Žilina potvrdila pozíciu favorita

08. novembra 2009, 17:34

V poslednom zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy potvrdil jeho líder MŠK Žilina pozíciu favorita, keď si v nedeľu pod Dubňom jednoznačne poradil s posledným tímom tabuľky MFK Košice 4:1. Žilina teda využila zaváhanie druhého Slovana (prehra s Ružomberkom 0:2 v sobotu) a odskočila od rivala na 4 body.

MŠK Žilina - MFK Košice 4:1 (3:1)
Góly: 5. Lietava, 43. a 86. Oravec, 45. Kobylík (z 11 m) - 20. R. Cicman, ŽK: 8. Angelovič, 77. Patrik Mráz - 41. Milinkovč, rozhodovali: Hracho - Mókoš, Vindiš, 2412 divákov.

MŠK Žilina: Dúbravka - Angelovič (63. Cimakuridze), Piaček, Šourek, Patrik Mráz - Kobylík, Adauto (29. Babatounde Bello), Jež, Vyskočil - Lietava (76. Škvarka), Oravec
Košice: Stefanovič - Kišš, Kaminský, R. Cicman, Smrek - Dobias - Ján Novák (79. Serečin), K. Kuzma, Hovančík (51. Janič), Milinkovič (51. Viazanko) - Škutka

Domáci sa pred zápasom netajili, že chcú získať tri body. Hneď na začiatku zatlačili Košičanov na ich polovicu. Už v 2. min sa po Angelovičovom centri z pravej strany ocitla dvojica žilinských útočníkov pred brankárom Stefanovičom, ale Lietavovi a ani Oravcovi sa ho nepodarilo zblízka prekonať. O tri minúty neskôr už ale išli domáci do vedenia: po spolupráci žilinských hrotových útočníkov otvoril skóre do odkrytej brány Lietava - 1:0. Bol to jeho piaty gól v sezóne. V 11. min mohlo byť 2:0, Adauto vysunul v strede poľa Vyskočila, ten prekonal brankára Košíc, ale dobiehajúci obranca vykopol loptu z bránkovej čiary. Po tejto šanci sa hra postupne vyrovnala a začínali hroziť aj hostia. V 17. min skúsil Milinkovič z asi 20 m pozornosť brankára Žiliny Dúbravku, ale gól z toho nebol. Ten prišiel v 20. minúte. Po centri Kuzmu sa v prehustenej šestnástke Žiliny výborne zorientoval kapitán hostí Cicman a vyrovnal strelou k pravej žrdi - 1:1. Prešli ďalšie tri minúty, Ján Novák potiahol po ľavej strane, dlhým centrom našiel na druhej strane Kuzmu, ktorý pred Dúbravkom zaváhal v čistej gólovej príležitosti. V 36. min prudko vystrelil spoza malého vápna žilinský útočník Oravec, ale minul bránku. Do vedenia poslal domácich v 43. min Oravec, keď dostal ideálny center pred bránu od Angeloviča a zblízka dorazil loptu do bránky - 2:1. V poslednej minúte prvého polčasu pridali Žilinčania ďalší gól. Po faule na Piačeka premenil jedenástku Kobylík - 3:1.

Po zmene strán Žilinčania pokračovali v útočnej aktivite. V 56. a 59. min sa dostal do brejku Oravec, ale ani raz sa proti brankárovi Stefanovičovi nepresadil. Na opačnej strane nebezpečne vystrelil z priameho kopu z 18 metrov po zemi popri múre Ján Novák, ale lopta letela tesne vedľa pravej žrde Dúbravkovej bránky. V 75. min. skúsil pozornosť žilinského brankára Viazanko, ale ani táto strela Dúbravku neprekvapila. S pribúdajúcimi minútami sa Košičania snažili vypracovať si príležitosti na strelenie gólu, skúšali strieľať aj z väčších vzdialeností, vážnejšie však žilinskú bránu neohrozili. Domáci ku koncu držali hru v strede poľa. Päť minút pred koncom sa im podarilo pridať štvrtý gól. Po kombinačnej akcii a centri z pravej strany sa lopta odrazila od vrchnej žrde košickej bránky, za bránkovú čiaru ju zasunul opäť Oravec - 4:1.

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): "Mám trochu zmiešané pocity, bol to ťažký zápas. Dali sme rýchly gól, po vyrovnaní Košíc zo štandardnej situácie sme však trochu vypadli z tempa. V závere prvého polčasu sa nám podarilo dať dva góly, ktoré nás upokojili. Dôležité je víťazstvo, súper dnes predviedol veľmi dobrý výkon."

Jaroslav Galko (asistent trénera MFK Košice): "Pred stretnutím sme počítali s tým, že Žilina vyrukuje s dvoma hrotovými hráčmi, čo sa aj potvrdilo. Potvrdilo sa aj to, že v úvode prevezmú iniciatívu. Po inkasovanom góle sa nám podarilo vyrovnať, a potom sme aj viac držali loptu. Lenže prišla chyba nášho najskúsenejšieho hráča Jána Nováka a ďalší gól a vzápätí tretí. Po prestriedaní v druhom polčase sme trochu oživili hru, ale čo sa týka ofenzívy, bolo to málo. Myslím si, že víťazstvo Žiliny je zaslúžené."

Sobotňajšie výsledky:

FK Senica - Spartak Trnava 0:0 Rozhodoval: Kružliak, ŽK: Gašparík - Bernardini, Ďuriš, Kopúnek, 3755 divákov.
Zostavy a striedania:
Senica: Kamesch - Laurinc, Homola, Gajdošík, Čáp - Samb, Velický, M. Juhász (46. Pavlovič), Tesák (57. Faldyna) - Piroska, Števko (78. Vrťo)
Spartak: Rybánsky - Ďuriš, Bernardini, Doležaj, Jakubička - Devátý, Kopúnek, R. Procházka, Hruška (80. Železník) - Neto (88. Gogolák) - Kone (90.+ Súkenník)

Dukla Banská Bystrica - 1. FC Prešov 2:1 (1:1)
Góly: 8. a 64. z pok. kopu Adámik - 16. Belejík. Rozhodca Valášek, ŽK: Hučko, Turňa - Katona, Farbák, Piter-Bučko, Ižvolt, Josl, ČK: 64. Pančík za úder na Josla, 1670 divákov.
Dukla B. Bystrica: Boroš - Turňa, Adámik, Chmelík, Savič - M. Pančík, Pleva, Seye, Hučko - M. Kuzma (58. M. Ďuriš), V. Gajdoš (58. Pich, 90+. Pich)
1. FC Prešov: Diviš - Ščasný (89. Jurčo), Farbák, Čep, Josl - Papaj, Piter-Bučko (74. Guba), Hanek, Ižvolt (74. Drakul) - Katona, Belejík

FC Nitra - MFK Petržalka 1:3 (0:2)
Góly: 57. Štetina - 16. Sedlák, 38. P. Ďurica, 80. Hodek. Rozhodoval: P. Hrčka, ŽK: Hodúr, Leško - P. Ďurica, Šedivý, Konečný. 959 divákov.
FC Nitra: Hroššo – Kaspřak, Štetina, M. Tóth, Leško (81. Bratský) – Kolár, Kóňa, Glenda (53. Sloboda), Hodúr (77. Šimonek), Rák - Valenta
MFK Petržalka: D. Kiss - Čikoš, Šedivý, Konečný, P. Ďurica - Sedlák (88. Fodrek), Guédé, Tomčák (84. Fieber), F. Kiss - Hodek, Majtán (90. Maroši)

ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok 0:2 (0:0)
Góly: 64. P. Maslo, 86. Piščur (z 11 m). Rozhodca: Sedlák, ŽK: Petráš, Dosoudil – J. Maslo, Piščur, Ďubek, Siva, ČK: 55. Petráš (Slovan) po druhej ŽK, 2508 divákov.
Slovan: Putnocký – Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Petráš – Halenár, Kozák, Grendel (71. Obžera), Božič – Sylvestr, Masaryk (58. Breznaník)
Ružomberok: Smieška – P. Maslo, J. Maslo, Gallo, Sivčevič – Siva – Zošák, Ďubek (90.+ Kotora), Božok (75. Sloboda) – Piščur, Řezníček (46. Lačný)

DAC Dunajská Streda - MFK Dubnica 1:1 (0:0)
Góly: 78. Koejoe - 51. Vavrík. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Boya, Koejoe, Novota - Jánošík, Gorelka, Duga, Filo, Šulek, Ondráš, ČK: 80. Šulek (Dubnica) po druhej ŽK, 1988 divákov.
DAC: Novota - Helísek, Nikolič, Majus, Kazlauskas - Seelaus (60. Elong) - Boya, Halami (64. N'kendo) Bajevski (80. Speranza) - Koejoe, Bognár
Dubnica: Zajac - Obert, Jánošík, Nosek, Duga - Držík - Vavrík, Gorelka (79. L. Zápotoka), Šulek, Ondráš - M. Filo (83. Kiška).

4. Juraj Halenár (Slovan) - 6 gólov
5. Dušan Uškovič (Banská Bystrica), Peter Doležaj (Trnava), Samuel Koejoe (Dunajská Streda), Andrej Hodek (Petržalka), Ivan Lietava, Tomáš Oravec (obaja Žilina) - 5 gólov
11. Stanislav Velický (Senica), Tomáš Majtán (Petržalka), Vladimír Kožuch (Trnava), Marek Kuzma (Banská Bystrica), Oleksandr Piščur (Ružomberok) - 4 góly
16. Ľubomír Bernáth, Michel Neto (obaja Trnava), Tomáš Bruško, Vratislav Gajdoš (obaja Banská Bystrica), Tomáš Zápotoka (Dubnica), Guillaume N´Kendo, Zoltán Bognár (obaja Dunajská Streda), Miloš Lačný (Ružomberok), David Kobylík (Žilina) - 3 góly
25. Samuel Slovák, Martin Dobrotka, Rogério Márcio Botelho Gaúcho (všetci Slovan), Babatounde Bello, Emil Rilke, Róbert Jež, Ľubomír Guldan (všetci Žilina), Miloš Šimončič, Ivan Hodúr, Lukáš Štetina (všetci Nitra), Tomáš Ďubek, Ján Maslo (obaja Ružomberok), Róbert Pich, Viktor Pečovský, Jozef Adámik (všetci Banská Bystrica), Petr Faldyna, Ivan Belák, Juraj Piroska (všetci Senica), Peter Katona, Ľuboš Belejík (obaja Prešov), Peter Kiška (Dubnica), Marián Tomčák, Erik Čikoš, Filip Kiss (všetci Petržalka), Roman Procházka (Trnava), Dávid Škutka (Košice) - 2 góly
51. Ján Kozák ml., Radek Dosoudil, Kornel Saláta, Jakub Sylvestr (všetci Slovan), Milomir Sivčevič, Štefan Zošák, Anton Sloboda, Jakub Řezníček (všetci Ružomberok), Marek Penksa, Matej Ižvolt, Miroslav Poliaček, Martin Pribula, Ján Papaj, Michal Hanek, Michal Piter-Bučko, Tomáš Josl (všetci Prešov), Ondřej Šourek (Žilina), Roman Sloboda, Arnold Šimonek, Ľuboš Kolár, Michal Áč, Róbert Valenta (všetci Nitra), Juraj Hovančík, Marko Milinkovič, Róbert Cicman (všetci Košice), Milan Pavlovič, Roland Števko (obaja Senica), Majus Egidius, Markus Seelaus, Adiaba Bondoa (všetci Dunajská Streda), Martin Mikulič, Pavol Ďurica, Pavol Sedlák (všetci Petržalka), Peter Šulek, Michal Filo ml., Martin Nosek, Erik Ľupták, Marcel Ondráš, Juraj Vavrík (všetci Dubnica), Tiago Henrique Bernardini, Amdy Gueye (obaja Trnava), Mouhamadou Seye, Tomáš Hučko (obaja Banská Bystrica) - 1 gól
(spolu 93 strelcov)
Vlastné góly: Jiří Homola (Senica), Giorgij Cimakuridze (Žilina), Peter Bašista (Košice), Jozef Adámik (Banská Bystrica).