FOTO, VIDEO: Súboj Slovinska s USA nakoniec bez víťaza

18. júna 2010, 18:07
aktualizované 18. júna 2010, 18:42

Slovinskí futbaloví reprezentanti remizovali v druhom vystúpení v C-skupine na MS v JAR s tímom USA 2:2.

Slovinec Zlatan Ljubijankič oslavuje svoj gól do brány amerického brankára Tima Howarda (vpravo).

Zverenci trénera Matjaža Keka viedli na štadióne Ellis Park v Johannesburgu po prvom polčase 2:0 vďaka gólom Valtera Birsu a Zlatana Ljubijankiča a boli blízko k historickému postupu do osemfinále. Američanom sa však po zmene strán podarilo vyrovnať vďaka presným zásahom Landona Donovana a Michaela Bradleyho.

Kek dal v slovinskom útoku namiesto Dediča príležitosť Ljubikaničovi, ktorého hneď na začiatku zápasu museli po hlavičkovom súboji s Dempseym ošetrovať. Oba tímy hrali v úvode opatrne, dianie sa odohrávalo medzi šestnástkami. V 13. minúte však z 20 metrov napriahol Birsa a strelou ľavačkou k vzdialenejšej žrdi poslal Slovincov do vedenia.

Balkánci dobre zhusťovali priestor a neumožňovali Američanom dostať sa do blízkosti bránky. Z priameho kopu to skúšal Torres, Handanovič bol však pozorný. Američania v závere polčasu stupňovali tlak a po rýchlej kombinácii pred Donovanom v poslednej chvíli zachránil Brečko. V 42. minúte však Slovinci zasadili súperovi druhý gólový úder. Po prihrávke Novakoviča sa Ljubijankič vyhol ofsajdu a podstrelil Howarda.

Do druhého polčasu poslal tréner Američanov Bob Bradley na ihrisko Edua a Feilhabera s cieľom čo najskôr streliť kontaktný gól a už po troch minútach lavička USA jasala. Po chybe obrancu Cesara sa dostal k lopte Donovan a prudkou strelou pod brvno prekonal Handanoviča. Zápas dostal nový náboj, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú.

Američania boli dôraznejší ako v prvom polčase a mali oveľa rýchlejší štart na loptu. V 70. minúte mohol vyrovnať Altidore, no jeho strela z otočky mierila priamo do rúk Handanoviča. Slovinci pritvrdili v osobných súbojoch a trio obrancov videlo v priebehu pár minút žlté karty. Američania vytrvalo dobýjali slovinské hradby a v 82. minúte sa dočkali vyrovnania z kopačky syna reprezentačného trénera Michaela Bradleyho. V 85. minúte rozhodca neuznal Američanom tretí gól po strele striedajúceho Edua. Slovinci mali v závere možnosť strhnúť víťazstvo na svoju stranu, Ljubijankič však stroskotal na Howardovi.

Milivoje Novakovič, útočník Slovinska: "Môjmu tímu musím zložiť veľký kompliment. Všetci hráči nechali na ihrisku srdce a iba pár minút nás delilo od postupu do osemfinále. Ešte však nič nie stratené, teraz musíme zabodovať proti silnému Anglicku."

Landon Donovan, útočník USA, Hráč zápasu podľa FIFA: "Som hrdý na moje mužstvo. Nie je veľa tímov, ktorým sa podarí na MS takýto obrat. Nechýbalo veľa a mohli sme získať všetky tri body. Cítime sa ukrivdení, pretože gól Edua bol podľa mňa regulérny. Aj bod však má vzhľadom na vývoj zápasu svoju cenu."

C-skupina - 2. kolo
      Slovinsko - USA 2:2 (2:0)
      Góly: 13. Birsa, 42. Ljubijankič - 48. Donovan, 82. Bradley, rozhodoval: Coulibaly (Mali), ŽK: Cesar, Šuler, Kirn, Jokič - Findley, 40.000 divákov
      Slovinsko: Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa (87. Dedič), Koren, Radosavljevič, Kirm - Ljubijankič (74. Pečnik (90.+4 Komac)), Novakovič
      USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Onyewu (79. Gomez), Bocanegra - Donovan, Bradley, Torres (46. Edu), Dempsey - Altidore, Findley (46. Feilhaber)