Do osemfinále postupuje aj Brazília s Portugalskom

25. júna 2010, 18:13

Futbalisti Brazílie remizovali vo svojom poslednom vystúpení v G-skupine na MS v JAR s Portugalskom 0:0. Obe mužstvá sa zo skupiny kvalifikovali do osemfinále, pričom "kanárici" sa stretnú v pondelok 28. júna (20.30 h) v Johannesburgu s druhým tímom H-skupiny, na Portugalsko čaká o deň neskôr v Kapskom Meste (20.30 h) víťaz H-skupiny. V druhom zápase G-skupiny zdolalo Pobrežie slonoviny KĽDR vysoko 3:0.

Brazílski futbalisti Felipe Melo (uprostred) , Julio Baptista (vpravo) a Portugalčan Cristiano Ronaldo (vľavo) bojujú o loptu počas zápasu základnej G-skupiny Brazília - Portugalsko.

V piatkovom zápase na štadióne Mosesa Mabhida nastúpil brazílsky stopér Lucio na svoj 15. duel na majstrovstvách sveta, čím o jedno stretnutie predstihol rekordný zápis legendárneho krajana Peleho. Portugalci nastúpili bez štvorlístka Sabrosa, Miguel, Hugo Almeida a Pedro Mendes, ktorí figurovali v zostave proti KĽDR. Z trojice "naturalizovaných Brazílčanov" dostal dôveru len Pepe, Deco nehral pre zranenie a Liedson zostal na lavičke. Brazília zasa hrala bez dištancovaného Kaku a Robinha. Očakávaná ofenzívna prestrelka sa však nekonala. Kanárici boli síce jednoznačne lepší v držaní lopty (37:63), ale Portugalci poctivo bránili, takže šance sa rodili len ťažko. V 6. minúte z 20 metrov prudko vystrelil Dany Alves, ktorého Maicon vytlačil na post pravého stredopoliara, ale jeho prudká strela nemala gólové parametre. Portugalci vrátane Cristana Ronalda sa do gólovej šance vôbec nedostali a mali len ofenzívne náznaky.

V 15. minúte Julio Cesar boxoval ostrý center Nilmara, vzápätí Danny po presnom centri Meirelesa pálil z voleja vedľa. Najväčšiu šancu mal po polhodine hry Nilmar, ktorý po chytrej nahrávke od Luisa Fabiana zakončoval z uhla, ale Eduardo vytlačil jeho pokus na žrď. V 39. minúte ešte po centri od Maicona nebezpečne hlavičkoval tiesnený Luis Fabiano, ale lopta tesne minula žrď. V prvom počlase hráči oboch tímov trochu často "vozili" loptu, čo malo za následok viac kontaktných súbojov a následných faulov. Mexický rozhodca Archundia rozdal v úvodnom dejstve sedem žltých kariet.

Brazílčania robili po zmene strán netradične dosť chýb v rozohrávke, čo im bránilo dostať sa do vyššieho tempa. Portugalci boli s remízou zjavne spokojní a tak sa zápas roztrieštil do množstva osobných súbojov a nedotiahnutých akcií. V 59. minúte Julio Cesar na dvakrát kryl strelecký pokus striedajúceho Simaoa. Vzápätí sa nečakane dostal do koncovky Meireles, ale brazílsky gólman situáciu zachránil, no súčasne sa pri tom zranil. Neskôr však pokračoval v hre. Futbalové sklamanie ale pokračovalo aj v ďalších minútach, pretože mužstva v zápase napĺňali stratégiu - hlavne neprehrať. Kanárici sa snažili o postupný protiútok, ale aj ich akcie končili väčšinou pred šestnástkou súpera. V 88. minúte hlavičkoval Lucio po centri Daniho Alvesa, ale Eduardo bol na mieste. Pri tečovanej strele Ramiresa sa blysol portugalský gólman. Brazílčania aj Portugalci hrali bez nápadu, stretnutie nemalo "šťavu" a dominovali krátke prihrávky bez efektu. Nečudo preto, že výsledkom bola bezgólová remíza.

Carlos Queiroz, tréner Portugalska:
"Myslím, že to bol náročný duel pre nás aj pre Brazíliu. Portugalsko postupuje do osemfinále a to je v tomto momente to najdôležitejšie. Teraz môžeme pomaly začať premýšľať nad ďalším zápasom, v ktorom už víťaz berie všetko a prehra nemá nič."

Julio Cesar, brankár Brazílie: "Bol to náročný duel, pretože Portugalsko hralo zo zadu, zo zabezpečenej obrany na rýchle protiútoky a Cristiana Ronalda. Hrali sme v náročnej skupine, takže je to plus, že sme skončili prví. Teraz pre nás nastanú ťažké časy, pretože si už nemôžme dovoliť prehrať."

Portugalsko - Brazília 0:0
      Rozhodovali: Archundia - Torrentera (obaja Mex.), Vergara (Kan.), ŽK: Duda, Tiago, Pepe, Fabio Coentrăo - Luis Fabiano, Juan, Felipe Melo, 61.000 divákov.
      Portugalsko: Eduardo - Ricardo Costa, Ricardo Carvalho, Bruno Alves, Duda (54. Simao) - Pepe (64. Mendes) - Raul Meireles (84. Veloso), Tiago, Fabio Coentrăo - Danny, Cristiano Ronaldo.
      Brazília: Julio César - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos - Dani Alves, Gilberto Silva, Felipe Melo (44. Josue) - Julio Baptista (82. Ramires) - Luis Fabiano (85. Grafite), Nilmar.

"Slonovina" rozstrieľala KĽDR

Napriek tomuto víťazstvu zverenci trénera Svena-Görana Erikssona nepostúpili do osemfinále, pričom s afrických tímov sa kvalifikovala medzi posledných 16 účastníkov len Ghana. Bez zisku jediného bodu a s negatívnym skóre 1:12 sa s turnajom lúči aj KĽDR.

V súboji mužstiev, ktoré sa so šampionátom lúčia, už v 1. min vyrazil brankár Ri Mjong-guk strelu Keitu, čo naznačilo, že Pobrežie Slonoviny sa sústredí na ofenzívny futbal. V 10. minúte prízemná strela Gervinha prešla pozdĺž celej bránkovej čiary, ale nik zo spoluhráčov si na loptu nenabehol. Piaty strelecký pokus hráčov Pobrežia Slonoviny do priestoru bránky však už znamenal gól, ktorého autorom v 14. minúte bol hráč FC Barcelona Yaya Toure. O tri minúty neskôr Romaric opečiatkoval pravú žrď bránky KĽDR. V 20. minúte sa Drogbova bomba odrazila od brvna a nabiehajúci Romaric z FC Sevilla hlavičkou zvýšil vedenie favorita na 2:0. V 38. minúte strela Gervinha obtrela pravú žrď.

Až po zmene strán prvú strelu na brankára Barryho vyslal v 53. minúte Jong Tae-se. Hráči Pobrežia Slonoviny, vrátane svojej hviezdy Drogbu, sa usilovali o strelenie ďalších gólov, ale súper pozorne bránil. V 68. minúte vyrazil prudkú strelu Romarica Ri Mjong-guk. V 81. minúte mal na kopačke čestný úspech Jong Tae-se, ale veľkej príležitosti skórovať sa zľakol. Z následného protiútoku po ideálnom centri Boku zvýšil vedenie svojho tímu na konečných 3:0 Kalou.

Sven-Göran Eriksson, tréner Pobrežia Slonoviny: "Dali sme tri góly a žiaden sme neinkasovali. S tým som spokojný, žiaľ hrali sme vo veľmi náročnej skupine. Myslím, že sme si nepočínali zle a ľudia v krajine môžu byť pyšní na svojich reprezentantov. Je to kvalitné a perspektívne mužstvo, futbal má v tejto krajine budúcnosť."

Didier Drogba, kapitán Pobrežia Slonoviny:
"Ak by sme v koncovke zachovali väčší pokoj a rozvahu, mohli zvíťaziť aj vyšším rozdielom.  Naše účinkovanie na šampionáte dnes končí, ale môžeme byť pyšní na to, ako sme zahrali proti Portugalsku a Brazílii. Sme síce sklamaní, ale súčasne aj šťastný, že sme štartovali na druhom svetovom šampionáte v rade. Keď však hráte v skupine s Portugalskom a Brazíliou musíte byť pripravení na všetko."

KĽDR – Pobrežie Slonoviny 0:3 (0:2)
      Góly: 14. Yaya Toure, 20. Romaric, 82. Kalou. Rozhodovali: Mallenco - Ibanez, Jimenez (všetci Šp.), ŽK: Pak Nam-čchol (KĽDR), 34.736 divákov.
      KĽDR: Ri Mjong-guk - Čcha Jong-hjok, Pak Čchol-jil, Ri Jun-il, Ji Jun-nam, Ri Kwang-čchon - Hong Jong-jo, An Joung-hak, Pak Nam-čchol, Mun In-guk (67. Čchoe Kum-chol) - Jong Tae-se.
      Pobrežie Slonoviny: B. Barry - E. Eboué, Kolo Touré, Zokora, Boka - Cheick Tioté, Yaya Touré, Romaric (79. Doumbia) - Kader Keita (65. Kalou), Gervinho (65. Dindane) - D. Drogba.