Del Bosque už sľubuje iba víťazstvá

20. júna 2010, 13:06
Tip redakcii

Futbalisti Španielska majú pred pondelkovým druhým vystúpením v základnej H-skupine proti Hondurasu na XIX. majstrovstvách sveta v JAR jediný cieľ - odčiniť prekvapujúcu prehru so Švajčiarskom (0:1) a zvíťaziť. V dueli, ktorý sa uskutoční 21. júna o 20.30 h na štadióne Ellis Park v Johannesburgu, sú jednoznačnými favoritmi, a to nielen preto, že v rebríčku FIFA sú o 36 miest vyššie ako ich stredoamerický protivník (2., resp. 38. priečka). Honduras tiež podľahol v prvom zápase na MS, keď nestačil na Čile (0:1).

Tréner španielskej reprezentácie Vicente del Bosque.

Tréner španielskej reprezentácie Vicente del Bosque.

Autor: TASR

"Aj naša prehra so Švajčiarmi ukázala, že neexistujú jednoduché zápasy. Je to náročný turnaj, každý tím to bude mať na šampionáte ťažké. Okrem nás aj ďalšie kvalitné mužstvá už zaváhali a nezvíťazili," uviedol 24-ročný obranca Realu Madrid Raúl Albiol, ktorý argumentoval doterajšími nevýraznými vystúpeniami Francúzska, Anglicka či prekvapujúcej prehry Nemecka so Srbskom: "V minulosti sme sa mohli presvedčiť, že niektoré tímy začali na šampionáte zle a napokon sa vo finále tešili z trofeje."

Tréner "La Furia Roja" Vicente Del Bosque čelí po dueli so Švajčiarskom kritike za málo ofenzívnu základnú zostavu s jediným vysunutým hrotom - Davidom Villom. Hoci je 59-ročný španielsky lodivod známy tým, že nerád robí zmeny, tentoraz pripustil aspoň minimálnu obmenu svojho "základu." K najlepšiemu kvalifikačnému strelcovi a čerstvej akvizícii FC Barcelona Villovi by mal teraz na hrote pribudnúť kanonier FC Liverpool Fernando Torres, ktorý sa už vystrábil zo zranenia. Naopak, jediným defenzívnym záložníkom by mal byť Xabi Alonso z Realu Madrid, Sergio Busquets z FC Barcelona zostane asi iba na lavičke. "Lepšie je dostať facku na začiatku ako neskôr. Musíme veriť, že dokážeme zabrať naplno a nadviazať na výkony a výsledky z predchádzajúceho obdobia. Som presvedčený, že sa to mužstvu podarí," uviedol Del Bosque a doplnil: "Od Hondurasu očakávam defenzívny štýl hry. Keďže však ani súper nemá zatiaľ ani bod a musí sa aspoň o jeden pokúsiť, určite bude myslieť aj na hru dopredu. Vtedy môže zaváhať a my by sme to mohli a mali využiť. Španielsky tím je vynikajúci, chystáme sa teraz v JAR šesťkrát zvíťaziť. Každý vie, čo by to znamenalo." Fanúšikovia by radi videli v základnej zostave aj špílmachra Arsenalu Cesca Fábregasa, samotný 23-ročný španielsky stredopoliar k tomu poznamenal: "Som hráčom číslo 12, tréner sa rozhodol pre inú základnú jedenástku a iných hráčov. Samozrejme, že by som sa rád dostal na trávnik, ale rozhodnutie nášho kouča musím rešpektovať."

Kormidelník "Červenej fúrie" má plnú dôveru prezidenta Španielskej kráľovskej futbalovej federácie (RFEF) Ángela Maríu Villara. "Del Bosque bude pokračovať vo svojej práci bez ohľadu na to, čo sa stane v najbližšom čase. Verím však, že to budú len samé dobré veci," vyhlásil Villar. Španieli, ktorí v ostatných 49 stretnutiach ťahali za kratší koniec iba dvakrát, budú chcieť získať prvenstvo v H-skupine. V prípade ich 2. miesta v eliminačnej fáze by totiž v osemfinále MS na nich čakal víťaz G-skupiny, ktorým bude asi päťnásobný svetový šampión z Brazílie.

Kolumbijský tréner honduraskej reprezentácie Reinaldo Rueda je pred duelom s úradujúcim kontinentálnym šampiónom realista, no neklesá na duchu. "Tento španielsky tím je najsilnejší na svete, my sa však neobávame ani jedného ich futbalistu. V prípade mimoriadne sústredeného výkonu sa môžeme postarať aj o prekvapenie. Musíme hrať ako tím, pracovať spoločne, nechať na trávniku všetky sily. Ak by som si nemyslel, že môžeme uspieť, na tento duel ani nenastúpime. Nestarám sa o to, či budú hrať Španieli s jedným alebo dvoma útočníkmi. Dôležitý bude náš výkon, chceme predviesť inteligentnú hru." Stredopoliar "Los Catrachos" Amado Guevara krátko dodal: "Pred takýmto zápasom nesmiete mať rešpekt. V hlave musíte mať iba víťazstvo."

Honduraský tím by mal nastúpiť v rozostavení 4-4-2, veľmi otázna je stále účasť strelca Davida Suaza. Najlepšiemu kvalifikačnému kanonierovi v celej zóne CONCACAF Carlosovi Pavónovi by mal vpredu pomáhať Ramon Núnez. V kádri stredoamerického tímu figurujú traja bratia Palaciosovci - Johnny, Wilson a po zranení Julia Césara de Leóna sa rozhodol Rueda povolať aj tretieho súrodenca Jerryho, čo je rarita.

Vzájomná konfrontácia Španielska a Hondurasu je veľmi "chudobná." Obe krajiny sa dosiaľ stretli len raz - na majstrovstvách sveta 1982 v Španielsku sa vo Valencii zrodila v základnej fáze prekvapujúca remíza 1:1.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Del Bosque už sľubuje iba víťazstvá
SITA