KĽDR: Za debakel na MS do pracovných táborov?

23. júna 2010, 12:01
Tip redakcii

Severná Kórea prelomila bariéru a prvýkrát v histórii odvysielala v priamom prenose futbalový zápas svojej reprezentácie zo zahraničia. Bohužiaľ išlo práve o duel, v ktorom jej reprezentanti utrpeli zahanbujúci debakel 0:7 od Portugalska. Čaká ich za to pobyt v pracovných táboroch?

Za prehru do koncentráku? Severokórejských futbalistov vraj po návrate domov čakajú tresty.

Za prehru do koncentráku? Severokórejských futbalistov vraj po návrate domov čakajú tresty.

Autor: SITA

Už len samotné zaradenie zápasu do programu štátnej televízie bolo obrovským prekvapením. Tá totiž vysiela zvyčajne iba niekoľko hodín denne, priamy prenos zo zahraničia sa na obrazovkách ešte nikdy neobjavil. K neočakávanému posunu prispel pravdepodobne dobrý výkon futbalistov v úvodnom vystúpení na MS proti Brazílii, ktorý namaškrtil severokórejských vodcov.

Vládnuca špička na čele s diktárorom Kim Čong-ilom sa tak rozhodla potešiť pracujúci ľud a zápas proti Portugalsku odvysielať v priamom prenose. Zrejme očakávali, že Kórejčania zopakujú svoj dobrý výkon a veľkého favorita minimálne aspoň potrápia. Lenže chyba lávky - ľudia, zvyknutí počúvať iba ódy na severokórejské úspechy, si mohol v priamom prenose "vychutnať" prehru 0:7!

Vo svete sa okamžite vyrojili vtipy o tom, že Kórejčanov čakajú pracovné tábory. Na prvý pohľad sa zdá, že niečo také môže byť naozaj iba vtipom, ale pozor! V Severnej Kórey nie je až také nezvyčajné, ak si ľudia za neúspechy v práci idú odrobiť "navyše" nejaké tie roky práve do pracovných táborov. A to ešte môžu hovoriť o šťastí. Za nevydarenú menovú reformu tento rok dokonca jej autora, popredného severokórejského ekonóma Paka Nam­kiho, popravili.

Takto ďaleko snáď režim v prípade futbalistov nezájde, ale hráči sa po návrate musia pripraviť na tvrdú kritiku. "Budú im vyčítať, že porážku zapríčinila ich nedostatočná viera. Som presvedčený, že hráči budú musieť preukázať tvrdú sebakritiku, čaká ich tiež prevýchova," cituje server BBC Kima, ktorému sa podarilo zo Severnej Kórey ujsť. 

Video - Reakcie kórejských fanúšikov na prehru s Portugalskom (Zdroj: YouTube)

 
Autor: Milan Zálešák 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
KĽDR: Za debakel na MS do pracovných táborov?
Milan Zálešák