14. júna 2010, 18:23
aktualizované 14. júna 2010, 19:25

Futbalisti Japonska v pondelok zvíťazili vo svojom prvom vystúpení v E-skupine na MS v JAR nad Kamerunom 1:0. Na štadióne v Free State v Bloemfonteine si zverenci trénera Takeši Okadu vybojovali tri body po góle Hondu v prvom polčase.

Japonec Daitsuke Matsui v súboji s Kamerúnčanom Enohom.

Autor: ČTK

Japonci tak po prvý raz v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte mimo územia krajiny vychádzajúceho slnka, naopak Kamerun utrpel prvú prehru vo svojom úvodnom stretnutí na finálovom turnaji.

Opatrná hra oboch tímov nepriniesla veľa gólových šancí. Defenzíva prevládala nad útokom, čo platilo aj pre kamerunskú hviezdu Eto'oa. V 22. min pri vysokej centrovanej lopte nevydarene zasiahol brankár Kamerunu Kameni, zachránilo ho postavenie mimo hry Hondu. V 31. min po zásahu pri vysokej lopte museli na ihrisku ošetrovať japonského brankára Kawašiho, ktorý zle dopadol na chrbát, ale v stretnutí pokračoval.

Trochu prekvapujúco prvý gól strelili obetavo hrajúci Japonci. V 39. min z pravej strany Macui odcentroval presnú loptu na číhajúceho Hondu a nepokrytý hráč CSKA Moskva ľavačkou umiestil loptu k bližšej žrdi. Pri centre naprieč malým vápnom zaváhali obrancovia Kamerunu, Honda pohotovo zakončil - 1:0.

Po zmene strán Kamerunčania pridali na pohybe a dôraze. V 50. minúte sa "preštrikoval" cez trojicu obrancov Eto'o, ale jeho ideálnu prihrávku do šestnástky nezužitkoval Choupo-Moting, pričom loptu poslal vysoko nad bránku. To bolo však na dlhé minúty zo strany Kamerunu všetko, keď útoky jeho hráčov spoľahlivo eliminovala japonská obrana. Vyrovnanie mal na svojej ľavačke v 86. min Mbia, ale jeho prudká strela skončila iba na brvne.

Takeši Okada, tréner Japonska: "Hráči odviedli svoju prácu perfektne. Naše prvé víťazstvo na šampionáte v zahraničí teší, ale teraz už musíme myslieť na nasledujúci krok, ktorým bude duel s Holandskom."

Paul Le Guen, tréner Kamerunu: "V prvom polčase sme hrali príliš nervózne, strácali sme veľa lôpt. Som sklamaný, pretože naše mužstvo nedokázalo využiť potenciál, ktorý v sebe má."

Japonsko – Kamerun 1:0 (1:0)
      Gól: 39. Honda. Rozhodovali: Benquerenca – Cardinal, Miranda (všetci Port.), ŽK: Abe - N'Kolou, 30.620 divákov.
      Japonsko: Kawašima - Komano, Nakazawa, Tulio Tanaka, Nagatomo - Abe – Hasebe (88. Inamoto), Endo – Macui (69. Okazaki), Honda – Okubo (81. Jano).
      Kamerun: Souleymanou - Mbia, N'Koulou, Bassong, Assou-Ekotto – Matip (63. Emana) - Eto’o, Makoun (75. Njitap), Enoh - Choupo-Moting (75. Idrissou), Webó.