15. júna 2010, 22:13

Brazílski futbalisti zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení v základnej G-skupine MS nad Kórejskou ľudovo-demokratickou republikou 2:1 a dostali sa na čelo tabuľky.

Brazílsky hráč Maicon (v strede) oslavuje gól so svojimi spoluhráčmi počas futbalového zápasu G-skupiny Brazília - KĽDR.

Päťnásobní majstri sveta sa dlho trápili s pevnou obranou súpera až ich v 55. minúte vykúpil šťastný gól Maicona. Dvadsať minút pred koncom duelu poistil víťazstvo Elano a v závere sa dočkali aj Kórejčania, keď sa presadil Ji Yun Nam.

Brazílčania odštartovali proti nevyspytateľnému súperovi aktívne a už v druhej minúte mohli vyhrávať, keď sa do šestnástky prekľučkoval Kaka, no v poslednej chvíli ho zastavil Jun-Il. Brazílčania ovládli hru aj v ďalších minútach, mali takmer 70-percentné držanie lopty a súpera sa snažili prekabátiť hlavne svojou technikou a rýchlymi prihrávkami.

Pozorní Kórejčania však veľmi dobre bránili a zo svojej ulity vychádzali iba do ojedinelých protiútokov. Na bránku Ri Myong-Guka smerovali postupne pokusy Kaka, Robinha i Maicona, no gólman si s nimi poradil. Brazílčania hľadali recept, ako preniknúť za obranu fyzicky veľmi dobre pripravených Kórejčanov, ale vôbec sa im nedarilo a postupne strácali pôdu pod nohami. V závere dejstva zovreli súpera pred šestnástkou, bez nápaditých prihrávok to však nemalo žiadny efekt a strely z diaľky leteli mimo bránky.

Aj v úvode druhého polčasu pokračoval tlak Brazílčanov a rovnako ako predtým bez gólového efektu. Najbližšie sa dostal v 50. minúte obranca Bastos, ktorý z priameho kopu mierili tesne vedľa ľavej tyčky. O päť minút neskôr sa však favoriti konečne dočkali. Maicon sa dostal z pozície pravého obrancu až do šestnástky a prudká strela z neuveriteľného uhla prekvapila brankára Ri Myong-Guka a skončila v sieti - 1:0.

"Kanárikom" po tomto "vykúpení" narástli krídla a očividne z nich opadlo obrovské napätie. Vzápätí tvrdo pálil Bastos a Luis Fabiano v čistej šanci prestrelil. Kórejčania museli opustiť svoju obrannú ulitu a častejšie prechádzali na súperovu polovicu. Dostali sa však iba k streleckým pokusom z diaľky a tie Cesarovi nerobili žiadne problémy. Naopak, v 72. minúte po výbornej prihrávke Robinha pridal dôležitý druhý gól Elano. V 89. minúte sa dočkali aj súperi. Dlhý pas cez polovicu ihriska sklepol hlavou Jong a Ji Yun Nam nekompromisnou strelou prekonal Cesara. Kórejčanom však už neostal čas na vyrovnanie a tak si Brazília pripísala prvé víťazstvo na šampionáte.

G-skupina:
      Brazília - KĽDR 2:1 (0:0)
      Góly: 55. Maicon, 72. Elano - 89. Ji Yun Nam. Rozhodovali: Kassai - Eros, Vamos (všetci Maď.), ŽK: Ramires (Bra.), 55.686 divákov.
      Brazília: Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Bastos - Elano (73. Alves), Silva, Melo (84. Ramires) - Kaka (78. Nilmar) - Robinho, Fabiano
      KĽDR: Ri Myong-Guk - Cha, Pak Chol-Jin, Pak Nam-Chol II, Ri Kwang-Chon - Mun (80. Kum-Il), Ri Jun-Il, Ji Yun Nam, Hong, An Yong-Hak - Jong