ONLINE: Paraguaj - Španielsko 0:1

03. júla 2010, 20:15
aktualizované 03. júla 2010, 22:28

Posledným semifinalistom futbalových majstrovstiev sveta je Španielsko. Hráči "La Furia Roja" po mimoriadne dramatickom priebehu zdolali Paraguaj 1:0, gól strelil už tradičný strelec David Villa. Po nudnom prvom polčase priniesol druhý skutočnú futbalovú lahôdku, spestrenú dvoma zahodenými pokutovými kopmi. Španieli sa tešia, no aj Paraguaj si zaslúži pochvalu a obdiv zo strany fanúšikov!

Súboj Xabiho Alonsa s paraguajským stredopoliarom Jonathanom Santanom.

94. min: Je tu koniec! David Villa poslal Španielsko do semifinále! Paraguaj predviedol výborný výkon, no napokon mu ani ten nestačil na postup. Posledným semifinalistom majstrovstiev sveta je Španielsko, v zápase o postup do finále si to majstri Európy rozdajú s Nemeckom.

92. min: Ramos už je aj s obviazanou hlavou v hre, Španieli v závere držia loptu na súperovej polovici.

91. min: Momentálne sa nehrá, na ihrisku leží zranený Ramos, ktorého kopačkou zasiahol Santana.

90. min: Rozhodca nadstaví tri minúty, tri minúty tak delia Španielsko k postupu do bojov o medaily.

90. min: Teraz sú to opäť neuveriteľné momenty! Paraguaj vrhol všetko do útoku, v dôsledku čoho má v obrane poriadne okná. To využil unikajúci Pedro, ktorý poslal krásnu krížnu prihrávku na Villu. Ten ale z bezprostrednej blízkosti neprekonal Villara, ktorý proti strelcovi Barcelony vytiahol skutočne famózny zákrok!

89. min: Mohlo byť vyrovnané! Po akcii striedajúceho Barriosa sa do obrovskej šance dostal Santa Cruz, nedal!! Barriosovu krížnu strelu najskôr populárny Iker iba vyrazil, lopta sa dostala k Santa Cruzovi, jeho dorážku ale Casillas skvelým spôsobom vychytal!

87. min: Paraguaj sa nevie nadýchnuť k záverečnému náporu. Španieli umne kontrolujú hru, vyniká v tom najmä Xavi, ktorý presne vie, čo v takýchto momentoch robiť. Upokojuje spoluhráčov a drží loptu na súperovej polovici.

86. min: Striedal aj Paraguaj, Lucas Barrios nahradil Cáveresa.

85. min: Okamžite po góle Španielsko strieda, dolu odišiel Puyol, ktorý svoje stiahnutie nezvládol, na del Bosqueho sa ani nepozrel a namiesto na lavičku si to namieril rovno do útrob štadiónu! Nahradil ho Carlos Marchena.

83. min: GÓL! Španielsko vedie 1:0! Gól padol po takmer neuveriteľnej akcii Španielov! Skvelý prienik predviedol Iniesta, ktorý prihral do čistej šance Fabregasovi, Ten ale zoči-voči Villarovi poslal loptu iba do žrde. Po odraze sa k nej dostal Villa, ktorý mal odkrytú bránku, namieril však opäť iba do žrde! Mal ale obrovské šťastie, od nej sa odrazila do siete! Villa tak má na konte už 5 gólov, Španielsko vedie 1:0!

81. min: Mierne sa pripomenula aj paraguajská ofenzíva, Cáceres vymýšľal zaujímavý pas na Santa Cruza, pri lopte bol ale skôr Casillas, ktorý ju bezpečne pokryl.

80. min: Opäť výborný Da Silva, ktorý hlavou odvrátil nebezpečný center smerujúci na Villu.

78. min: Hra sa momentálne odohráva takmer výlučne na polovici Paraguaja, Španieli predvádzajú, prečo sú majstrami Európy a jednými z najväčších favoritov na zisk majstrovského titulu. Juhoamerická obrana ale stojí na pevných nohách, najmä stopérska dvojica Da Silva, Alcaraz, podáva výborný výkon.

76. min: Španieli druhýkrát striedajú, dole ide penatový nešťastník Xabi Alonso, zahrá si Pedro.

75. min: Po rohu sa k strele dostal Xavi, jeho pokus z výbornej pozície ale skončil ďaleko mimo bránky. Španielsky tlak sa však začína čoraz viac stupňovať, paraguaj sa už spolieha iba na brejky, koré ale môžu byť smrtiace. V porovnaní s prvým polčasom ale vidíme diametrálne odlišný futbal, všetci diváci sa teraz musia výborne baviť.

74. min: Na druhej strane sa výbornou individuálnou akciou prezentoval Iniesta, v šestnástke vyzvŕtal paraguajských obrancov, jeho center ale napokon Da Silva zrazil na roh.

73. min: A Santa Cruz sa už aj dostal do prvej šance! Napokon z nej Casillasa neohrozil, no ukázal, že môže byť veľmi nebezpečný!

72. min: Pôsobenie Valdésa v dnešnom zápase sa skončilo, nahradil ho Roque Santa Cruz. Vari najpopulárnejší paraguajský futbalista má za sebou zbabranú sezónu, no chuť si chce napraviť práve v Južnej Afrike.

71. min: Španieli pokračujú v miernom nápore, opäť predviedli pohľadnú kombinúciu, pri ktorej si vymenili množstvo prihrávok. Ich akciu ukončil až Nelson Valdés, ktorý sfauloval Busquetsa. Za následné protesty si ešte vyslúžil žltú kartu Claudio Morel.

69. min: Po hektickej desaťminútovke sa zápas mierne ukľudnil a vrátil sa do starých koľají. Španieli kombinujú po celej šírke ihriska a útočia do plných. Po "bagu", pri ktorom sa vystriedala pri lopte vari trištvrtina španielských hráčov poslal Iniesta krížnu spiatočnú prihrávku na Xaviho, ten ale prestrelil.

67. min: Paraguaj získal priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti. Claudio Morrel zvolil center, ten ale odhlavičkoval do bezpečia Xabi Alonso.

65. min: Strieda aj Paraguaj, z ihriska odchádza Edgar Barreto, nahradil ho Enrique Vera.

64. min: Iniesta teraz predviedol pekný útok do otvorenej obrany, jeho strelu ale končekami prstov vytesnil Villar na ďalší roh. Konečne vidíme futbal hodný štvrťfínále, okorenený neuveriteľnými zvratmi. Takéto niečo zrejme svetový šampionát ešte vo svojej histórii nezažil.

62. min: Španieli sa po nepremenenom pokutovom kope dostali ešte k dvom rohom, ani z nich sa ale nepresadili.

61. min: Opakovanú penaltu Alonsa Villar vychytal, dorážka skončila na jednom z obrancovi! Španieli ale mali kopať ďalšiu penaltu, Fabregasa tam totiž fauloval Villar! Tak to sú takmer neuveriteľné zvraty!

60. min: Xabi Alonso premenil, ale rozhodca ho pre nepovolený pohyb hráčov núti pokus opakovať! Tak to je naozaj strhujúca dráma!

59. min: Takmer okamžite sa do rýchleho protiútoku dostal Villa, v šestnástke ho sfauloval jeden z obrancov Paraguaja a pokutový kop bude kopať aj Španielsko! Tak to sú neuveriteľné momenty!

58. min: Cardozo ale nepremenil!

57. min: Paraguaj sa dostal k rohu. Postavil sa k nemu Barreto, ktorý poslal pekný center na Cardoza. Ten sa už už zbavoval Piqueho, ktorý v poslednom momente zatiahol záchrannú brzdu v podobe faulu. Paraguaj tak bude kopať pokutový kop, Pique inkasuje žltú kartu!

56. min: Fabregas už je na trávniku, vystriedal Fernanda Torresa, ktorému turnaj v Juhoafrickej republike zatiaľ absolútne nevychádza.

54. min: Že to skutočne nejde, si uvedomuje aj del Bosque, ktorý už povolal z lavičky Cesca Fabregasa. Tvorca hry Arsenalu Londýn sa tak o malú chvíľu dostane do hry.

53. min: Pokračuje podobný obraz hry, ako v prom polčse, zatiaľ je to predovšetkým boj. Španieli majú loptu často na kopačkách, no ich takmer "hádzanárské" obliehanie súperovej šestnástky k ničomu nevedie, nevedia sa poradiť proti zatiaľ takmer bezchybne fungujúcej obrane Paraguaja.

51. min: Takmer to celé postavil na hlavu Villa, ktorý sa po veľkej chybe Paraguaja predral do do šestnástky, no na presnejší center mu nezostal čas.

50. min: Do rýchleho prieniku sa teraz konečne dostali aj Španileli, Iniesta ho ale zbytočne zbrzdil a napokon mu nezostávalo nič iné, než z hranice šestnástky voliť spätnú prihrávku. V ofenzíve "Furia Roja" to veru škrípe.

48. min: O zmenu sa pokúsil Xavi, jeho kolmica na Torresa ale bola príliš prudká, ani rýchly liverpoolsky útočník nemal šancu túto loptu dostihnúť. Španielsky ofenzívny zmar teda naďalej trvá, uvidíme či sa del Bosque odhodlá k zmene, ako to nepôjde ani ďalej.

47. min: Španieli majú s rozohrávkou naďalej problémy. Dokumentoval to Capdevilla, ktorý keďže nemal komu prihrať sa vybral na samostantý prienik, no okamžite ho zastavila až trojica hráčov Paraguaja.

46. min: Začal sa druhý polčas, tímy Gerarda Martina aj Vicenteho del Bosqueho nastúpili bezo zmeny. Verme, že prinesie viac futbalovej krásy ako prvé dejstvo, ktoré bolo v tomto smere skutočne chudobné!

45+1. min: Úvodná 45-minútovka sa skončila bez gólov. Pre Paraguaj je to už piaty polčas v rade, čo nezažil smútok z inkasovaného gólu. Úvodné dejstvo príliš veľa futbalovej krásy neprinieslo, opticky lepším tímom boli Španieli, no viac šancí, resp. viac náznakov šancí sme videli zo strany Paraguaja.

45. min: Na opačnej strane sa v šanci ocitol opäť Valdes, skvelo potiahol loptu do stredu ihriska z výbornej pozície ale vystrelil iba do nebies.

43. min: Španieli opäť predviedli aspoň náznak svojej typickej hry plnej prihrávok, po výmene lopty medzi viacerými hráčmi ale Ramosov center paraguajská obrana zblokovala.

42. min: Na druhej strane sa črtala pekná španielska akcia, keď sa pri protiútoku dopredu vrhla až pätica Španielov. Všetko ale stroskotalo na nedorozumení, keď Xavi púšťal prihrávku Xabiho Alonsa neexistujúcemu spoluhráčovi.

41. min: Paraguaj sa už tešil z gólu, ten mu ale rozhodca Batres neuznal. Strelec Nelson Valdés síce v čase prihrávky v ofsajde nestál,  v ňom, hoci iba milimetrovom, bol ale Cardozo, ktorý sa do akcie tiež zapojil. Španieli ale dostali ďalšie výrazné varovanie, nie je to zatiaľ veru ich najlepší zápas!

40. min: Peknou samostatnou akciou sa prezentoval Torres, krásne si obhodil Alcazara, svoj prienik ale zakončil veľmi nepresným centrom.

38. min: Teraz sa Španieli dostali aspoň k rohovému kopu, ani z neho ale Villara v paraguajskej bránke ohroziť nedokázali.

37. min: Španielska ofenzívna sterilita naďalej pokračuje, treba však priznať zásluhy aj paraguajským hráčom, ktorí hráčom "La furia roja" nedovoľujú vpredu takmer nič.

35. min: Paraguaj cíti šancu a teraz veľmi nebezpečne zahrozil! Morel posielal z ľavej strany pekný center do šestnástky, ani jeden z trojie nabiehajúcich paraguajských hráčov na neho ale nedosiahol! Ak by však Morelov cener mal iba o niečo presnejšie parametre, pokojne to mohlo byť 1:0!

33. min: Capdevilla bol zaangažovaný aj v ďalšej akcii, keď poslal výborný dlhý pas na Iniestu, ten z pravej strany na hranici šestnástky poslal polovysokú loptu na Torresa, kanonier Liverpoolu ale svoje strelecké prekliatie v Južnej Afrike neprelomil.

32. min: Xavi si zahrávanie priameho kopu zopakuje, teraz ale po faule na Iniestu z oveľa sľubnejšej vzdialenosti. Napokon Xavi iba priťukol loptu Capdevillovi, ktorého tvrdú ranu ale zblokoval trojčlenný paraguajský múr.

30. min: Po faule na Ramosa zahrávali Španieli priamy kop, Xaviho center zblokoval jeden z brániacich hráčov.

29. min: Výborná strela Xaviho z 20-tich metrov skončila tesne nad Villarovou bránkou! Xavi si pohotovo spracoval prihrávku od Capdevillu a z otočky vypálil a napokon minul iba o centimetre!

27. min: Z rohu sa Španieli nedokázali presadiť, no takmer zahrozili z následnej akcie. K odrazenej lopte sa dostal Torres, elegantnou kľučkou napodobnil svojho kolegu z útoku, napokon ho ale zastavil Da Silva.

26. min: Prvýkrát v zápase sa v plnej kráse predviedol David Villa. Po prihrávke od Xaviho sa na ľavom krídle elegantne zbavil jedného z paraguajských obrancov, v šestnástke posielal prízemnú spätnú prihrávku, no napokon vybojoval iba rohový kop.

24. min: Na výborne sformovanej paraguajskej obrane stroskotali Španieli aj tentokrát, navyše Iniesta ešte fauloval Morela.

23. min: Chvíľu to vyzeralo, že Španieli sa dostanú do rýchleho brejku, Xabi Alonso ale neposlal presnú prihrávku na rozbiehajúceho sa Iniestu, sľubná akcia tak stroskotala už v zárodku.

21. min: Ale hráči juhoamerického tímu nezabúdajú ani na prptiútoky, po jednom z nich smeroval center sprava na hlavu Álcaraza, ten ale ne loptu nedosiahol.

20. min: Hra je zatiaľ veľmi rozkúskovaná, Španieli príliš nemajú šancu rozvinúť svoju tradičnú sériu prihrávok. Tréner Martino evidentne svojim zverencom prikázal za každú cenu prerušiť ich akcie, nenechať ich predvádzať svoje technické finesy.

18. min: Villa je zatiaľ veľmi dobre strážený, paraguajskí obrancovia ho v prípade potreby nielen zdvojujú, ale často okolo neho vidieť i trojicu hráčov v červených dresoch.

16. min: Ramos centroval z pravej strany, center smeroval do päťky na Villu, ale gólman Villar všetko vyriešil suverénnym vybehnutím a vyboxovaním lopty.

15. min: Paraguaj sa dostáva k ďalšej štandardke, po faule Ramosa na Cardoza. Priamy kop takmer z polovice ihriska ale Paraguajčania absolútne nezvládli, k lopte sa tak dostali opäť Španieli a roztočili svoj klasický prihrávkový kolotoč.

13. min: Pokračuje vyrovnaný zápas, obe mužstvá sa evidentne dobre poznajú a nenechávajú si priestor na rozvinutie ofenzívnych akcií.

11. min: Torres začal zápas veľmi aktívne, na pravej strane predviedol peknú kombináciu s Ramosom, ten ale o loptu prišiel. Na druhej strane zahrával Paraguaj priamy kop, Morelo ale z veľkej diaľky vysoko prestrelil.

9. min: Po peknej akcii Cáceresa sa k hlavičke dostal Riveros, z desiatich metrov ale poslal loptu vysoko nad španielsku bránku.

8. min: Paraguaj sa zatiaľ sympaticky pokračuje v agresívnom napadaní. teraz na to mohol doplatiť Casillas, ktorého pri rozohrávke napadal Cardozo a španielsky kapitán takmer spravil obrovskú chybu!

7. min: Španieli získali prvý rohový kop. Zahrával ho Xavi a spravil to perfektne, Sergio Ramos hlavou len len že neusmernil loptu do siete.

5. min: Dopredu sa odvážnym spôsobom predieral Torres, peknou kľučkou sa zbavil jedného z paraguajských obrancov, ale následne neustál súboj so Santanom. Rozhodca mu na jeho mierne teatrálny pád nenaletel, lopta je tak v moci Paraguaja.

3. min: Paraguaj prišiel s výrazným ofenzívnym presingom, čo robí Španielom zo začiatku zápasu problémy. Agresívna hra technickým španielským hráčom príliš nevonia, uvidíme, ako dlho Paraguaju jeho aktivita vydrží.

1. min: Zápas sa začal a to poriadne zostra. Prvú šancu mali prekvapivo hráči Paraguaja, z dobrej pozície pálil Santana. Jeho strela síce mala dobrý smer, chýbala jej ale potrebná razancia, brankár Casillas ju tak bez problémov kryl.

Španielsky tréner del Bosque neprekvapil, poslal na ihrisko rovnakú zostavu ako v zápase s Portugalskom. V základe sa tak nachádza aj Fernando Torres, hoci najmä španielsky žurnalisti uprednostňovali mladíka Llorenteho.

To naopak tréner paraguaja Gerardo Martino vyrukoval s viacerými zmenami, v základnej jedenástke sa prekvapivo neobjaví trojica útočníkov Roque Santa Cruz, Lucas Barrios a Edgar Benítez.

Úvodné zostavy:

Paraguay: Villar (C) - Veron, Da Silva, Alcaraz, Morel - V. Cáceres - Santana, Barreto, Riveros - Valdez - Cardozo.

Španielsko: Casillas (C) - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Sergio - Iniesta, Xavi, Xabi Aloso - Villa - F.Torres.

Stretnutie píska rozhodcovská trojica S. Batres (GUA) - L. Leal (CRC), C. Pastrana (HON) - B. Archundia (MEX).

Autor: pluska.sk