Taliani si sypú popol na hlavu

25. júna 2010, 11:56
Tip redakcii

Tréner Marcello Lippi nebol po štvrtkovom zápase so Slovenskom jediným Talianom, ktorý si sypal popol na hlavu. Kouč majstrovského tímu spred štyroch rokov tentoraz nezvládol ani povinnú jazdu a po dych vyrážajúcej prehre 2:3 s ním nepostúpil zo základnej skupiny do osemfinále.

Taliani takýto skorý koniec na šampionáte ani zďaleka nečakali.

Taliani takýto skorý koniec na šampionáte ani zďaleka nečakali.

Autor: SITA

"Preberám plnú zodpovednosť. Myslel som si, že tento tím môže dokázať viac a s týmto cieľom som ho aj pripravoval. Ale keď vidíte, že hráči majú strach v nohách aj v srdciach, pochopíte, že musí zlyhať," povedal Lippi. O jeho bezmocnosti svedčí fakt, že v každom z troch zápasov zvolil iné rozostavenie aj zostavu. Správny recept na súperov aj tak nenašiel. Výsledkom boli iba dve remízy s Paraguajom a Novým Zélandom. "Moja chyba. Nedokázal som motivovať tento tím. Za každé takéto zlyhanie je zodpovedný líder. Trúfam si povedať, že som mal veľký podiel na našich víťazstvách, preto považujem za čestné, aby som sa k nemu prihlásim aj teraz," chlapsky vyhlásil Lippi.

V roku 2006 Taliani v siedmich zápasoch inkasovali dva góly a dotiahli to až k titulu. Teraz im päť zápasov v ich sieti zahatalo cestu do osemfinále. Príčinu treba zákonite hľadať v prestarnutej obrane na čele s 36-ročným kapitánom Fabiom Cannavarom. "Je to chyba každého z nás, nie len Lippiho. Všetci musíme zaplatiť tento účet,""Pri všetkej úcte k týmto tímom, keď skončíme poslední v skupine za Novým Zélandom, Paraguajom a Slovenskom, máme právo iba na jediné - cestu domov." priznal ďalší člen zadných radov Gianluca Zambrotta a pokračoval: Talianom sa doma bude ťažko vysvetľovať, čo v JAR vyviedli. Uvedomuje si to aj stredopoliar Gennaro Gattuso, ktorý si predstavoval rozlúčku s kariérou inak: "Keď sa vrátime, budeme musieť nosiť prilby. Ale musíme tejto kritike čeliť."

Prehre so Slovenskom nedokázal zabrániť ani Andrea Pirlo, ktorý pre zranenie mohol nastúpiť až na tretí zápas v skupine. Na ihrisko johannesburského Ellis Parku vybehol v 56. min namiesto Montoliva a bol ústrednou postavou záverečného tlaku favorita. Napriek tomu neváhal nazvať vystúpenie celého tímu "hanebným". "Nevyhrali sme ani jeden zápas, všetci sme vinní. Sme jeden tím a zodpovednosť nesieme spoločne," povedal 31-ročný stredopoliar AC Miláno, ktorý odmietol úvahy o konci reprezentačnej kariéry, ale uznal, že nastal koniec jednej éry talianskeho futbalu. Tá bude napriek čerstvému sklamaniu navždy spätá s trénerom Lippim. O nový začiatok sa pokúsi bývalý kouč Fiorentiny Cesare Prandelli. Odchádzajúci Lippi mu pri tom zaželal veľa šťastia.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Taliani si sypú popol na hlavu
SITA