Vitajte na Nou Campe

19. októbra 2011, 10:15
Tip redakcii

Je všedný deň, ale pred štadiónom Barcelony je stometrový rad priaznivcov. Že by zháňali vstupenky na dnešný zápas Ligy majstrov FC – Plzeň? Nie. Chcú sa „iba“ pozrieť na slávny štadión Nou Camp. Za jeho prehliadku neváhajú zaplatiť dvadsaťdva eur.

Hviezdy Barcelony: Cesc
Fabregas (vľavo) a Lionel
Messi.

Hviezdy Barcelony: Cesc Fabregas (vľavo) a Lionel Messi.

Autor: Profimedia.sk

Hneď po príchode na štadión sa fanúšikovia ocitnú v inom svete. Rovnými nohami skočia do akéhosi múzea, ktoré ukrýva históriu slávneho FC. Nájdu tam všetky dôležité materiály, suveníry o viac ako storočnom klube.

Napríklad futbalovú loptu z roku 1910, kopačky a zmluvu bývalého československého reprezentanta Ladislava Kubalu, ďakovací list prezidenta USA Baracka Obamu. A, samozrejme, veľa, veľa pohárov, medailí, dresov súčasných a minulých hráčov FC Barcelona. V ďalšej časti je moderná audiovizuálna, ako aj multimediálna miestnosť. A aké zápasy dávajú najčastejšie? No predsa súboje Barcy proti odvekému rivalovi Realu Madrid.

Pique rozpráva vtipy

Vzápätí sa návštevníci objavia v mieste, kde sa chodí iba zriedkavo. Stoja v šatni hosťujúceho mužstva. „Tu sa prezlieka aj nenávidený Cristiano Ronaldo z Realu Madrid,“ uviedol Joseph, ktorý robí na Nou Campe bezpečnostného pracovníka dlhé roky.

„Mrzí ma, ale do domácej kabíny vás nepustím. Tam môže ísť iba člen klubu. Môžem vám prezradiť, že je ladená do červenej farby a hráči si tam nechávajú aj osobné veci. A zaujímavosť zo šatne? Každú sezónu sa púšťa iná hudba. Ale je zaujímavé, že vždy je to anglická,“ pokračoval Joseph. Hráči Barcelony sa rôznym spôsobom koncentrujú na zápasy.

„Pár minút pred začiatkom Messi stojí v tichosti, Alves sa hrá na komedianta a Pique sa stará o dobrú náladu. So širokým úsmevom rozpráva vtipy,“ dodal Joseph.

Idú okolo kaplnky

Pri ceste na ihrisko sa futbalisti prejdú okolo kaplnky, kde sa všetci do jedného prežehnajú a povedia si krátku modlitbu. A samotná kvalita ihriska na Nou Campe? No, nič moc. Je síce obrovské, ale miestami sú v ňom diery.

Zisky sa len tak hrnú

Ak ste pri Nou Campe, nemôžete vynechať obrovský, dvojposchodový obchod so suvenírmi. „Sme z Japonska. Naším snom bolo vidieť Barcu. Dlhé roky sme na to sporili. Sme šťastní, že tu môžeme byť,“ prezradila dvojica z Tokia.

Len pre zaujímavosť: pre zápas prichádza do Barcelony každý týždeň asi desaťtisíc fanúšikov. Každý rok štadión Nou Camp mimo zápasov navštívi skoro 1,5 milióna ľudí. V Španielsku je to druhý najväčší počet po múzeu Picassa. A príjem klubu? Každý deň je to niekoľko stotisíc eur... A to sme nepočítali obrovské zisky z predaja suvenírov. Napríklad dres s menovkou vyjde na sto eur.

Už tam boli ako nosiči kufrov a návštevníci

Futbalistov Plzne čaká dnes poriadna šichta. Večer nastúpia v dueli Ligy majstrov na ihrisku FC Barcelona. V zostave českého šampióna by nemala chýbať ani slovenská dvojica Marián Čišovský (31) a Marek Bakoš (28).

Obaja sa na slávny Nou Camp vrátia po dlhšom čase. Útočník Plzne tu bol na jeseň v roku 2003 s Púchovom. „Vtedy som išiel z béčka do áčka, takže som do zápasu nezasiahol, iba som niesol kufre... (smiech). Pri vstupe na ihrisko som mal zvláštne pocity. Štadión bol obrovský, cítil som zvláštne chvenie. Teraz to však už nehrozí. Som skúsenejší,“ uviedol Marek. Plzeň je v súčasnosti určite kvalitnejším tímom, ako bol vtedy Púchov. „Ale lepšia je aj Barcelona, ktorá je jednotkou na svete. Chceme si zápas užiť a neurobiť si hanbu,“ dodal jeden z najlepších strelcov Ligy šampiónov.

Fandí Realu

V septembri 2006 sa stretol v Pohári UEFA Espanyol s Petržalkou. Marián Čišovský bol síce v tom čase zranený, ale mohol letieť s Petržalkou do katalánskeho veľkomesta. „Mali sme voľno, tak som si nemohol nechať ujsť návštevu Nou Campu. Bolo to nádherné, mám na to krásne spomienky. Ale pravdu povediac, nie som fanúšikom Barcy. Palce držím už dlhé roky Realu Madrid. Verím, že v tomto roku získa španielsky titul,“ prezradil Čišo. „A s čím by som bol po skončení zápasu s Barcelonou spokojný? Aby sme dosiahli priaznivý výsledok a mali z našej hry dobrý pocit,“ dodal.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Z BARCELONY TIBOR DUDUCZ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vitajte na Nou Campe
Plus JEDEN DEŇ/Z BARCELONY TIBOR DUDUCZ