Srbi cítia krivdu, Austrálčania sa rozlúčili s hrdosťou

24. júna 2010, 10:19
Tip redakcii

Záverečný štvrtkový zápas D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v Juhoafrickej republike, v ktorom v Nelspruite na štadióne Mbombela zdolala Austrália Srbsko 2:1 (0:0), priniesol najprv veľa emócii a po záverečnom hvizde rozhodcu koniec šampionátu pre oba tímy.

Hoci sa so šampionátom lúčia obe mužstvá, frustrovaní boli najmä srbskí futbalisti

Hoci sa so šampionátom lúčia obe mužstvá, frustrovaní boli najmä srbskí futbalisti

Autor: SITA

Zatiaľ čo "protinožci" ho prijali hrdo a so vztýčenou hlavou, Balkánci neskrývali frustráciu.

Dlho bezgólové stretnutie prinieslo nečakaný náboj v záverečných 25 minútach. Austrálčania sa ujali vedenia v 69. min po gólovej hlavičke stredopoliara Evertonu Tima Cahilla a už po štyroch minútach ďalekonosná strela záložníka Alkmaaru Bretta Hollmana z 35 metrov vykresala pre "protinožcov" šancu na postup do osemfinále. Vzhľadom na priebeh paralelného stretnutia, v ktorom Nemecko viedlo nad Ghanou 1:0, potrebovali pridať ďalšie dva góly. Ich šance ale zhasli v 84. min, keď útočník Ajaxu Amsterdam Marko Pantelič využil zaváhanie austrálskeho gólmana Schwarzera. V tomto momente sa pre zmenu rozhorela šanca Srbov, ktorým by remíza v prípade prehry Ghany zabezpečila postup. Mali k nej blízko v nadstavenom čase, no rozhodcovia prehliadli, že v hlavičkovom súboji vo vlastnej šestnástke zahral Tim Cahill rukou. Hneď po záverečnom hvizde niektorí Srbi s trénerom Antičom obstúpili uruguajskú rozhodcovskú trojicu vedenú Jorgem Larriondom a vehementne sa dožadovali vysvetlenia. Iní sedeli na trávniku so zvesenými hlavami. Naopak, Austrálčania sa tešili z víťaznej rozlúčky.

"Som veľmi hrdý na náš tím aj národ. Čo sa mňa týka, dal som do toho všetko. Zastaviť ma mohlo len zranenie. Som veľmi hrdý Austrálčan. Odohral som veľa zápasov a vždy som sa dával do hry celý," žiaril spokojnosťou hrdina zápasu, strelec úvodného gólu a autor prehliadnutej ruky Tim Cahill a dodal: "Dnes sme hrali na víťazstvo. Chceli sme dať štyri góly. Sme smutní, že nejdeme ďalej. Ale štyri body z troch zápasov na takomto turnaji je uspokojivý výsledok. Sklamali sme len v zápase s Nemeckom, s Ghanou to bolo dobré a s dnešným výkonom môžeme byť spokojní. Dnes sme dosiahli veľký výsledok, porazili sme výborný tím. Mrzí nás, že končíme, no dnešné víťazstvo je pozitívne."

Srbov budú ešte dlho mátať rozhodcovské výroky v tomto zápase: okrem neodpískanej Cahillovej ruky aj dva neuznané góly pre postavenie mimo hry. "Dnes mali rozhodcovia čierny deň v neprospech Srbska. Krasič určite nebol v ofsajde a rozhodcovia vrátane štvrtého arbitra neodpískali hranie rukou. Bolo to zjavné, no rozhodcovia to nechceli vidieť. Sme na nich nahnevaní. V predchádzajúcich dvoch zápasoch sa proti nám za takýto priestupok kopali pokutové kopy. My sme tú šancu nedostali," netajil svoj hnev tréner Srbska Radomir Antič, ktorý zhodnotil aj celkové vystúpenie svojho tímu na šampionáte: "Ukázali sme, že sme tu hrali zaslúžene. No futbal nie je vždy férový a lepší tím nie vždy vyhrá, ako sa to stalo nám dnes. Samozrejme, že sme sklamaní. Najmä po víťazstve nad Nemeckom sme očakávali postup do vyraďovacej fázy."

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Srbi cítia krivdu, Austrálčania sa rozlúčili s hrdosťou
SITA