Futbalisti KĽDR: Za prehru do lágru

24. júna 2010, 06:30
Tip redakcii

Prehrali zápas, za trest pôjdu do uhoľných baní. Vtip? Nie, smutná realita. Po tom, čo futbalisti Severnej Kórey dostali na majstrovstvách sveta výprask od Portugalcov, sa šíria hlasy o ich krutom osude. Po návrate domov by ich mali poslať na prevýchovu do pracovných táborov.

SKLONENÉ HLAVY:
Hráči Severnej
Kórey po debakli
s Portugalskom
vedeli, že je zle.

SKLONENÉ HLAVY: Hráči Severnej Kórey po debakli s Portugalskom vedeli, že je zle.

Autor: TASR

Zápas medzi KĽDR a Portugalskom bol historicky prvým, ktorý v komunistickej krajine vysielali naživo zo zahraničia. Taktiku naordinoval sám „milovaný vodca“ Kim Čong-il. Tak to aj dopadlo. Od Portugalska vyfasovali prídel 7:0.

„Miestni ľudia sú v šoku,“ opísal pre britský denník The Times pozorovateľ zo Severnej Kórey. Tamojší režim totiž prezentoval futbalistov ako neporaziteľných. Po štvrtom góle sa dokonca odmlčal aj komentátor.

Zopakuje sa história?

„Ak by zvíťazili, privítali by ich ako hrdinov. Pravdepodobne by dostali aj nové zariadené byty. Teraz je však pravdepodobné, že niektorých pošlú do uhoľných baní,“ šokoval Moon Ki-nam. Kedysi tiež trénoval výber KĽDR, v roku 2004 však emigroval do Južnej Kórey.

Severokórejčania zaknihovali najväčší úspech na svetovom šampionáte v roku 1966, keď postúpili do štvrťfinále. Tam vypadli s Portugalskom (3:5), hoci viedli už 3:0. Ako trest za stratu sľubného náskoku poslali futbalistov ťažiť uhlie. Tohtoročný výber postihne za inkasovanú sedmičku zrejme podobne „šťastný“ osud.

TOMÁŠ TANČIBOK

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Futbalisti KĽDR: Za prehru do lágru
Plus JEDEN DEŇ