Del Bosque: Už sa to nezopakuje

16. júna 2010, 21:04
Tip redakcii

Španielski futbalisti vykročili nesprávnou nohou do diania na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike.

Diega Bengalia neprekonal ani Gerard Pique

Diega Bengalia neprekonal ani Gerard Pique

Autor: SITA

Jeden z favoritov na zisk titulu majstra sveta podľahol vo svojom úvodnom vystúpení v H-skupine Švajčiarsku 0:1, hoci zápasové štatistiky silno kričali v prospech tímu spoza Pyrenejí - strely na bránku 8:3, rohy 12:3 a držanie lopty 67% - 33%. Ibaže futbal sa hrá stále na góly a v tomto smere úradujúci majstri Európy za Švajčiarmi zaostali. "Súper výborne bránil. Sústredil sa na pozornú defenzívu a z nej vyrážal do nebezpečných brejkov. My sme sa snažili o víťazstvo, ale zlyhali sme ako tím. Nebol to dnes náš deň, no už sa to nezopakuje," uviedol tréner Španielov Vicente del Bosque a po chvíli dodal: "Ešte stále máme v základnej skupine k dispozícii ďalšie dva zápasy. Musíme nájsť cestu späť k víťazstvám. Verím však, že sa nám to s určitosťou podarí."

Trojbodovú radosť pre švajčiarskych futbalistov zabezpečil po siedmich minútach od úvodného hvizdu v druhom polčase Gelson Fernandes. Hráč tmavej pleti bol po spletitej situácii a odrazenej lopte za chrbtom španielskeho gólmana Casillasa dostatočne dôrazný a ako jediný v celom zápase rozvlnil sieť. Španieli síce potom predviedli parádny tlak, Xabi Alonso bombou pripomínajúcou niekdajšie strely Ladislava Jurkemika opečiatkoval brvno, ale konto švajčiarskeho gólmana Benaglia zostalo nedotknuté. "Bolo vopred jasné, že nejakým španielskym príležitostiam sa nevyhneme. Majstri Európy majú obrovský potenciál. My sme sa však spoliehali na vlastné prednosti a verili sme si. Súpera sme sa nezľakli, od začiatku to bolo na našom prejave vidieť," tvrdil po zápase Benaglio pre švajčiarske médiá. "Človek vždy sníva o víťazstve. Vopred som prízvukoval, že všetko je možné. Samozrejme, treba priznať, že s triumfom sme nerátali, hoci sme po ňom túžili. Vnímal som však, že moji zverenci sú veľmi koncentrovaní. Mal som z toho dobrý pocit. Dnes bolo podstatné neotvoriť hru. Chceli sme byť zomknutí v stredovej línii. Derdiyok si počínal veľmi disciplinovane, musel toho veľa nabehať. Úspešný vstup do turnaja je, pochopiteľne, veľmi dôležitý," glosoval výborný vstup svojich zverencov nemecký tréner vo švajčiarskych službách Ottmar Hitzfeld.

Švajčiarsky triumf nad Španielskom má aj špecifický historický nádych. Helvétsky kríž dominoval nad "Červenou fúriou" vôbec po prvý raz až v 19. vzájomnom súboji, ktoré sa datujú od roku 1925. Švajčiari predĺžili svoju šnúru bez inkasovaného gólu na majstrovstvách sveta už na 529 minút. Zatiaľ posledným hráčom, ktorému sa podarilo rozvlniť sieť proti nim, bol paradoxne Španiel Txiki Beguiristain pred dlhými 16 rokmi v osemfinále MS 1994 v USA pri víťazstve 3:0.

Španielov sprevádza dlhé roky nálepka tímu, ktorý nedokáže na vrcholných turnajoch predať vrcholnú formu svojich najlepších hráčov. Hoci sú aktuálnymi majstrami Európy, ich dosiaľ najlepším umiestnením na majstrovstvách sveta je 4. priečka z roku 1950. "Je smutné, že sme proti Švajčiarom z množstva šancí ani jednu nevyužili. Teraz máme zostávajúce dva zápasy a už si nemôžeme dovoliť žiadne zaváhanie. Verím, že túto náročnú výzvu zvládneme," citujú španielske médiá útočníka Pedra Rodrígueza, ktorý v stredu debutoval na majstrovstvách sveta.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Del Bosque: Už sa to nezopakuje
SITA