14. júna 2010, 16:25

Futbalisti Holandska v pondelok zvíťazili vo svojom prvom vystúpení na MS v JAR nad Dánskom 2:0. Víťazstvo "Oranjes" po vlastnom góle dánskeho obrancu Simona Poulsena zo začiatku druhého polčasu poistil päť minút pred koncom Kuyt.

Radosť Dirka Kuyta (vľavo) a Rafaela van der Vaarta z prvého gólu v sieti Dánska. Vzadu nešťastný Daniel Agger, od ktorého chrbta sa lopta odrazila do siete.

Autor: SITA

E-skupina - 1. kolo:
Holandsko - Dánsko 2:0 (0:0)
Góly: 46. S. Poulsen (vlastný), 85. Kuyt. Rozhodcovia: Lannoy (Fran.) - Dansault (Fran.), Ugo (Fran.), ŽK: de Jong, van Persie - Kjaer, 83.465 divákov.

Holandsko: Stekelenburg - van Bronckhorst, Mathijsen, Heitinga, van der Wiel - de Jong (88. de Zeeuw), Bommel - van der Vaart (67. Elia), Sneijder, Kuyt - van Persie (77. Afellay)
Dánsko: Sörensen - S. Poulsen, Agger, Kjaer, Jacobsen - Jorgensen, Kahlenberg (73. Eriksen), C. Poulsen, Enevoldsen (56. Gronkjaer) - Rommedahl - Bendtner (62. Beckmann)

Prvú strelu na bránu videli diváci na štadióne Soccer City v Johannesburgu až v 10. minúte, keď pozornosť dánskeho brankára Sörensena preveril ďalekonosným pokusom Kuyt. Holanďania mali v úvodnom dejstve loptu častejšie na svojich kopačkách, no ich útoky narážali na skalopevnú obranu súpera. S postupom času sa začali osmeľovať aj Dáni a v 27. minúte pohrozili Bendtnerom, ktorý si nabehol na Rommedahlov center z pravej strany. Jeho hlavička síce skončila vedľa pravej žrde, no škandinávsky tím naznačil, že Holanďanom nebude odovzdaným partnerom. V rozpätí 34. až 37. minúty musel zasahovať brankár "Oranjes" Stekelenburg pri dvoch príležitostiach Kahlenberga, pričom jeho prvú strelu spred šestnástky chytil a druhú vyrazil na rohový kop. Dáni sa snažili presadiť dlhými pasmi za holandskú obranu, zverenci Berta van Marwijka sa naopak snažili o kombinačnú hru.

Dánom nevyšiel úvod druhého dejstva, keď už po necelej minúte poslal loptu hlavou do vlastnej siete po centri van Persieho obranca Simon Poulsen. Prvý "vlastenec" na šampionáte zabrzdil rozbiehajúcich sa Dánov a Holanďania mali aj ďalšie šance na zvýšenie svojho vedenia. V 52. minúte dostal van Persie ideálnu prihrávku do šestnástky, no nezvládol spracovanie a Sörensen mu stihol uchmatnúť loptu. Van Persie aj naďalej hýril aktivitou a v závere prvej 60-minútovky vymyslel šikovnú prihrávku na van den Vaarta, ktorého technické zakončenie však iba nechalo vyniknúť gólmana výberu trénera Mortena Olsena. Dáni vpredu nevedeli nič vymyslieť a ich najlepším hráčom bol Sörensen, čo potvrdil aj v 73. minúte pri tvrdej strele van Bommela. Osem minút pred koncom tečoval Sneijderovu strelu spred veľkého vápna Agger a lopta skončila na brvne dánskej brány. Bránková konštrukcia zachránila Dánov aj v 85. minúte pri strele Eliu, no odrazenú loptu poslal do siete nekrytý Kyut - 2:0. Pred tretím úderom zachránil dánsky výber nešťastník Poulsen, ktorý v poslednej chvíli odvrátil loptu smerujúcu za už prekonaného Sörensena. V úplnom závere mohol znížiť Rommedahl, no v dobrej pozícii netrafil ideálne loptu a Stekelenburg nemusel zasiahnuť.

Morten Olsen, tréner Dánska: "Vlastný gól bol pre nás poriadne studenou sprchou. Simon Poulsen bol jedným z našich lepších hráčov, no mal smolu. Podobné veci sa vo futbale stávajú, počas kariéry sa to podarilo aj mne. Vytvorili sme si zopár šancí, no nemohli sme nechať Bendtnera hrať dlhšie než hodinu. Čakajú nás dva dôležité zápasy."

Giovanni Van Bronckhorst, obranca Holandska, 100. reprezentačný zápas: "Je úžasne zvíťaziť v jubilejnom štarte v národnom drese. Pred nami sú však ešte ďalšie zápasy. Dúfam, že ich bude ešte šesť. Od tohto dobrého štartu sa potrebujeme odraziť a môže sa nám to podariť."