Uruguaj a Mexiko do osemfinále, Francúzi odchádzajú s hanbou

22. júna 2010, 18:04
aktualizované 22. júna 2010, 19:06

Futbalisti domácej Juhoafrickej republiky vyhrali na záver A-skupiny MS nad Francúzskom 2:1, ale oba tímy sa s turnajom rozlúčili. Hráči Uruguaja zvíťazili vo svojom poslednom zápase A-skupiny na MS v JAR nad Mexikom 1:0. O triumfe "Le Celeste" rozhodol Luis Suarez, pre ktorého to bol jedenásty gól v reprezentačnom drese.

Luis Suárez sa teší z gólu do siete Mexika.

Autor: SITA

Pred zápasom v Bloemfonteine mali oba tímy ešte šancu na postup, ale domáci k nej mali ďaleko a Francúzi o ňu prišli udalosťami v 1. polčase. V ňom prehrávali 0:1 a vzápätí dostal červenú kartu Gourcuff. Prvýkrát v histórii MS sa stalo, že domáca reprezentácia nepostúpila do druhej fázy finálového turnaja. Na druhej strane úradujúci vicemajstri sveta sa rozlúčili s turnajom s jediným streleným gólom, ktorý padol po 5 "suchých" polčasoch a celkovo po 250 minútach turnaja. A s biľagom extrémnych treníc vo vnútri tímu, ktoré sa točili najmä okolo kontroverzného trénera Raymonda Domenecha.

Úvodných 15 minút sa nieslo v očakávanom selankovom rytme. Francúzi útočili v snahe rýchlo získať náskok v prospech konečného víťazstva, iba ktoré im mohlo zabezpečiť postup pri neremízovom výsledku v paralelnom zápase Mexika s Urugaujom. Domáci futbalisti sa sústredene bránili s tým, že nevykazovali ambície na veľmi vysoké víťazstvo, ktoré by zase ich pri rovnakých okolnostiach posúvalo ďalej.

Francúzske nájazdy však až s výnimkou malej šance Gignaca boli jalové, naopak, Juhoafričania sa postupne začali osmeľovať aj dopredu. V 20. minúte po rohovom kope spravil chybu brankár Lloris a domáci šli do vedenia. Francúzi zneisteli, ich súperom narástli krídla a po náznakoch prišla obrovská šanca Mphelu. Ešte v tej istej 25. minúte dostal Gourcuff červenú za lakeť v tvári protihráča pri spoločnom výskoku a o francúzskej tragikomédii v JAR, ktorá sa vlastne začala rukou Thierryho Henryho v kvalifikácii na úkor Írov, bolo rozhodnuté. Juhoafričania spustili na favorita sériu nájazdov a z nej na 2:0 zvýšil Mphela.

Po obrátke v 50. minúte Mphela v čistej šanci z 8 metrov sám pred Llorisom napálil do brvna. Francúzi po dlhočiznom čase zahrozili v 58. minúte, keď Ribery peknú sólovku zakončil nad a potom sa pokračovalo v prívalových vlnách domácich. Tí nemali klasickú územnú prevahu veľmocenských manierov, parametre ich hráčov na to nestačili, ale okolnosti zápasu im dovolili pravidelné prieniky do šancí.

Francúzsky systém bol totiž takticky i mentálne v dezolátnom stave a galský kohút otváral brány aj bočnými úmyslami na zázračný zvrat. Ale kým striedajúci Henry sa do nebezpečných pozícií nedostával, Mphela mal ďalšiu veľkú šancu. Náhradníckeho žolíka sa chopil Malouda, ktorý po akcii Riberyho znížil na 1:2 a dostal tak protivníka opäť mimo postupovej hry. Uruguaj síce v tom čase viedol nad Mexikom 1:0, ale JAR by musela dať Francúzom ešte tri kusy. Záver zápasu, v ktorom sa oba tímy ešte snažili každý o vlastný zázrak, priniesol pár šancí na oboch stranách, ale v podstate rozháraný a nezáživný futbal.

Raymond Domenech, (bývalý) tréner Francúzska: "Ťažko sa mi vyjadruje. Nemám, čo vysvetľovať. Sme smutní a sklamaní. Videl som, že hráči nastúpili na zápas zo solidarity, ale nedarilo sa nám príliš. Je mi ľúto, že môj tím, ktorý mal veľký potenciál, na šampionáte neobstál. Napriek tomu mám toto mužstvo rád. Môže ešte veľa dosiahnuť."

Carlos Alberto Parreira, tréner JAR: "Mali sme dostatok šancí. Som veľmi hrdý na mojich hráčov, nikdy sa nevzdávali a bojovali na maximum až do konca."

Francúzsko - JAR 1:2 (0:2)
      Góly: 70. Malouda - 20. Khumalo, 37. Mphela. Rozhodcovia: Ruiz - Gonzales, Clavijo (Kol.), ŽK: Diaby, ČK: 25. Gourcuff, 45.000 divákov.
      Francúzsko: Lloris - Sagna, Gallas, Squillaci, Clichy - Diarra (82. Govou), Diaby - Gignac (46. Malouda), Gourcuff, Ribery - Cisse (55. Henry).
      JAR: Josephs - Ngcongca (55. Gaxa), Mokoena, Khumalo, Masilela - Pienaar, Sibaya, Khuboni (78. Modise), Tshabalala - Mphela, Parker (68. Nomvethe)

Urugaj sa spolu s Mexikom teší z postupu do osemfinále

Zverenci trénera Oscara Tabareza vyhrali zo ziskom siedmich bodov A-skupinu a po dlhých dvadsiatich rokoch sa na svetovom šampionáte prebojovali do osemfinále. Druhé postupové miesto v A-skupine obsadilo Mexiko, ktoré sa však v osemfinále zrejme stretne s pravdepodobným víťazom B-skupiny - Argentínou.

Mexického útočníka Velu pre zranenie vystriedal v zostave skúsený Blanco, ktorý vybehol na ihrisko aj s kapitánskou páskou. Pre dištanc za žlté karty v tíme "El Tri" nemohol nastúpiť obranca Juarez. Obavy z dohodnutej "postupovej remízy" rozohnalo od úvodu útočné poňatie hry zo strany oboch tímov. Situácie sa striedali pred oboma bránami. Otvoriť skóre mohol v 6. minúte Suarez, ktorý však nepotrestal zaváhanie dvojice mexických stopérov a z uhla obstrelil brankára O. Pereza aj jeho bránu. Na druhej strane nedosiahol na päťke na gólový center Blanco. Gólom neskončila ani hlavička Uruguajčana Victorina, pokus A. Pereiru z uhla mieril vedľa. Mexiko, ktoré malo v hľadisku prevahu, sa takmer tešilo v 22. minúte, ale delovku ľavonohého Guardada z dobrých 35 metrov zastavilo brvno uruguajskej brány. Po polhodine sa do gólovej šance rútil opäť Guardado, ale brankár Muslera bol pri lopte skôr. V závere polčasu hráči "Urus" najskôr pomocnými prihrávkami "uspali" súpera, z náhleho brejku sa k lopte dostal Forlan, ktorý presným centrom na vzdialenejšiu žrď našiel Suareza a najlepší kanonier holandskej ligy hlavou skóroval - 0:1.

Po zmene strán pohrozil ako prvý z priameho kopu Blanco, ale gólman "le celeste" bol na mieste. Mexičania sa snažili o častejší prechod do ofenzívy, ale Urugujčania sa pohybovali v kompaktnom sedemčlennom obrannom bloku. Navyše, "Urus" prehustili stred ihriska a vďaka dobrému pohybu i dôrazným osobným súbojom D. Pereza úspešne brzdili mexickú rozohrávku. V 54. minúte zahrával Forlan priamy kop, na jeho presný center si najlepšie vyskočil Lugano, ale gólovú hlavičku pohotovo vytlačil do strany gólman O. Perez. Oživenie v mexickej ofenzíve prišlo s príchodom striedajúceho J. Hernandeza. Uruguaj naďalej pozorne a dôsledne bránil, ale vyrovnanie mal na hlave obranca Rodriguez. Po centri z pravej strany však nekrytý mieril z päťky tesne vedľa. Mexičania pridali na aktivite, zatlačili súpera a neúnavne dobýjali jeho bránu, no do gólových príležitostí sa nedostávali. Futbalisti "El Tri" vyhrali v štatistike držania lopty 60:40, avšak na vyrovnanie to už nestačilo.

Mexiko - Uruguaj 0:1 (0:1)
      Gól: 43. Suarez, Rozhodovali: Kassai - Eros, Vamos (všetci Maď.), ŽK: J. Hernandez, Castro - Fucile, 20.000 divákov.
      zostavy a striedania:
      Mexiko: O. Perez - Osorio, F. Rodriguez, Moreno (57. Castro), Salcido - Torrado, Marquez, Guardado (46. Barrera) - G. Dos Santos, Franco, Blanco (63. J. Hernandez).
      Uruguaj: Muslera - M. Pereira, Lugano, Victorino, Fucile -  Arévalo, D. Perez, A. Pereira (77. Scotti) - Cavani, Suarez (85. A. Fernandez), Forlan.

Autor: TASR, video: footytube