Slovan potvrdil dobrú formu, Spartak odchádza domov bez bodov

16. marca 2014, 17:00

Futbalisti Slovana Bratislava potvrdili úlohu favorita v nedeľňajšom domácom šlágri 22. kola Corgoň ligy so Spartakom Trnava. "Belasí" vyhrali na Pasienkoch 2:0 (0:0).

Seydouba Soumah a vpravo Peter Kuračka (Trnava) v 22. kole futbalovej Corgoň ligy ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava.

Futbalisti Slovana Bratislava potvrdili úlohu favorita v nedeľňajšom domácom šlágri 22. kola Corgoň ligy so Spartakom Trnava. "Belasí" vyhrali na Pasienkoch 2:0 (0:0), keď góly dali v priebehu troch minút druhého polčasu.

Najprv skóroval Róbert Vittek, ktorý premenil pokutový kop nariadený za faul hosťujúceho brankára Rusova na Marka Milinkoviča. Poistku pridal v 58. min reprezentant Trinidadu a Tobaga Lester Peltier. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času ešte nepremenil penaltu Seydouba Soumah.

Úradujúci šampión má na čele corgoňligového pelotónu 9-bodový náskok pred AS Trenčín, mužstvo spod Čákovho hradu má však k dobru pondelkový domáci duel proti Dukle Banská Bystrica.

Slovanistov môže mrzieť zranenie stredopoliara Igora Žofčáka, ktorý pre bližšie nešpecifikovanú zdravotnú indispozíciu odohral len prvý polčas. Bratislavčania sú na jar naďalej stopercentní, na konte majú tri víťazstvá.

Naopak, Trnavčania zatiaľ získali len jediný bod z troch meraní síl. V 126. vzájomnom súboji si slovanisti vybojovali 54. víťazstvo, Spartak ich má na konte 41, nerozhodne sa skončilo 31 stretnutí.

Čo povedali tréneri?

Jozef Valovič, tréner Slovana:

"V prvom polčase sme chceli diktovať tempo zápasu a získať územnú prevahu. Lopta chlapcom aj vplyvom vetra utekala, nevedeli zakombinovať. Prvý polčas bol preto skôr opatrný, Trnava si držala svoje pozície. V prestávke sme hráčom dohovorili, tí začali vyhrávať osobné súboje a v tvrdosti sa vyrovnali súperovi. Za výkon v druhom polčase sme si víťazstvo zaslúžili. Moja vďaka patrí divákom, našim aj trnavským, ktorí futbalu rozumejú a v tomto veternom počasí si našli cestu na štadión."

Juraj Jarábek, tréner Trnavy:

"Pripravovali sme sa poctivo na tento zápas, chceli sme hrať na kontry a získať na Slovane nejaký bod. Dobre sme do stretnutia vstúpili a v prvom polčase sme Slovan do ničoho nepustili. Podľa môjho názoru však Slovan nepotrebuje pomoc rozhodcu, pretože má svoju kvalitu. Ja som ti videl jednoznačne, Milinkovič urobil dva kroky a až potom spadol, rozhodca mu na to 'naletel' a odpískal penaltu. Chlapcov tento moment rozhádzal. Škoda zlého počasia, vietor ubližoval futbalu."

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 55. Vittek (z pok. kopu), 58. L. Peltier, ŽK: 57. Josimov, 78. Kladrubský, 90.+ Bagi - 54. Rusov, 87. Mikovič, rozhodovali: Sedlák - R. Sluk, E. Weiss

5 321 divákov

Slovan: D. Perniš - Grendel, Gorosito, B. Niňaj, Josimov - Kladrubský - L. Peltier (80. K. Mészáros), Soumah, I. Žofčák (46. Bagi), Milinkovič (87. Hlohovský) - Vittek

Trnava: Rusov - Habánek, Banovič, Martin Tóth (23. Ciprys), Grabež - R. Procházka - Schranz, Kuračka (68. Mikovič), Vlasko, E. Sabo - M. Vyskočil (77. Hodek)

Pred výbornou kulisou začali hostia nebojácne a svojou aktivitou nedovolili Slovanu rozvinúť jeho nátlakovú hru. Naopak, v 15. minúte do Vlaskovho centra vložil nohu Schranz a lopta len tesne minula bránu. "Belasí" pohrozili v 28. minúte, po rohu však Kladrubský hlavičkoval nad. Úvodná 30-minútovka priniesla vo veternom počasí nevýrazný medzišestnástkový futbal bez gólovej šance na jednej či druhej strane a tak si fanúšikovia oboch táborov krátili chvíle nudy spoločným nadávaním na vedenie Slovenského futbalového zväzu. Slovan sa pokúšal presadiť cez Soumahove individuálne prieniky, no narážal na kompaktnú obranu Spartaka a tak prvý polčas gól nepriniesol.

Už v 30. sekunde druhého polčasu si agilný Soumah narazil loptu s Vittekom a ľavačkou sa snažil krížne obstreliť Rusova, no trnavský brankár bol pripravený. V 53. minúte sa do šestnástky Spartaka vyrútil Milinkovič a Rusov zatiahol záchrannú brzdu zákrokom, po ktorom rozhodca odpísal jedenástku. Loptu si na biely bod postavil Vittek a hoci brankár vystihol smer jeho strely, gólu zabrániť nedokázal - 1:0. Už o tri minúty sa Soumah pekne uvoľnil v strede ihriska, vysunul do uličky Peltiera, ktorý prešprintoval brániaceho hráča a obstrelil trnavského brankára - 2:0. Zlepený dvojúder Spartakom otriasol. Bojovú vlajku sa pokúsil zdvihnúť Vlasko, ktorého však reflexívne "vychytal" Perniš. V 86. minúte ešte Mikovič úplne zbytočne fauloval Mészárosa, z nariadenej jedenástky však Soumah poslal loptu trestuhodne nad bránu. Slovan získal tri body po polovičnom výkone, jeho súper na jar z troch zápasov vyťažil len jeden bod a okupuje priečky v spodnej polovici tabuľky.

ONLINE PRENOS

90.+ min: A je tu záver tradičného slovenského derby. Slovan Bratislava zdolal veľkého rivala z Trnavy 2:0 po góloch Vitteka a Peltiera.

90. min: Situácia na ihrisku naznačuje, že zápas sa už len dohráva. Ani domáci, ani hostia sa do útoku veľmi nehrnú.

88. min: Loptu na biely bod si položil Seydouba Soumah. Šikovný futbalista však vyslal svoj projektil priveľmi vysoko. Skóre ostáva nezmenené.

86. min: Slovan má opäť výhodu pokutového kopu. Faulovaný bol tentoraz Róbert Vittek.

84. min: Presného zásahu sa dočkala aj Trnava. Výbuch radosti ale prerušil rozhodca, ktorý gól neuznal. Arbiter videl jasný ofsajd.

82. min: Ďalší nepresný pokus si pripísal na konto aj Róbert Vittek, ktorému prihrával Karol Mészáros.

81. min: Pokus Jána Vlaska smeroval presne do rúk brankára Dušana Perniša.

80. min: Strieda aj Slovan, Lester Peltier nahrádza Karol Mészáros.

77. min: Tréner Trnavy využíva aj posledné striedanie - odchádza Martin Vyskočil.

75. min: Slovan má očividne chuť na ďalší gól. Robo Vittek sa dostal s loptou do šestnástky, no akoby nevedel, čo má s ňou spraviť. Váhal pridlho, a tak o ňu prišiel.

74. min: Sľubne vyzerajúcu šancu Soumaha zastavil faul jeho spoluhráča. Loptu majú na kopačkách opäť hostia.

72. min: Rohový kop kopala aj Trnava, no zahratý bol katastrofálne.

71. min: Slovan mal výhodu rohového kopu, no arbiter avizoval faul na hosťujúceho brankára Rusova.

68. min: Spartak s ďalším striedaním. Martin Mikovič nahradí Petra Kuračku.

66. min: Hostia boli asi najbližšie ku gólu. Ján Vlasko sa ocitol v šestnástke zoči-voči Dušanovi Pernišovi, no brankár "belasých" nezaváhal. Neujala sa ani žiadna z dorážok.

61. min: Trnava sa nechce vzdať, hráči aj naďalej bojujú. Tentoraz sa do strely oprel Erik Sabo, no lopta tesne minula bránu.

60. min: Správa o počte divákov. Najväčšie derby na Slovensku sleduje priamo na štadióne 5 321 fanúšikov.

58. min: Slovan z ničoho nič dáva druhý gól! Na konci vynikajúcej akcie bol Lester Peltier, ktorý vyslal na gólmana Rusova poriadnu strelu. Domáci vedú už 2:0.

57. min: Žltú kartu videl aj domáci Miloš Josimov.

55. min: Skúsený útočník sa nepomýli a presne umiestnenou strelou k tyči posiela Slovan do vedenia.

54. min: Róbert Vittek zobral zodpovednosť na seba a bude exekútorom penalty.

53. min: Slovan bol opäť v obrovskej šanci. Marko Milinkovič sa rútil sám na bránu, dokonca si dokázal aj obhodiť brankára Rusova, no ten ho však fauloval. Rozhodca správne ukazuje na biely bod, "belasí" budú kopať penaltu. A Dobrivoj Rusov dostal navyše žltú kartu.

52. min: Prienik do trnavskej obrany sa v posledných minútach nepodaril ani Vittekovi, neuspel opäť ani Soumah.

49. min: Soumah je v tomto súboji mimoriadne aktívny, no jeho snaha zakaždým naráža na pevnú trnavskú defenzívu. Stalo sa tak aj tentoraz.

47. min: Krátko po zmene strán sa dostal domáci celok do skvelej akcie. Soumah si narazil loptu s Vittekom, aby následne mohol vystreliť. Brankár Rusov sa však vyznamenal a strelecký pokus chytil.

46. min: Ihneď na úvod nútene strieda aj Slovan. Zdá sa, že Igor Žofčák je predsalen zranený a nahradil ho Tomáš Bagi.

18.10: Hráči už vychádzajú na trávnik, za krátky okamih s začne druhé dejstvo.

45.+ min: Skončil sa prvý polčas. Hra bola plná nepresných prihrávok a pološancí. Stav je stále 0:0.

45.+ min: Erik Sabo ešte na záver symbolicky vyslal jednu strelu, no lopta neprešla ani za domácu obranu. V nadstavenom čase sa objavil na trávniku aj Igor Žofčák, zrejme je už fit.

45. min: Rozhodca signalizuje nadstavený čas: 2 minúty.

42. min: Na hracej ploche ostal ležať kapitán domácich Igor Žofčák. Vyzerá to na niečo vážnejšie, k hráči bežia zdravotníci s nosidlami.

39. min: Trnavská šanca skončila na dlhej prihrávke. Lopta sa dostala až do rúk Dušana Perniša.

35. min: Slovan mal veľmi blízko k vedúcemu gólu. Gólmanovi Trnavy Rusovovi vypadla lopta z rúk, čo Robo Vittek rozhodne neočakával. Ak by bol lepšie pripravený, určite by otvoril skóre.

33. min: Ďalší ofsajd Soumaha.

32. min: Kapitán Žofčák hľadal útočníka Vitteka, no jeho prihrávka nenašla svojho adresáta.

29. min: Ofenzíva Slovana momentálne relatívne ľahko preniká cez trnavskú defenzívu, Soumaha zastavil ofsajd.

27. min: Domáci sa dostávali do ďalšej sľubnej šance vďaka Milinkovičovi, no excelentný zákrok trnavského obrancu mu zabránil vystreliť.

26. min: Soumah posielal loptu na spoluhráča Peltiera, ktorý ale ponúknutú šancu zmaril.

23. min: Vyzerá to tak, že hosťujúci tréner bude musieť vystriedať. Lekári ošetrujú za postrannou čiarou jedného z hráčov Trnavy. A je to tu. Odchádza Martin Tóth, namiesto neho prichádza Radoslav Cypris.

22. min: Slovan kopal priamy kop, v šestnástke sadla lopta priamo na hlavu Nicolasa Gorosita, no ten poslal loptu tesne vedľa bránky.

20. min: Trnava má častejšie loptu na kopačkách.

18. min: "Belasý" Peltier bol faulovaný. Slovan zahráva priamy kop.

17. min: Domáce mužstvo sa nevie dostať na dostrel k trnavskej bráne. Hráči si väčšinou len prihrávajú, ale nevymysleli nič konkrétne.

15. min: Po štvrťhodine hry poslal hosťujúci Ján Vlasko loptu pred bránu Slovana. Tam sa ju snažil nasmerovať do siete Ivan Schranz, no bol v sklze a nenasmeroval loptu presne.

13. min: Ján Vlasko poslal loptu z rohu na zadnú tyč, kde sa dostal k hlavičkovému zakončeniu Erik Sabo, ale poslal loptu presne na Dušana Perniša v bránke domácich.

12. min: V prieniku do súperovej šestnástky sa ocitol hosťujúci Kuračka, v kľúčovom momente však spadol.

11. min: Obraz hry po prvej desaťminútovke vôbec nenaznačuje tomu, že by bol na ihrisku líder a mužstvo z druhej polovičky tabuľky. Trnavčania sú dokonca aktívnejší.

9. min: Domáci obranca Gorosito nedovolene zastavil útok Trnavy, za čo si vyslúžil prvú upozornenie od rozhodcu. Zatiaľ to bolo bez žltej karty.

8. min: Hostia sa momentálne usadili na polovičke Slovana, nevedia však výraznejšie ohroziť bránu Dušana Perniša.

5. min: Trnavčana Martina Tótha ošetrujú lekári. Dôvod nie je známy, hráč predtým nebol v žiadnom súboji.

4. min: Slovan mal v krátkom čase výhodu dvoch rohových kopov, ani z jedného však neprišlo vážnejšieho ohrozenie.

3. min: "Belasí" sa takmer okamžite dostali do protiútoku, do zakončenia sa dostal Róbert Vittek.

2. min: Trnavčania sa postarali aj o prvú strelu do priestoru brány, pozornosť gólmana Perniša konkrétne skúšal Erik Sabo. Hostia zahrávajú rohový kop.

1. min: Stretnutie sa práve začalo, úvodný výkop patril hosťujúcej Trnave. Tá okamžite odštartovala prvú akciu po ľavej strane, proti ale bol domáci Kladrubský.

17.00: Hráči už vybiehajú na hraciu plochu, najväčšie slovenské derby sa začne o krátky okamih.

Úvodné zostavy:

ŠK Slovan Bratislava: Perniš - Josimov, Niňaj, Gorosito, Grendel - Milinkovič, Kladrubský, Soumah, Žofčák - Peltier, Vittek

FC Spartak Trnava: Rusov - Tóth, Banovič, Habánek, Grabež - Kuračka, Sabo, Vlasko, Procházka - Vyskočil, Schranz

Autor: Pluska.sk/mba, SITA, TASR