Svetové médiá: Bravo, Slovensko!

24. júna 2010, 19:08
aktualizované 24. júna 2010, 19:50
Tip redakcii

Triumf slovenských futbalových reprezentantov nad Talianskom rozpútal vo svetových médiách doslova ošiaľ. Jedno z najväčších prekvapení v histórii majstrovstiev sveta vyvolalo obrovskú odozvu. Slovenských futbalistov oslavuje celý svet, smútia iba talianski novinári...

Slovenský triumf vyvolal v svetových médiách obrovský ošiaľ.

Slovenský triumf vyvolal v svetových médiách obrovský ošiaľ.

Autor: TASR

ČESKÁ REPUBLIKA

idnes.cz: "Futbalový šampionát v Juhoafrickej republike zažil ďalšiu senzáciu. Taliansko už neobháji titul a nedostalo sa ani zo skupiny. Cestu do osemfinále im zatarasili bojovní Slováci, ktorí nečakane zvíťazili 3:2. Do vyraďovacích bojov postupujú oni."

lidovky.cz: "Slovenské povstanie: po víťazstve 3:2 nad Talianskom sú v osemfinále. Slovákov postihol podobný osud ako Čechov na minulom šampionáte. Po dvoch stretnutiach mali mizernú nádej na postup, navyše ich v poslednom stretnutí čakalo favorizované Taliansko. Pre duelom nepôsobil slovenský tím ako kompaktný celok. Hráči sa medzi sebou pred médiami zhadzovali a tréner Weiss vulgárne urazil slovenských novinárov. To rozhodne neboli dobré impulzy pred zápasom s Talianmi..."

deniksport.blesk.cz: "Slovenské národné zmŕtvychvstanie. Z kritizovaných primadon sú národní hrdinovia. Nováčik šampionátu jasne predstihol obhajcu titulu, ktorý cestuje s hanbou domov už po troch zápasoch."

NEMECKO:

Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Dramatický zápas v Ellis Parku. Obhajcovia titulu z Talianska senzačne skončili v základnej fáze. Ešte nikdy predtým neskončili poslední v skupine. Ex-Norimberčan Róbert Vittek prestrieľal Slovákov dvoma gólmi do osemfinále."

Süddeutsche Zeitung: "Mamma mia, Italia! Čo to bolo, milované Taliansko?"

Kicker:
"Squadra Azzurra sa prebudila až za stavu 0:2, ale hektický záver bohatý na góly neznamenal happyend pre Lippiho jedenástku."
Bild: "Au Taliansko! majstrovstvá sveta pokračujú bez vás!"

ŠVAJČIARSKO:

Neue Zürcher Zeitung: "Majstri sveta musia baliť kufre. Napriek záverečnému tlaku skončili po trpkej prehre 2:3 so Slovenskom už v skupinovej fáze. Ich výkon proti Slovákom bol príliš dlho katastrofálny.

Basler Zeitung: "Slováci odstrelili Talianov. Teraz oslavujú svoj najväčší úspech vo futbalovej histórii." 

TALIANSKO:

Gazzetta dello Sport: "Domov s hanbou. "Squadra azzurra" po prehre 2:3 opúšťa šampionát, ďalej idú Paraguaj a Slovensko. Taliani boli s výnimkou posledných 15 minút slabší v konfrontácii s so slovenským tímom, ktorý v prvých dvoch zápasoch na turnaji toho veľa neukázal. Dnes boli Slováci na nespoznanie."

Corriere della Sera: "Taliansko, zbohom mundial. Lippi zobral všetku vinu na seba. Azúrovi na kolenách po prehre so Slovenskom. Majstri sveta sa zobudili až v závere, no to bolo už príliš neskoro na to, aby dokázali aspoň remizovať."

La Repubblica: "Taliani nikdy neboli takí zlí - po prehre 2:3 so Slovenskom cestujú domov. Majstri sveta končia v základnej skupine bez toho, aby vyhrali čo i len jediný zápas."

Corriere dello Sport: "Taliansko, aká hanba. Koniec šampionátu a posledné miesto v skupine. Preskočil nás aj Nový Zéland. Prvý polčas sa nedá ničím ospravedlniť. V závere sa presadili Maggio a Quagliarella, no nestačilo to."   

Sklamanie ovládlo aj rímsky parlament. Prvý gól z kopačky Róberta Vitteka vyvolal hlasné výkriky. "Mali by ste sa trošku upokojiť," vyzývala viceprezidentka Rosy Bindiová kolegov. "Hlavne pokiaľ dali gól Slováci," pokračovala. Iskierka nádeje zavládla po presnom zásahu Di Nataleho, no Squadra Azzurra napokon kapitulovala.

"Aká hanba, to je jednoducho smiešne," reagoval minister Roberto Calderoli. "Milionári majú nohy zo želatíny a krátky dych," skonštatoval.

MAĎARSKO:

Népszabadság: "Obrovská bravúra: Slovensko v oblakoch, obhajca titulu v pekle. Taliansko sa rozlúčilo nedôstojne a Slovensko sa postaralo o doteraz najväčšiu senzáciu svetového šampionátu - 'Nebolo by treba zorganizovať študijnú cestu z Maďarska k susedom?'

origo.hu: "Taliani vypadli s nepochopiteľnou hrou. Obhajcovia titulu hrali dlho katastrofálne a svoju hru začali produkovať až na konci stretnutia. Je to po prvý raz od roku 1974, čo Taliansko vypadlo na MS vo futbale po zápasoch v základnej skupiny."

POĽSKO:

Gazeta Wyborcza: "Slovensko - Taliansko 3:2, majstri sveta končia Mundial"
Wirtualna Polska: "JAR: Gigantická senzácia. Majstri sveta sa vracajú domov. Slovensko v ošiali".
Rzeczpospolita: "Slováci poslali Talianov domov"      
TVP: "Senzácia! Arrivederci Italia" 

ĎALŠIE MÉDIÁ:

APA (Rak.): "Nemožné sa stalo skutočnosťou. Platí to pre Talianov, ktorí sa po prehre so Slovenskom lúčia so šampionátom už po základnej skupine prvýkrát od roku 1974. Toto všetko spískali Slováci, ktorí sú na majstrovstvách sveta nováčikmi a úradujúcim svetovým šampiónom strelili tri góly."

AP (USA): "Taliani sa pridali k Francúzom a s majstrovstvami sveta sa rozlúčili už po úvodnej fáze. Prvýkrát v histórii sa stalo, že obaja finalisti z predchádzajúceho šampionátu skončili už po základných skupinách. Pre štvornásobných majstrov sveta Talianov sa stala osudnou prehra 2:3 so Slovenskom."

Gazeta (Rus.): "Druhá hanba pre futbalovú Európu. Taliani prehrali v rozhodujúcom súboji o postup z F-skupiny so Slovenskom a keďže neboli schopní zvíťaziť ani v jednom stretnutí, idú domov. Do play-off sa prebojovali Paraguaj a Slovensko."

L´Equipe (Fr.): "Taliani, ďalšie fiasko!"

Marca (Šp.): "Arrivederci Italia! Svetoví šampióni skončili na poslednom mieste v skupine. Pritom v nadstavenom čase im stačilo streliť jeden gól a išli by do osemfinále. Lenže šťastie sa tentoraz od nich odvrátilo."

De Telegraaf (Hol.):
"Koniec Talianov po futbalovom thrilleri! Slováci zdolali úradujúcich majstrov sveta v strhujúcom súboji 3:2 a spolu s Paraguajom pokračujú do osemfinále. Taliani sa predtým naposledy lúčili už po skupinovej fáze ešte v roku 1974, keď boli majstrovstvá sveta v Nemecku."

 
Autor: TASR, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Svetové médiá: Bravo, Slovensko!
TASR
SITA