17. júna 2010, 18:01
aktualizované 17. júna 2010, 19:06

Futbalisti Grécka využili početnú prevahu a zvíťazili vo svojom druhom zápase B-skupiny na MS v JAR nad Nigériou 2:1. Zverenci trénera Otta Rehhagela a majstri Európy z roku 2004 tak po úvodnej prehre s Kórejskou republikou (0:2) oživili opäť svoje šance na postup do ďalšej fázy šampionátu.

Lopta je po druhýkrát v sieti Nigérie, z gólu sa raduje Vassilis Torosidis

Autor: ČTK

Naopak, futbalisti Nigérie majú na konte dve prehry a svoje postupové ciele si prakticky zahatali, pričom živia už len teoretickú nádej. Čierne orly by museli vyšším rozdielom zdolať Kórejskú republiku, pričom Argentína by súčasne musela na záver vyhrať nad Gréckom. O konečnom druhom mieste by v takom prípade pri bodovej rovnosti troch tímov rozhodovalo lepšie skóre so všetkých duelov v základnej skupine.

B-skupina – 2. kolo:
Grécko – Nigéria 2:1 (1:1)
Góly: 44. Salpingidis, 71. Torosidis - 16. Uche, Rozhodovali: Oscar Julian Ruiz Acosta – Abraham Gonzalez, Humberto Clavijo (všetci Kol.), ŽK: Papastathopouloss, Tzioli, Samaras - Obasi, ČK: 32. Kaita (Nig.) za faul bez lopty, 31.593 divákov.

Grécko: Tzorvas - Kyrgiakos, Vintra, Papadopoulos, Torosidis - Tziolis, Papastathopoulos (37. Samaras), Katsouranis - Karagounis, Gekas (79. Ninis), Salpingidis.

Nigéria: Enyeama - Odiah, Yobo, Shittu, Taiwo (56. Echiejile, 79. Afolabi) - Kaita, Etuhu, Haruna, Uche - Yakubu Aiyegbeni, Odemwingie (46. Obasi).

Oba tímy začali opatrne, ale postupne sa do správneho herného rytmu dostávala Nigéria. V 16. min po faule Papastathopoulossa rozohral priamy kop Uche a bez toho, aby sa niektorý z hráčov dotkol lopty, skončila prekvapujúco za chrbtom zle reagujúceho brankára Tzorvasa. Od 32. min mali Gréci výhodu presilovej hry o jedného hráča, keď rozhodca vylúčil Kaitu za faul na Torosidisa bez lopty. Na túto zmenu zareagoval tréner Otto Rehhagel a okamžite poslal na ihrisko útočníka Samarasa. O dve minúty na to výborne zasiahol nigérijský brankár Enyeama, ktorý zneškodnil strelu Salpingidisa a vzápätí po zásahu Samarasa odvracal loptu z bránkovej čiary Haruna. Gréci ožili, prevzali iniciatívu. Napokon k vyrovnaniu došlo v 44. min, keď smer lopty po strele Salpingidisa zmenil Haruna a tá skončila v bránkovej sieti. Bol to prvý gól Grécka na svetovom šampionáte.

Po zmene strán Gréci pokračovali v nátlakovom tempe. V 55. min hlavičku Kyrgiakosa zneškodnil Enyema. Nigérijský brankár čaroval aj o štyri minúty neskôr po strele Gekasa z bezprostrednej blízkosti. Z následného rýchleho protiútoku po prečíslení dvoch hráčov na jedného netrafil do odkrytej ľavej časti bránky Obasi. V 69. skvelú hlavičku Kyrgiakosa, smerujúcu do ľavej hornej časti bránky, kryl vo veľkom štýle chytajúci Enyeama. Brankár Hapoelu Tel Aviv však o dve minúty na to predsa len zaváhal. Strelu Tziolisa iba vyrazil a nabiehajúci Torosidis loptu poslal do bránky.

Hlasy:

Lars Lagerbäck (tréner Nigérie): "Začali sme dobre, kontrolovali sme vývoj a otvorili sme skóre, lenže potom prišlo to vylúčenie. Spôsobilo nám problémy už do konca prvého polčasu. Nevidel som, čo sa v tej situácii vedúcej k červenej karte stalo. Hovorili mi, že náš hráč zasiahol súpera šľapajou. Zaregistroval som Gréka na zemi, hlavu v dlaniach, naozaj neviem. Vyzeralo to veľmi zvláštne. Pozitívom po tejto našej prehre je, že Argentína predtým zvíťazila a my ešte stále máme nádej na postup."

Joseph Yobo (obranca a kapitán Nigérie): "Myslím si, že to vylúčenie Saniho Kaitu zohralo obrovskú úlohu. Kým totiž prišlo, kontrolovali sme vývoj."

Otto Rehhagel (tréner Grécka): "Zvíťazili sme, ale teraz nás čaká tím zo svetovej elity - Argentína. Určite majú kvalitnejší tím ako my, takže sa musíme dobre pripraviť na tento súboj po všetkých stránkach."