Robin Williams (†63) nebol posledný. Kto ďalší trpí poruchami?

24. augusta 2014, 08:00
Tip redakcii

Nech to znie akokoľvek morbídne, fakt je, že podobný koniec, aký si vybral Robin Williams (†63), hrozí aj iným celebritám.

Robin Williams (†63).

Robin Williams (†63).

Autor: Profimedia.sk

Robin Williams mal podľa dostupných informácií finančné problémy a obával sa, či dokáže zabezpečiť svoju rodinu. Tomu nepomohla ani informácia, že trpí Parkinsonovou chorobou. Roky bojoval s alkoholom a so závislosťou od kokaínu, upadol do ťažkých depresií, posledný mesiac sa takmer vôbec neukázal na verejnosti. Napokon prišla informácia o samovražde.


Ako škótska pestúnka vo filme Otec v sukni.
FOTO: PROFIMEDIA.SK

Smútok slávnych

Medzi genialitou a duševnou poruchou – a neplatí to len pre Robina Williamsa – je veľmi tenká hranica. Úspech veľkého človeka v kombinácii so zlomenou citlivou dušou poznajú mnohé hviezdy. Veď samovraždu spáchala spisovateľka Virgina Woolfová, maliar Vincent van Gogh i hudobný skladateľ Piotr Iljič Čajkovskij. Spomeňme vynikajúceho herca Heathera Ledgera i speváka Michaela Jacksona, ktorí mali takisto problém vyrovnať sa s určitými vecami vo svojom osobnom živote. A tak aj ich cesta bola poznačená depresiami či úzkostnými poruchami a skončila sa tragicky.

Depresiami sužovaný hudobník Karel Svoboda svoj život takisto ukončil samovraždou a šokujúci koniec Ivety Bartošovej netreba ani pripomínať. Maniodepresiou trpel aj český spevák Petr Muk, ktorému sa stala osudnou kombinácia liekov s alkoholom a vlastnou rukou ukončil svoj život herec Vlastimil Brodský.


Za úlohu vo filme Kráľ rybár bol tiež nominovaný na Oscara.
FOTO: PROFIMEDIA.SK

Slepá ulička, čierny pohľad na svet, strach a únava sú dnes pravidelnými spoločníkmi Richarda Müllera a Janka Kronera. Už len výpočet toľkých slávnych mien dáva za pravdu domnienke, ktorú nedávno potvrdili aj vedci z psychiatrickej kliniky v Budapešti, že existuje veľká súvislosť medzi depresiami a samovražedným konaním a tvorivosťou. Umelecky založení ľudia sú vo všeobecnosti vnímavejší, citlivejší a nie každý vydrží prácu s vypätými emóciami a intenzívny tlak na psychiku. Ten môže byť spúšťačom psychickej poruchy, ktorá ohrozuje tých najznámejších.


V snímke Dobrý Will Hunting.
FOTO: PROFIMEDIA.SK

Každopádne, okolie si bude osobnosti, ktoré majú psychické problémy, v najbližších mesiacoch určite všímať pozornejšie. Príklad Robina Williamsa je totiž viac než hrozivý a najmä, prišiel až príliš nečakane.

Kto je ohrozený?

Maska Jima Carreyho

Typickým príkladom človeka, u ktorého jeho vnútro vyzerá celkom inak ako vonkajšie prejavy, je herec Jim Carrey (52). Ten má poruke neustále smiešne grimasy, bláznivé záchvaty smiechu a všakovaké vtipy. Ale herec sa priznal, že v zákulisí vyzerá úplne ináč. Neustále výkyvy nálad mu robia zo života peklo. Raz má nebesky povznesenú náladu a vzápätí je veľmi smutný. Najprv sa pokúšal svoje problémy riešiť liekmi, ale ich účinok sa strácal, tak začal využívať kombináciu terapie a zdravej výživy. Už jeho rodičia bojovali s depresiami a tam niekde vidí pôvod svojich problémov aj Jim Carrey. „Musí to byť dedičné,“ priznal počas rozhovoru v americkej televíznej šou a zároveň dodal: „Je to ako nižší stupeň životnej beznádeje, keď nedostávate žiadne odpovede. Napriek tomu však dokážete žiť dobre a smiať sa v práci.“

Balans nad priepasťou

Svoje čierne dni máva aj ďalší hollywoodsky herec Owen Wilson (45). Ten sa už dokonca viackrát pokúsil o samovraždu! Herec známy z filmov ako napríklad Ako uloviť družičku, Jeho foter, to je lotor!, Starsky a Hutch alebo Šanghajskí rytieri si podrezal žily na zápästí ľavej ruky a užil väčšie množstvo liekov. Život mu zachránil personál nemocnice v Kalifornii, po prepustení zostal istý čas pod nepretržitým dohľadom, pretože sa nachádzal v zlom duševnom rozpoložení. Do osudnej depresie upadol po rozchode s herečkou Kate Hudsonovou a jeho stav sa dá charakterizovať ako neustále balansovanie medzi optimizmom a pádom do depresívnej priepasti.

Nestabilná Britney

Hoci americkej speváčke Britney Spears nikdy nediagnostikovali depresiu ani schizofréniu, verejnosť i jej blízki často špekulujú o tom, že Britney bojuje s prejavmi týchto chorôb. Britney mala niekoľkokrát problémy s drogami a s alkoholom, aj preto sa rozhodla liečiť. Okrem toho však dokáže vyrobiť aj veľké škandály – raz sa v Malibu objavila u kaderníčky a žiadala ju, aby jej oholila vlasy. Tá to však odmietla, a tak si Britney vzala nožničky sama a ostrihala sa dohola. Jej čudné správanie ju však vtedy stálo deti, keďže súd priznal opatrovníctvo jej exmanželovi. Britney je povestná aj svojím divokým napadnutím novinárov dáždnikom, vytŕčaním na javisku v parochni či striptízom na verejnosti. Navyše, na dobrej nálade jej nepridáva ani fakt, že jej krivky sú pod neustálym drobnohľadom médií.

Uväznená v úzkostiach

Obeťou psychickej poruchy je aj obľúbená herečka, manželka Michaela Douglasa Catherine Zeta-Jones. Diagnostikovali jej bipolárnu poruchu, pre ktorú sa dáva v intervaloch krátkodobo liečiť na psychiatrii. Herečka sa do zdravotníckeho zariadenia prihlásila sama! O ťažkom boji s nepríjemnými úzkostnými stavmi a depresiou sa už vyrozprávala aj pred médiami. Hovorila o nich ako o temnom mraku a pripustila, že často musí prekonávať najtemnejšie momenty, čo však môžu ovplyvniť aj ľudia okolo nej. V rozhovore tiež naznačila, že jej zlý duševný stav súvisel so zdravím jej manžela Michaela Douglasa, ktorému diagnostikovali rakovinu a ktorému až do vyčerpania neskutočne pomáhala.

 
Autor: ŠARM/Katarína Wagnerová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Robin Williams (†63) nebol posledný. Kto ďalší trpí poruchami?
ŠARM/Katarína Wagnerová