VIDEO: Ako sa Beckham povracal

24. júna 2010, 13:31
Tip redakcii

Zaujímavé udalosti dňa 25. júna v histórii futbalového "Mondialu":

Davidovi prišlo riadne zle

Davidovi prišlo riadne zle

Autor: YouTube

1950 - Mexický brankár Antonio Carbajal odchytal svoj prvý zápas na majstrovstvách sveta. Hoci jeho tím prehral 0:4 s domácou Brazíliou, bol to začiatok jeho bohatej kariéry na MS. V roku 1966 sa stal prvým mužom, ktorý sa objavil na piatich šampionátoch a až v roku 1998 sa jeho bilanciu podarilo vyrovnať Nemcovi Lotharovi Matthäusovi. Dovedna však Carbajal odchytal len 11 zápasov, keďže jeho krajina v tejto ére často končila v úvodnej fáze.

1950 - Svoje brány po prvý raz otvoril štadión Estadio Indepedencia v Belo Horizonte a privítal prvý zápas šampionátu, v ktorom Juhoslávia zdolala Švajčiarsko.

1978 - Argentína vyhrala v Buenos Aires po predĺžení finálového duelu nad Holandskom 3:1. Turnaj sa do dejín zapísal ako najpolitickejší, lebo vládnuca vojenská junta sa snažila turnaj i titul domácich využiť na vlastnú propagandu.

1982 - Nemeckí a rakúski futbalisti sa výsledkom 1:0 v španielskom Gijone dopustili jedného z najhorších prípadov nešportového správania vo futbalovej histórii. Nemci po prehre s Alžírskom a triumfe nad Chile potrebovali zvíťaziť, Rakúšania si po dvoch víťazstvách mohli dovoliť aj prehru i jeden alebo dva góly. Po úvodnom góle Horsta Hrubescha v 10. minúte obe mužstvá prakticky prestali hrať.

2006 - Rozhodca Valentin Ivanov stanovil nový rekord v počte udelených kariet v zápase MS. Rus ťahal z vrecka dovedna 16-krát a vylúčil až štyroch hráčov po druhej žltej. V nervóznom osemfinálovom dueli medzi Portugalskom a Holandskom (1:0) Ivanov prekonal dovtedajšie historické maximum Španiela Antonia Lopeza Nieta, ktorý štyri roky predtým v súboji Kamerunu a Nemecka v japonskej Šizuoke vylúčil o dvoch hráčov menej. Štyri červené pre Portugalčanov Costinhu, Deca a Holanďanov Khalida Boulahrouza a Giovanniho van Bronckhorsta je zároveň novým rekordom v dejinách v počte červených kariet.

2006 - Holandský kapitán Edwin van der Sar oslávil rekordný 113. reprezentačný štart obutím červených kopačiek, ktoré dostal ako dar od nemeckého výrobcu Adidas. Kopačky s nápisom "Van der Sar 113" však brankárovi Manchesteru United veľa šťastia nepriniesli a jeho tím sa po prehre 0:1 s Portugalskom rozlúčil s turnajom.

2006 - David Beckham sa stal prvým Angličanom, ktorému sa podarilo gólovo presadiť na troch turnajoch MS. V osemfinále sa postaral o víťazstvo 1:0 a postup cez Ekvádor. Bezprostredne po góle sa pozvracal, no neskôr poznamenal, že ho potešilo, ako mohol vyvrátiť pochybnosti kritikov.  

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
VIDEO: Ako sa Beckham povracal
TASR