Holanďania do tretice vyhrali a čaká ich Slovensko

24. júna 2010, 22:32

Holandskí futbalisti zvíťazili v záverečnom vystúpení v E-skupine na MS v JAR nad Kamerunom 2:1 a v osemfinále sa stretnú so Slovákmi. Osemfinálový zápas je na programe v pondelok 28. júna o 16 h na štadióne Moses Mabhida v Durbane.

Robin van Persie (vľavo) a Rafael van der Vaart sa tešia z holandského gólu.

Zverenci trénera Berta van Marwijka prešli základnou skupinou bez straty kvetinky ako druhý tím na svetovom šampionáte po Argentíne.

Pre Kamerun bol štvrtkový súboj v Kapskom Meste v poradí 20. zápasom na finálovom turnaji MS a súčasne posledným na šampionáte v JAR. V drese Kamerunu zasiahol do hry od 73. minúty obranca Rigobert Song, ktorý si tak zaknihoval svoj rekordný 137. štart v národnom tíme. Tridsaťtriročný Song sa tak zúčastnil už na svojom piatom svetovom šampionáte - (1994, 1998, 2002, 2006 a 2010).

E-skupina, 3. kolo:
Kamerun - Holandsko 1:2(0:1)
Góly: 65. Eto'o - 36. Van Persie, 83. Huntelaar, Rozhodovali: Pozo - Basualto, Mondria (všetci Chile), ŽK: Nkoulou - Kuyt, van der Vaart, van Bronckhorsta, 60.000 divákov.
Kamerun: Souleymanou - Geremi Njitap, Mbia, Nkoulou (73. R. Song), Assou-Ekotto - A. Song, Nguemo - Makoun, Bong (56. Aboubakar) - Eto'o, Choupo-Moting (72. Idrissou).
Holandsko: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst - van Bommel, de Jong - Kuyt (66. Elia), Sneijder, van der Vaart (73. Robben) - van Persie (59. Huntelaar).

Na holandskej lavičke opäť zostal Robben, ktorý sa zotavuje zo zranenia zadného stehenného svalu, do zostavy Kamerunu sa naopak prebojovali Nguemo a Bong. V sterilnom stretnutí chýbal náboj. Preto až v 19. minúte mal prvú šancu van Persie. Holandský krídelník si nabehol na dlhú loptu medzi kamerunských stopérov, loptu si spracoval aj pomocou ruky, avšak z gólovej pozície mieril presne na brankára  Souleymanoua. V 26. minúte mali "tulipány" priamy kop z 20 m, ale van der Vaartovu strelu africký gólman kryl. Na druhej strane hlavičkoval Makoun po prudkom centri z pravej strany, ale mieril nad brvno. Po polhodine hry sa pýtala do brány Kuytova krížna strela. V 36. minúte   si Van Persie narazil loptu do šestnástky s Kuytom a z uhla po zemi prestrelil Souleymanoua - 0:1. Pre van Persieho to bol 19. gól v národnom tíme.

"Oranjes", ktorí nastúpili netradične v bielom, mali loptu častejšie pod kontrolou aj po zmene strán. V 50. minúte vyzval van Bommel kolmicou na skórovanie van Persieho, ale ten tiesnený mieril len prudko do Souleymanoua. Cestu do sieste si nenašiel ani priamy kop Sneijdera. V 62. minúte sa nečakane v gólovej šanci v šestnástke objavil Makoun, ale zakončil len technicky a nedôrazne. Onedlho hlavný arbiter odpískal prísny pokutový kop za ruku van der Vaarta. Z následnej penalty vyrovnal Eto'o na 1:1. Pre kamerunského kanoniera to bol 45. gól v reprezentácii. Po hodine hry si na center z priameho kopu nabehol de Jong, ale jeho prudká "placírka" preletela nad brvnom. V 73. minúte sa dostal na ihrisko aj Robben, ktorý nastúpil na svoj 48. medzištátny zápas. Vzápätí mu sekundoval Rigobert Song, ktorý si zapísal štart v 137. zápase za Kamerun. V 83. minúte sa po rýchlom brejku dostal k lopte práve Robben, ktorý sa uvoľnil svojou tradičnou kľučkou smerom do stredu ihriska, jeho strelu ešte zastavila žrď, no Huntelaar sa s dorážky nemýlil - 1:2.