Legenda Karol Dobiaš o platoch futbalistov: Čo si myslí o rozprávkových zárobkoch?

05. decembra 2016, 08:00
Tip redakcii

Vždy je okolo neho veselo. Legendárny futbalista Karol „Patino“ Dobiaš je bezprostredný a veci hovorí priamo. Naposledy zavítal rodák z Handlovej na Slovensko na premiéru filmu Finále, v ktorom bavil svojimi tradičnými hláškami a v rozhovore pre Pluska.sk prezradil, čo si myslí o súčasných zárobkoch futbalových hviezd.

Karol Dobiaš pred premiérou filmu Finále.

Karol Dobiaš pred premiérou filmu Finále.

Autor: Matej Jankovič

Ako vnímate súčasnú slovenskú a českú reprezentáciu oproti vašej generácii?

- Štyridsať rokov je 40 rokov. Vek sa nedá zastaviť. Hrávali sme futbal z lásky, pár drobných peňazí sme za to zarobili. Teraz je iná doba, českí aj slovenskí futbalisti hrajú v dobrých zahraničných kluboch. Obom krajinám prajem, aby sme sa dostali na majstrovstvá sveta. Hoci dlhé roky žijem v Čechách, sledujem a vnímam futbal aj na Slovensku.

V poslednom období sa vytiahli odmeny futbalistov za zápasy v národnom tíme. Ako to vnímate?

- Neviem čiastky, ale musím povedať jednu pravdu: hlúpy, kto dáva, hlúpejší, kto neberie. Keď im niekto povie, že bude mať za to milión korún, tak nepovie, že chce len sto tisíc. Je to vec vedení futbalových zväzov.

Za svoju kariéru ste niečo zarobili, ale aj pomíňali. Spomínate si, čo ste si kúpili za prvé zarobené peniaze?

- V 32 rokoch som sa dostal do Belgicka, lebo predtým sme mali desať rokov stopku ísť do zahraničia. V Lokerene som dostal služobného Golfa a za tri mesiace som si kúpil Mercedes 300 diesel. Nikdy som nesníval o takých veľkých peniazoch, ktoré som tam zarobil, ale voči súčasným hráčom to boli zanedbateľné sumy.


Futbalová legenda si zaspomínala aj na staré časy.
Foto: Matej Jankovič

Počas natáčania filmu Finále ste zažili kopec zábavy. Vraj máte z Prahy aj vtipnú príhodu s taxikárom. Akú?

- Viezol nás spoločne s producentom filmu Mirom Čížkom. Podal som mu ruku a taxikár hovorí: 'keď prídem do krčmy a chlapcom poviem, že som si podal ruku s Dobiašom, tak mi nebudú veriť. A ja si nebudem týždeň umývať ruky'. Za tie roky sa človek stretne s ľuďmi, s ktorými sa nestretne dlhé obdobie. Chcú sa s nami vyfotiť, ale nám to nevadí. Je to česť a pocta, že si nás vážia.

Čomu sa vo voľnom čase ešte venujete?

- S Tónom Panenkom stále hráme tenis. Spoluorganizujeme zápasy starých pánov Bohemiansu Praha. Stále nastupujem za Amforu. Mám 69 rokov, slabnem. Povedal som, že budúci rok už nechcem hrať, ale šéf Amfory Petr Salava mi povedal, že pôjdeme do Belgicka, kde som hrával a bude to ako oslava mojej 70-tky.

Chystáte veľkú oslavu?

- Ja nie, to oni pre mňa (smiech).

 
Autor: miba 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Legenda Karol Dobiaš o platoch futbalistov: Čo si myslí o rozprávkových zárobkoch?
miba