ONLINE: Uruguaj po rozstrele zdolal Ghanu!

02. júla 2010, 20:15
aktualizované 02. júla 2010, 23:22

Africký sen o premiérovej účasti mužstva z čierneho kontinentu v semifinále majstrovstiev sveta vo futbale sa skončil na pokutových kopoch. Zápas Ghany s Uruguajom nepriniesol rozhodnutie ani v predĺžení, pri jedenástkach udržali pevnejšie nervy hráči Uruguaja, korí tak po 40-tich rokoch vstúpia do boja o medaily!

Hráči Uruguaja po nervydrásajúcom priebehu vybojovali postup do semifinále.

Rozhodnúť môže Abreu...a aj rozhodol! Skvelým "panenkovským" spôsobom poslal loptu do siete, do semifinále ide Uruguaj, na pokutové kopy vyhral 4:2!

Ghana vyslala Adyiaha...Muslera aj jeho vychatal! Loptu poslal presne tam, kam Mensah. Stále je to 3:2! Uruguaj môže rozhodnúť!

Perreira môže Uruguaj posunúť blizúčko k semifinálovym bránam....ale prestrelil! Stav je stále 3:2!

Za Ghanu kapitán Mensah...nezobral si prakticky žiadny rozbeh a Muslera jeho strelu vychytal! Stav zostáva 3:2!

Scottti...strela o zemi do stredu bránky! 3:2 pre Uruguaj!

Ghana vyslala  Appiaha, ktorý pokračoval v načatej tradícii a opäť polovysokou strelou premenil. Muslera si na nu ale siahol! 2:2!

Za Uruguaj Victorino...bezpečne poslal loptu pod brvno! 2:1!

Na druhej strane je tu Gyan...riskantnou strelou pod brvno tentokrát premenil! 1:1!

Ako prvý bude kopat Diego Forlán. Postavil si loptu...a dáva gól! Uruguaj vedie 1:0!

Tak a máme tu pokutové kopy. Ghanskí futbalisti sa ešte všetci držia za ramená, vytvorili kruh v ktorého strede sa za všetkých modlí Appiah. Uruguaj už podobné valné zhromaždenie rozpustil, všetko je tak pripravené na definitívne rozuzlenie dnešnej štvrťfinálovej drámy.

120. min: Neuveriteľné! Dámy a páni, tak toto je záver zápasu ako remeň! Gyan pokutový kop nepremenil, nastrelil brvno!  Suárez tak svojím brankárskym zákrokom napokon Uruguaj zachránil od vypadnutia. Stretnutie dospelo do penaltového rozuzlenia!

120. min: Ghana bude kopať penaltu! Po obrovskom závare v šestnástke hostí vykopávali uruguajskí obrancovia loptu najskôr z bránkovej čiary, hneď následne sa k dorážke dostal jeden z ghanských útočníkov. Luis Suárez zachránil iba za cenu ruky, červenej karty a pokutového kopu. Ghana môže v poslednej minúte rozhodnúť!

119. min: Muslera mal obrovské problémy s tečovanou strelou z kopačky Adyiaha, napokon loptu s námahou vyrazil.

118. min: O rozhodnutie sa pokúsil Uruguaj, ale Suárez sa dopustil útočného faulu.

116. min: Dva rohové kopy Ghany skončili ako cez kopirák - centroval Asamoah, do bezpečia odhlavičkoval Abreu.

115. min: Po centri Gyana sa do dobrej pozície dostával Asamoah. V poslednej chvíli mu loptu odkopol Scotti, lenže takmer ju poslal do vlastnej bránky! Pred dobiehajúcim Gyanom ešte v poslednej chvíli zachraňoval Perreira.

114. min: Na druhej strane sa do šance rútil Forlán, ani on sa ale nepresadil, jeho strela mierila tesne nad!

113. min: Opäť sa presadzovala Ghana a opäť boli v akcii zaangažované rovnaké mená ako naposledy, len v opačnom garde. Appiah si Gyanovu prihrávku nádherne spracoval, no napokon uruguajskí stopéri celú situáciu ustáli a loptu mu spred kopačky odkopli.

111. min: Ďalší strelecký pokus Ghany, hlavička Gyana po centri Appiaha ale letela nad.

110. min: Na štadióne to teraz znie ako v obrovskom úli, k slovu sa dostávajú vuvuzely. Ghana má podporu väčšiny fanúšikov, čo môže byť zaujímavé pri rozstrele, ak k nemu skutočne dôjde.

108. min: Momentálne vidíme najmä boj o stred ihriska, nik nechce spraviť chybu. Ak ani nespraví, alebo nepríde niektorí z hráčov s geniálnou akciou, zrejme sa dočkáme druhého penaltového rozstrelu na šampionáte.

106. min: Hráči nemali čas si ani vydýchnuť, po rýchlej zmene strán pokračuje futbalová show ďalej. Ghana opäť s prvým útokom, Asamoah Gyan si ale nespracoval ideálne dlhú loptu, smerujúcu z vlastnej polovice do šestnástky Uruguaja.

105. min: Prvá časť predĺženia je za nami, stav zostáva nezmenený - 1:1.

104. min: Forlan sa snačil o center do šestnástky, ghanská obrana ale loptu z jeho kopačky zrazila na roh. Trinásty uruguajský rohový kop zahral opäť Forlán, no už tradične z neho nič nebolo.

103. min: O malú chvíľu neskôr sa do šance dostal Lodeiro, jeho tečovanú strelu ale Kingson pokryl.

102. min: Uruguaj teraz mohol kopať pokutový kop! Annan sa v šestnástke zrazil s Pantsilom, píšťalka rozhodcu ale zostala nemá. Teraz sa ale pískať pokojne mohlo...

100. min: Gyan sa pri svojej šanci ešte zranil, chvíľu sa tak nehralo. Našťastie ale ghanský útočník môže v zápase pokračovať.

98. min: Neuveriteľná chyba Abreu takmer priniesla rozhodnutie. Abrea ľahkovážnym spôsobom pokazil rozohrávku, k lopte sa dostal Gyan, ktorý sa z uhlu presadzoval pred Muslerovu bránku. V poslednej chvíli sa mu ale do strely vrhol Scotti, ktorý tak Uruguaj zachránil od pohromy a Abreu zrejme od nočných môr, ktoré by ho prenasledovali po zvyšok jeho života, ak by Uruguaj kvôli nemu vypadol...

97. min: Konečne aj útočná akcia Uruguaja, Forlán sa ale zamotal a sám sa tak pripravil o šancu ohroziť Kingsona.

95. min: Ghana naďalej pokračuje v miernom tlaku. Asamoah ho chcel korunovať gólovou strelou, po obrovskom náprahu ale lopta z jeho kopačky skončila na tribúne.

93. min: Pokúša sa o tom z rohových kopov. Prvý odvrátil do bezpečia Abreu, pri druhom odhlavičkoval loptu Lodeiro.

92. min: Ghana začala aktívnejšie, najradšej by zopakovala recept zo zápasu s USA, kedy o postupe rozhodla hneď v úvode predĺženia.

91. min: Začalo sa predĺženie, pre Ghanu už druhé na turnaji. Budú mať jej hráči dostatok fyzických síl?

90+3. min: V riadnom hracom čase sa stretnutie skončilo patom, čaká nás polhodinová predĺženie!

90+3. min: Na druhej strane centroval Lodeiro, jeho "padajúci list" bol ale lahôdkou pre Kingsona.

90+2. min: Rýchly brejk Ghany sroskotal na mimoriadne nevydarenom centri Boatenga.

90. min: Máme tu poslednú minútu riadneho hracieho času, gól na jednej či druhej strane by bol v tejto fáze zrejme smrtiacim! Ghana sa o takýto smrtiaci úder pokúšala aj prostredníctvom rohového kopu, Forlán loptu ale bez problémov odvrátil do bezpečia.

88. min: Zápas opúšťa strelec jediného ghanského gólu Muntari, na jeho miesto prichádza Adyiah.

87. min: Uruguajskí hráči aj naďalej držia loptu na svojich kopačkách, zbesilé tempo z posledných niekoľkých minút už ale nedokážu vystupńovať. Zápas tak zrejme skutočne doseje do predĺženia. Netreba však predbiehať, vo futbale nie je nikdy nič isté!

85. min: Po ľavej strane sa presadzoval dnes mimoriadne ofenzívne naladený Fucile, jeho center ale nenašiel adresáta.

83. min: Opäť sa črtala šanca pre Uruguaj. Suárez posielal pekný pas na Forlána, ten sa ale v momente prihrávky ocitol v ofsajde. Posledné minúty ale zápasu kraľuje Uruguaj, ktorý sa snaží v závere strhnúť víťazstvo na svoju stranu!

82. min: Veľká šanca Uruguaja! Pri rýchlom protiútoku jeho hráči perfektne prečíslili ghanskú obranu, Lodeiro sa ale namiesto prihrávky na voľného Forlána rozhodol pre samostatnú akciu a z hranice 16-tky pod tlakom prestrelil Kingsonovu bránku!

80. min: Útočí aj Ghana, konkrétne Kevin-Prince Boateng. Stroskotal však na výborne ozične hrajúcom Perreirovi. Máme pred sebou závarečných 10 minút hracieho času, ak sa nerozhodne, uvidíme aj predĺženie. Pre Ghanu by bolo už druhým na šampionáte, to prvé proti USA jej prinieslo obrovskú radosť.

78. min: Priamy kop už tradične rozohrával sám postihnutý. Forlán poslal loptu na hlavu Suáreza, ten ju ale nedokázal poslať do ghanskej siete! Po následnom rohu sa do šance tlačil opäť Suárez, ale gól ani tentokrát nedal.

77. min: Zápas nám začína "žltnúť". Za potiahnutie Forlána si žlté napomenutie vyslúžil Hans Sarpei.

75. min: Strieda aj Uruguaj, dole ide Cavani, nahradil ho Abreu. Uruguajský tréner Tabarez si tak vyčerpal všetky možnosti na striedanie, jeho ghanský náprotivok má ešte dve možnosti aj do prípadného predĺženia.

74. min: Ghana strieda, z ihriska odišiel Samuel Inkoom, nahradila ho jedna z najväčších ghanských hviezd Stephen Appiah.

73. min: Už o malú chvíľu sa Ghane podarilo aj vystreliť, zakončenie Muntariho ale skončilo v rukaviciach Musleru.

72. min: Na druhej strane sa do odvážneho prieniku pustil Gyan, dvojica Victorino - Pereira ho ale k strele nepustila.

71. min: Z nasledujúceho rohu opäť zahrozili Uruguajčania, no ghanská obrana tentokrát spravila presne to, čo mala.

70. min: Ďalšiu šancu si vytvoril Luis Suárez. perfektnou prihrávkou ho na skôrovanie vyzval Lodeiro, kanoniera Ajaxu ale s prehľadom vychytal brankár Kingson.

68. min: Najlepší ghanský strelec Gyan sa teraz snažil o rozšírenie svojho gólového konta. Jeho strela z priameho kopu ale skončila vysoko nad bránkou.

66. min: Ghana sa teraz dožadovala pokutového kopu. V šestnástke Uruguaja spadol po kontakte s jedným z uruguajských obrancov Kevin Prince Boateng, píšťalka rozhodcu Benquerencu ale zostala nemá.

65. min: Momentálne nabral zápas rýchly spád, hrá sa skutočne výborný futbal. Oproti prvému polčasu vidíme diametrálne odlišný obraz hry.

63. min: Veľkú šancu zahodil Luis Suárez! po nádhernom centri od Forlána, ktorý mierne podbehol brankár Kingson pálil z voleja. Odkrytú bránku ale netrafil, lopta sa obtrela iba o bočnú sieť. Pri futbalistoch Ghany ale teraz stáli všetci svätí!

62. min: Obrovskú chybu teraz spravil brankár Ghany Kingson! Pri malej domov mu lopta prekĺzla medzi nohami za bránkovú čiaru. Jediné šťastie pre Ghanu bolo, že stál mimo bránky, namiesto gólu tak Uruguaj získal iba roh.

61. min: Rozhodca Benquerenca teraz zastavil rozbehnutého Muntariho, ktorý by už-už smeroval sám na uruguajský bránku. Prihrávku si však prevzal v ofsajdovej pozícii, čo potvrdili aj opakované zábery, ghančania sa tak rozčuľujú zbytočne.

60. min: Ďalšia žltá karta, opäť pre Uruguaj. Vyslúžil si ju Diego Pérez.

58. min: Odpoveď Ghany mohla byť veľmi rýchla! Po strele Asamoaha Gyana loptu neudržal Muslera, Muntari už sa ale z dorážky presadiť nedokázal. Celej tejto situácii ale predchádzala výborná akcia ghanského tímu, po ktorej sa lopta dostala k strelcovi Gyanovi.

57. min: Fanúšikovia na štadióne sú gólom poriadne zaskočení, na chvíľu stíchli dokonca aj vuvuzely.

55. min: GÓL! Z následného priameho kopu sa nádhernou strelou presadil nový uruguajský kapitán Diego Forlán! Na góle sa opäť podpísala aj lopta Jabulani, keď počas letu mierne zmenila smer. To však neznižuje kvality Forlána, ktorý túto strelu vymyslel naozaj geniálne.

54. min: Prvá žltá karta pre hráča Ghany, za faul na Fucileho ju uvidel John Pantsil.

53. min: Z rohu sa ale Uruguaj opäť nedokázal presadiť, zatiaľ mu rohové kopy vôbec nevychádzajú.

52. min: konečne sa Uruguaj nadýchol k dobrej akcii, Cavani si za obranou prebral výbornú prihrávku, ale Vorsah mu ju v poslednej chvíli vypichol. Uruguaj má k dispozícii prvý rohový kop v druhom dejstve.

50. min: Hra je teraz veľmi rozkúskovaná, v druhom polčase sa viac nehrá ako hrá. To určite viac vyhovuje Ghane, ktorá bráni jednogólový náskok. Na Uruguajských hráčoch je viditeľne badať nervozitu,

48. min: Vzápätí ale nekompromisne vytiahol žltú kartu, za faul si ju vyslúžil Egidio Arévalo.

47. min: Do prvej šance sa ale rútili Afričania, no Gyan stroskotal na pevnej uruguajskej obrane. Na druhej strane zahrozili aj Urugajci, Cavani si pýtal penaltu, ale rozhodca Benquerenca zostal neoblomný.

46. min: Začal sa druhý polčas, Uruguaj sa bude snažiť o to, aby napodobnil Holandsko z popoludňajšieho duelu a otočil zápas. Počas prestávky Juhoameričania aj vystriedali, z ihriska odišiel Álvaro Fernandez, nahradil ho Niolás Rodeiro.

45+2.min: GÓL! Ghana sa napokon dočkala. Muntari sa z obrovskej diaľky oprel ľavačkou do lopty, Jabulani počas letu výrazne zmenila svoju trajektóriu a na prekvapenie všetkých zapadla k ľavej tyči uruguajskej bránky! Ghana je tak iba polčas od splnenia sna všetkých afrických futbalistov, iba polčas ju delí od postupu do semifinále!

45+1. min: Ďalší center z pravej strany od Inkooma tentokrát Muslera bezproblémov pokryl.

45. min: Boateng sa po centri od pravej rohovej zástavky snažil presadiť efektnými nožničkami, bránku Musleru ale prestrelil. Táto akcia však bola skutočne krásna, doslova volala po góle!

44. min: Uruguaj sa teraz nevie presadiť, prihrávky juhoamerických futbalistov často nemajú adresáta. Akoby sa uruguajskí futbalisti už snažili polčas iba dohrať, evidentne sa do kabín nevedia dočkať.

42. min: Jorge Fucile sa po faule od Inkooma ocitol nedobrovoľne na trávniku. Jeho pád z vyzeral takmer hororovo, no Fucile našťastie môže pokračovať.

41. min: Pekná kombinácia Ghany na útočnej polovici! Hráči v červeno-žltých dresoch predviedli typicky africkú hravosť, na dva-tri dotyky si vymenili loptu, no Inkoom sa napokon k nebezpečnej strele z hranice šestnástky nedostal.

40. min: Po dlhšom čase sa dopredu dostali aj uruguajskí hráči. Forlán, ktorý po odstúpení Lugana prevzal kapitánsku pásku, ale poslal pridlhý pas na Maixmiliana Perreiru.

38. min: Uruguaj utrpel citeľnú stratu, z ihriska vynútene odišiel zranený kapitán Diego Lugano, ktorého nahradil Andrés Scotti.

37. min: Ghana mierne prebrala iniciatívu, teraz mal Perreira plné ruky i nohy práce, aby ustrážil Botenga, ktorý si v šestnástke nabiehal na pekný center z pravej strany od Inkooma.

36. min: V posledných minútach hrá Ghana odvážnejšie, jej hráči sa odvážnejšie tlačia dopredu. Vidíme však typický duel z vyraďovacej časti, základom je nedostať gól, čo si oba tímy plne uvedomusú a sústreďujú sa najmä na to, aby nespravili zbytočnú chybu.

34. min: Ghana číha na protiútoky, jeden z nich sa im teraz takmer vydaril, Annanovu strelu ale obrana Uruguaja zblokovala.

33. min: Po dvoch veľkých šanciach Ghany sa zápas vrátil opäť k svojmu tradičnému obrazu. Lopta je na kopačnách uruguajských hráčov, ktorí sa snažia prekonať zhustenú ghanskú obranu.

31. min: Ghana teraz predviedla, čo dokáže! Boateng výborne potiahol loptu po pravom krídle, po jeho prihrávke sa vo vnútri šestnástky dostal k zakončeniu Gyan, jeho strela ale tesne minula Muslerovu svätyňu.

30. min: Veľká šanca Ghany! Afričania sa dostali k prvému rohovému kopu, ktorý bol ale nebezpečnejší než všetkých 6 uruguajských dovedna. Vorsah sa dostal k hlavičke, tá ale o centimetre minula uruguajskú bránu.

28. min: A opäť ďalší roh. Forlán sa teraz môže cítiť ako na tréningu zameranom špeciálne na zahrávanie štandardných situácií. Trénovať ich zrejme budú musieť hráči v belasých dresoch ešte poctivejšie, opäť totiž neohrozili Kingsona.

26. min: Z neho napokon žiadne nebezpečenstvo pre ghanskú bránku nevzniklo, no o tom, kto je zatiaľ jednoznačne aktívnejší, svedčí aj pomer rohových kopov: Uruguaj vedie v tomto smere nad svojím súperom už 5:0!

25. min: Gól teraz takpovediac visí vo vzduchu. Takmer sa ho podarilo streliť Suárezovi, ktorý sa na šestnástke zbavil jedného z ghanských obrancov a vyslal tvrdú strelu na Kingsona. Ten ale vytiahol skvelý zákrok a loptu vyrazil na roh!

24. min: Ďalšia strela Uruguaja! Fernández ale z 20-tich metrov namieril vysoko nad.

23. min: Opäť zaujímavý center z kopačky Forlana, Suarez hlavou len veľmi tesne minul letiacu loptu. Forlán ale ukazuje, prečo je práve on v uruguajskom tíme takmer výhradným zahrávačom štandardných situácií.

21. min: Z priameho kopu poslal Muntari veľmi nebezpečnú loptu do uruguajskej šestnástky, nanešťastie pre Ghanu sa ale nikomu z jeho spoluhráčov nepodarilo loptu zasiahnuť. Po dlhšom čase sme ale videli vzruch aj pred bránkou Musleru.

20. min: Rozhodca vytiahol prvú žltú kartu zápasu. Dostal ju Jurge Fucile, ktorý si tak v prípade uruguajského postupu v semifinále nezahrá.

18. min: Z následného rohu takmer padol gól! Forlánov center nechtiac nasmeroval Mensah na vlastnú bránku, našťastie pre Ghanu ale Kingsona lopta trafila do hlavy!

17. min: Hviezdne útočné duo Uruguaja Forlán - Suárez opäť ukázalo, čoho je schopné. Druhý menovaný adresoval útočníkovi Atlética Madrid nádhernú prihrávku, celú nebezpečnú situáciu musel hasiť ghanský kapitán Mensah.

15. min: Ďalší roh Uruguaja skončil podobným spôsobom - útočným faulom Fernandeza v ghanskej šestnástke.

13. min: Forlán vyslal z obrovskej diaľky na ghanskú bránku polo strelu - polo center, lopta Jabulani ešte pred vybiehajúcim Kingsonom mierne zaplávala, ghanský brankár ju tak iba pomerne neisto boxoval nad seba. Uruguajskí útočníci sa ale následne dopustili faulu a tak z nebezpečne vyzerajúcej situácie napokon gólovo nezapršalo.

11. min: Opäť pekná akcia zo strany uruguajských hráčov! Suárez sa po výbornej prihrávke dostal aj k zakončeniu, Kingson jeho strelu pokryl. Zatiaľ ale juhoamerický tím na ihrisku dominuje.

10. min: náznak šance Uruguaja. Dopredu sa rútil Pérez, ale ghanský brankár Kingson dobre čítal hru a loptu odkopol do bezpečia.

9. min: Útočí opäť Uruguaj, Cavani ale poslal pridlhý pas na Fernandeza.

8. min: Prvý strelecký pokus si pripísali aj africkí futbalisti. po nevydarenom priamom kope Sullyho Muntariho sa odrazená lopta dostala k Asamoahovi, ten ju ale poslal mimo Muslerovej bránky.

6. min: Ghana je zatiaľ pomerne nevýrazná, aktivita je na kopačkách Uruguaja.

5. min: Sme svedkami prvého rohového kopu na uruguajskej strane. Zahral ho už tradične Forlán, ghanská obrana ale jeho center odvrátila za bránkovú čiaru. Forlán si tak roh zopakoval, Uruguaj sa dostal aj k strele, jeden z ghanských obrancov ale loptu smerujúcu do bránky vyhlavičkoval!

3. min: Uruguajský ostrostrelec Luis Suárez sa ocitol v prvom ofsajde. Ghana ale pri lopte dlho nevydržala, naopak, Uruguaj sa dostal k nebezpečnému protiútoku. Forlán spolu s Cavanim a Suárezom postupovali na trojicu ghanských obrancov, napokon z toho však bol iba nepresný center.

1. min: Stretnutie sa začalo, o prvý útok sa pokúsila Ghana, ktorá mala výkop. Lopta je však už na kopačkách hráčov v belasých dresoch, ktoré sú typicé pre Uruguaj.

Úvodné zostavy:
Uruguay: Muslera - Fucile, Victorino, Lugano, M. Pereira - Ríos, Pérez, Á. Fernandez - Cavani, Forlán, Suárez
Ghana: Kingson - Sarpei, Mensah, Vorsah, Pantsil - Muntari, K.-P. Boateng, Annan, Asamoah, Inkoom - Gyan

Stretnutie povedie rozhodcovská trojica  Benquerenca - Cardinal, Miranda, všetci sú z Portugalska.

Autor: pluska.sk