pohyb. A my sme z vody urobili žumpu. Naše h…á spláchneme pitnou vodou, čo považujem za hroznú vec,“ obhajoval pred rokmi svoje rozhodnutie.

Ostro kritizuje školstvo aj banky

Herec je už dlhé roky ženatý, s manželkou Ivetou majú syna Martina a dcéru Agátu. K ich výchove tiež pristupuje liberálne. Tvrdí, že všetky poznania má každý človek v sebe a nikto nás to nemôže naučiť.

„Do polovice života sa učíme nezmysly a potom sa ich druhú polovicu života odúčame a zisťujeme, že sme sa naučili úplné hlúposti, ktoré nám vlastne prekážajú v normálnom živote.“ Okrem školského systému si český herec servítku pred ústa nedáva ani v prípade súčasnej ekonomiky či samotných bánk. „Banky by mali byť trestané za to, čo ľuďom robia, ako ich uháňajú do úverov a hypoték, zaťahujú im body zo zmlúv.“

Vo filmoch už nehrá

Jaroslav Dušek sa natoľko ponoril do toltéckej filozofie, že väčšinu času venuje hlavne jej. Vo filmoch už nehráva a poslednýkrát sa pred kamery postavil pred vyše rokom. „Poslednýkrát som hral vo filme Odcházení. Nehrám vo filmoch, pretože sa na to už necítim,“ prezradil prednedávnom v rozhovore pre isté rádio.

Momentálne sa venuje práve divadlu a filozofickému predstaveniu Štyri dohody, ktoré sú adaptáciou knihy Dona Miguela Ruiza. Nebude pre nás prekvapením, že ide o zrnká múdrosti starých Toltékov.

Kto sú Toltékovia?

Toltékovia boli Indiáni, ktorí žili v strednom a južnom Mexiku (8. – 12. storočie). Ich pôvod je doposiaľ zahalený rúškom tajomstva. Isté však je, že ich poslednými potomkami sú Aztékovia. Toltékovia boli majstrami harmónie, podľa archeológov však išlo aj o neúprosných bojovníkov.

Čo na to hovorí odborník?

„Toltékovia boli skupiny hovoriace jazykom nahuatl, ktoré vytvorili svoje impérium v strednom Mexiku s hlavným mestom Tula niekedy medzi 8. – 10. stor. n. l. V neskoršom období boli legendarizovaní svojimi nástupcami – Aztékmi, ktorí ich považovali za veľkých mudrcov, umelcov a filozofov. V skutočnosti išlo o mytizáciu historického národa, ktorý bol podľa archeologických nálezov skôr mimoriadne bojovný než filozofujúci. Takýto legendarizovaný obraz dávnych toltéckych mudrcov prevzala aj španielska koloniálna historiografia a na jej základe sa zrodilo moderné hnutie, ktorého korene však vystopujeme až na konci 20. storočia. Hnutie sa opiera o aztécke legendy o dávnej toltéckej múdrosti, interpretuje ju však úplne svojvoľne. Vypracovalo tiež súbor techník, cvičení a doktrín, ktoré majú viesť k znovunadobudnutiu dávnej harmónie a tiež ezoterických schopností a vedomostí. Toto hnutie by som nevnímal ako náboženskú sektu, patrí skôr do širokého prúdu postmoderných ciest k duchovnu prostredníctvom reinterpretácie rôznych domorodých tradícií. Azda najbližšie má k neošamanizmu. Jeho praktikujúci stúpenci sa nachádzajú aj na Slovensku a boli už predmetom religionistického i etnologického výskumu.“
Prof. Milan Kováč, PhD. Vedúci Katedry porovnávacej religionistiky FiF UK

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ magazín/Katarína Gajdošíková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Komik Jaroslav Dušek: Prepadol sekte?
Plus JEDEN DEŇ magazín/Katarína Gajdošíková