ONLINE: Španieli sú majstrami sveta!

11. júla 2010, 19:15

Súboj o zlatú medailu na futbalových Majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike zvedú Holandsko a Španielsko. Finálový duel bude bez výraznejšieho favorita, i keď s väčším sebavedomím do zápasu určite vstúpia majstri Európy z roku 2008 Španieli.

Finále prinieslo tuhý boj. Na snímke súboj Sergia Ramosa (vľavo) s Dirkom Kuytom z Holandska.

Autor: SITA

120.min.: Je koniec! Španieli sú majstrami sveta!

120.min.:
Vyústi holandský tlak do gólu? Oranjes uzavreli ŠPanielov vo svojej šestnástke a snažia sa centrami nájsť vysokých hráčov. Smútok je viditeľný najmä na tvári Robbena, ktorý mal dve možnosti na to, aby tento zápas rozhodol.

118.min.:
Andres Iniesta vidí za gólovú radosť žltú kartu. Rovnako ju vidí aj Mathijsen za protesty u rozhodcu.

116.min.: GÓL! Iniesta strieľa gól!
Fabregas nahráva Iniestovi, ktorý stál na hranici ofsajdovej línie. Jeho strela bola presná a končí za chrbtom Stekelenburga. Všetci holandskí hráči utekajú za postranným rozhodcom reklamovať ofsajd Iniestu, ktorý však nebol.

115.min.:
Po faule Fabregasa na Elju sa Holanďania dostávajú k priamemui kopu. Toho sa ujal Sneijder, ktorý triafa len Fabregasa stojaceho v múre. Rozhodca však teč Španielov nevidel  a nariaďuje kop od brány.

112.min.:
Heitinga vidí za zákrok zo zadu na Iniestu už druhú žltú kartu a opúšťa ihrisko. Z následného priameho kopu sa Xavimu nepoadrilo získať nič. Dieru po odchode Heitingu musí zaplátať Van Bommel.

110:
Elja sa dokázal odprostiť od Ramosa, no dostal sa až za bránkovu čiaru. Následovať teda bude odkop od brány Casillasa. Ukazuje sa už únava hráčov, kedy rýchlostne skvelo vybavený Ramos nestíhal s Eljom.

108.min.:
Xaviho pas nachádza v holandskej šestnástke len Braagheida. Ten vyvádza loptu do stredu ihriska.

106.min.:
Začína sa druhá 15-minútovka predĺženia. Spoznáme víťaza ešte pred penaltovými kopmi. Z ihriska odchádza David Villa a nahrádza ho Fernando Torres.

105.+1min.:
Rozhodca hvizdom končí prvú pätnásťminútovku nadstaveného času.

104.min.:
Van Brinckhorts odchádza z ihriska a končí tak svoju hráčsku kariéru. Nahrádza ho Braagheid hrajúci za Utrecht.

103.min.:
Fabregas sa prezentoval krásnym sólom cez polovicu ihirksa, no jeho strela končí tesne bri bráne Holanďanov.

102.min.:
Obe mužstvá hrajú s otvorenými obranami a na akciách je to poznať. Navasovu strelu už videli všetci v bráne, no po tečí Wiela končí len na ľavej sieti Stekelenburgovej brány.

100.min.:
Do hry vstúpi aj záložník Realu Madrid Rafael Van  Der Vaart, ktorý nahradí defenzívny štít Holandska Nigela De Jonga.

98.min.:
V stopercentných šancách pokračujú obe mužstvá aj naďalej. Po rohovom kope sa skvelou hlavičkou preukázal Mathijsen ,no Casillas opäť skvelo zasahuje.

97.min.:
Z následného protiútoku sa do sľubnej šance dostával Robben, no nenašiel prihrávkou voľného Elju.

95.min.:
To, čo nevyužil Robben, nevyužil ani Fabregas. Cescsa po prihrávke Xaviho dostáva pred Stekelenburga, no ten jeho strelu vyráža. Fabregas mal na druhej strane voľného Villu, ktorý sa na spoluhráča hnevá.

93.min.:
Rohový kop Španielska sa ujíma Xavi Hernandez, no jeho venter nenachádza nikoho. Holanďania tak vyrážajú do útoku.

91.min.:
Začala sa prvá minúta nadstaveného času. Do veľkej šance sa dostali Španeli po prihrávke Fabregasa na Iniestu. Ten bol očividne podkopnutý Hitingom, no rozhodca si to nevšimol a ukrátil tak hráčov Španielska o penaltu.

90.+3min.:
Sneijder sa snažil strelou zo štyridsiatich metrov ohoziť Casillasa, no netrafil bránku. Rozhodca následne ukončuje zápas. Následovať bude predĺženie 2x po pätnásť minút.

90.min.:
Rozhodca Webb nadstavuje tri minúty.

88.min.:
Z gólu sa mohol radovať útočník Holandska Robin Van Persie, no v čase prihrávky od Sneijdera stál v metrovom ofsajde. Všetko nasvedčuje tomu, že bude následovať predĺženie.

86.min.:
Striedanie v radoch Španielska. Z ihriska odchádza Xabi Alonso, ktorý prepúšťa miesto kapitánovi Arsenalu Cescovi Fabregasovi.

84.min.:
Casillasa po tomto zápase možno vyhlásia za svätého. Po tom, čo si v 62. minúte poradil s nájazdom Robbena, urobil to isté aj v 84. minúte. Robben sa ho snažil oklamať kľučkou do prava, no Casillas sa nenechal oblbnúť. Obrovskú chybu tam však urobil Puyol, ktorý absolútne nestíhal na rýchlostne dobre vybaveného Robbena.

82.min.:
Andres Iniesta zahviezdil samostatným prechodom do šestnástky Holandska po tom, čo prešiel cez SNeijdera, Heitingu a Van Bommela. Poslednou inštanciou však bol SNeijder, ktorý loptu odkopáva do stredu ihriska.

79.min.:
Z ľavého krídla opäť centroval Jesus Navas, no jeho prihrávka na Davida Villu bola tečovaná Van Bronckhorstom. Za pstrannou čiarou sa vidíme rozcvičovať Huntelaara a krídelníka PSV Eindhoven Afellaya.

77.min.:
Sergio Ramos zostal po rohovom kope trestuhodne nebránený a dostal sa tak poľahky k svojej dnes už druhej stopercentnej šance. Jeho strela hlavičkou však mieri meter nad Stekelenburgovu bránu.

76.min.:
Jesus Navas vniesol do hry španielska potrebnú rýchlosť na ľavom krídle. Jeho ďalší center zakončoval ANdres Iniesta volejom, no triafa vysoko nad.

74.min.:
Van Bronckhorst zabránil nebezpečnému prieniku Andresa Iniestu, no pripravil tak pôdu pre priamy kop Španielska z nebezpečnej vzdialenosti. Strely sa ujal David Villa, ktorý však vysoko prestreľuje.

71.min.:
Striedajúci krídelník Jesus Navas sa dostal do šestnástky Holandska a podarilo sa mu odcentrovať. Následne chybuje Heitinga, ktorý sa pošmykol a loptu ma prešla pomedzi nohy. David Villa sa tak poľahky dostáva do tutovej šance, no do jeho strely sa postavil Gregory Van der Wiel.

69.min.:
Holanďania majú loptu v moci len 43% hracieho času.

67.min.:
Sneijder sa s malou pomocou od van der Wiela dostal k lopte a našiel voľného Van Persieho. Ten sa dokázal odpútať od Puyola a prenikal sám do španielskej šestnástky. Nedovoleným zákrokom sa však prezentoval Joan Capdevila, ktorý za svoj zákrok vidí žltú kartu.

65.min.:
Španieli sa snažia hru upokojiť krátkymi prihrávkami v strede ihriska. Predchádzajúca akcia Holandska však ukázala, že hráči oranjes nevstúpili do finálového zápasu s cieľom brániť.

62.min.: Casillas zachránil Španielsko!
Sneijder milimetrovou prihrávkou vyslal do samostatného nájazdu Robbena. Zoči-voči Casillasovi však zlyhal, keď loptu nasmeroval k pravej tyči, teda práve tam, kam smerovali nohy gólmana Realu Madrid. Puyol sa okamžite rozbehol vytmaviť spoluhráčovi Piqemu za zaváhanie, kedy nestihol zaistiť unikajúceho Robbena.

60.min.:
Do hry vstúpy krídelník Sevilly Jesus Navas, ktorý nahradí doposiaľ dobre hrajúceho Pedra Rodrigueza.

58.min.:
Robben vyslal do šance obrancu Heitingu, no ten sa ocitol v ofsajdovej pozícii. Väčšina šancí oboch tímov končí ďaleko pred bránami Casillasa a Stekelenburga.

56.min.:
David Villa sa stal obeťou zákroku Johnnyho Heitingu, ktorý, ako je už dnes zvykom, vidí žltú kartu. Vollov pád sa po opakovanom zábere zdal prifilmovaný.

54.min.:
Priameho kopu sa ujal Xavi Hernandez, ktorý mieril do ľavého rohu Stekelenburgovej brány. Jeho strele však chýbal najmenej meter presnosti.

53.min.:
Kapitán Ajaxu AMsterdam Gio Van Bronckhorst vidí už štvrtú žltú kartu Holandska po faule na Sergia Ramosa.

50.min.:
Robben z dvadsiatich metrov vyskúšal pozornosť Ikera Casillasa po tom, čo svojou tradičnou ľavačkou vystrelil k ľavej tyči španielskej brány.

48.min.:
Španieli zahodili obrovskú šancu po tom, čo centroval Xabi Alonso. Na jeho prihrávkou si najlepšie vyskočil Puyol, ktorý hlavičkou predĺžil na úplne voľného Capdevilu. Ten však volejom netriafa loptu.

47.min.:
Iniesta sa asi inšpiroval klubovým spoluhráčom Lionelom Messim a prešiel štýlom mladého Argentínčana cez De Jonga a Sneijdera, no prihrávka na Davida Villu bola zblokovaná Heitingom.

46.min.:
Začína sa druhý polčas. Rozohhrávku má na starosť španielsko.

45.+2min.:
Howard Webb končí prvý polčas. Do šatní tak obe mužstvá vstupujú bez vstreleného gólu.

45.min.:
Na konci riadneho hracieho času prvého polčasu sa previnil Xabi Alonso, ktorý fauloval Robbena. Následne sa k strele dostal Robben, ktorého strelu Casillas končekmi prstov vyráža na rohový kop. Ten odvracia Puyol.

43.min.:
Xabi Alonso, známy to strelec ďalekonosných gólov najmä z dresu Liverpoolu, sa ujíma priameho kopu. Jeho strela však končí vysoko nad bránou STekelenburga.

41.min.:
Centrom záujmu holandských faulov sa stáva krídelník Barcelony Pedro. Najprv sa ho ujal Van Bommel a následne aj Van Bronckhorst.

40.min.:
Španiesku sa podarilo uzamknúť holandských hráčov do vlastnej šestnástky. Ani Xavimu, ani Iniestovi sa však nedarí vyslať do koncovky Villu a tak Heitinga odkopáva loptu do stredu poľa a uvoľnuje tak Holanďanov zo španielskeho tlaku.

37.min.:
Z následného brejku sa do koncovky dostal Pedro Rodriguez, no z hranice šestnástky triafa povedľa ľavej žrde Stekelenburgovej svätyne.

36.min.:
Po akcii Robbena sa Holandsko dostáva k rohovému kopu. Toho sa ujal Van Bommel, ktorý v šestnástke našiel nebráneného Mathijsena. Ten však nedokázal hlavou lotpu usmerniť medzi tri žrde.

34.min.:
Holaňdania v duchu fair-play vracajú loptu Španielom. Brankár Casillas má však so spracovaním lopty Jabulani problémy a odvracia ju na rohový kop. Holanďania sa však prezentujú pekným gestom, keď z rohu loptu vracia Casillasovi Van Persie.

32.min.:
Sneijder našiel 30-metrovou prihrávkou Robina Van Persieho, no ten bol "osobne" chránený Puyolom. Ten sa v zápase hry tvrdo zrazil s gólmanom Casillasom a len s ťažkosťami sa otrepáva zo zrážky.

30.min.:
V hľadisku sme mohli vdieť aj herca a držiteľa Oscara Morgana Freemana, ktorý, musí byť prezentovanou hrou sklamaný.

28.min.:
Zákrokom á la Jackie Chan sa prezentoval defenzívny záložník Manchestru City Nigel De Jong, ktorý môže byť rád, že vidí len žltú kartu. Xabi Alonso to bude poriadne ťažko predýchavať.

27.min.:
Obe finálové mužstvá sa zatiaľ prezentujú takticky vyspelou hrou, pričom hrajú zo zabezpečenej defenzívy.

26.min.:
Obranca Ajaxu Mathijsen sa preukázal ako slabý rozohrávač a pripravil tak pôdu pre španielsky brejk. Včas včak zakročuje Kuyt, ktorý odzbrojil Sergia Ramosa.

23.min.:
Ďalším faulom sa previňuje Sergio Ramos, ktorý si zblízke prezrie žltú kartu, v tomto zápase už štvrtú.

21.min.:
"Vyjdenávač" Van Bommel vidí za faul na Iniestu žltú kartu. Nepomohla mu ani slovná výmena s rozhodcom Webbom.

20.min.:
Španiel Xabi Alonso musí zakročiť a odkopáva loptu na rohový kop. Van Bommel však okamžite smeruje na diskusiu k rozhodcovi, aj keď sa o žiaden faul nejednalo.

19.min.:
Sneijder sa snažil prihrávkou z voleja nájsť Van Persieho, no Pique bol rýchlejší a odkopáva loptu do stredu ihriska. Optickú prevahu majú zatiaľ Holan´dania, ktorí sa však nemôžu dostať ku finálnej prihrávke.

17.min.:
Následného priameho kopu sa ujal Wesley Sneijder, ktorého strela však Casillasa nemohla nijako vážne ohroziť.

16.min.:
Hra sa začína kúskovať faulami na oboch stranách. Teraz sa previnil Carles Puyol, ktorý napadol členok Robbena. Za svoj zákrok vidí zaslúženú žltú kartu.

13.min.:
Mark van Bommel nepríjemne fauloval Puyola. Následne sa previnil aj útočník londýnskeho Arsenalu Robin Van Persie, ktorý za svoj zákrok na Capdevilu, obrancu Valencie, vidí aj žltú kartu.

11.min.:
Kopmi od brány sa teraz zdravia gólmani oboch mužstiev.

10.min.:
Španielski hráči sa dostávajú do čoraz väčších príležitostí. Najprv David Villa našiel na krídle prihrávkou Sergia Ramosa, ktorý sa dokázal odpútať od nie dobre brániaceho Kuyta. Jeho strieľaná prihrávka však skončila za bránou Stekelenburga.

8.min.:
Španielsky gólman a kapitán Iker Casillas sa snaží hru upokojiť prihrávkou na Puyola. Ten štartuje ďalšiu akciu svojho tímu.

7.min.:
Chybu v strede poľa sa Holanďanom využiť nepodarilo. Najprv o loptu prišiel Sergio Ramos a následne sa strelou z veľkej vzdialenosti prezentoval Dirk Kuyt. Mohol však v akcii pokračovať ďalej, čo mu okamžite vysvetľuje aj Sneijder.

5.min.:
Obrovská príležitosť Španielska. Po faule van Bronckhorsta sa Španielsko dostáva k priamemu kopu. Toho sa ujíma Xavi Hernandez, ktorý presnou prihrávkou nachádza hlavu Sergia Ramosa. Ten sa do priestoru bránky, no pohotový zákrok Stekelenburga zabraňuje Španielom v gólovej radosti.

3.min.:
Sergio Ramos, pravý obranca Realu Madrid, dokázal odcentrovať do šestnástky Holandska, no situáciu upokojuje Mathijsen.

2.min.:
Prvý faul zápasu si pripíše Holanďan Robin Van Persie, ktorý si vystúpil na hráča FC Barcelona Sergia Busquetsa.

2.min.:
Holanďania sa snažili ihneď po úvodnom hvizde rozhodcu Howarda Webba vytvoriť útočnú akciu. Strela Dirka Kuyta však skončila mimo bránky Ikera Casillasa.

1.min.:
Finálový duel svetového šampionátu sa začal! Výkop mali Holanďania, ktorý hrajú v klasických oranžových dresoch. Španieli nastúpili v čierno-červenej kombinácii.