Na Štiavničkách adrenalínové finále, Hapal kritizuje návštevnosť

09. mája 2011, 10:47
Tip redakcii

Finálové vyvrcholenie 42. ročníka Slovenského pohára vo futbale na banskobystrických Štiavničkách opečiatkovala adrenalínová dráma. Bol to zápas viacerých maličkostí, presne v duchu predpovedí, aké vyslovili obaja tréneri, žilinský Pavel Hapal a slovanistický Karel Jarolím. Každá jedna však mala v sebe aj veľkosť futbalovej nevyspytateľnosti, ktorá sa po predĺžení (3:3) a penaltovom rozstrele (5:4) priklonila na stranu obhajcu pohára Slovana Bratislava.

Zľava: Mario Božič, Filip Šebo, Mamadou Bagayoko a Karim Guédé so svojimi spoluhráčmi zo Slovana Bratislava pózujú s trofejou Slovenského pohára.

Zľava: Mario Božič, Filip Šebo, Mamadou Bagayoko a Karim Guédé so svojimi spoluhráčmi zo Slovana Bratislava pózujú s trofejou Slovenského pohára.

Autor: SITA

Na štadióne, ktorý len zriedka zažíva mobilizujúcu agresívnosť divákov v takej šírke, akú vytvorili na štadióne za jednou z bránok belasé farby, však zaujala aj prázdnota, a práve len 2653 divákov inšpirovalo ku kritike najmä Pavla Hapala: "Takýto futbal si v pohárovom vyvrcholení zaslúži väčšiu kulisu'. Určite by sa pri ňom zabavilo podstatne viac divákov, no samotná lokalita a možno aj hokejový šampionát spôsobili, že kam oko padlo, videlo okrem vyhradených miest za bránkami pre oba tábory prevažne biele miesta."

Slovan mal nepochybne väčšiu divácku podporu, pokropenú aj studenou sprchou zásahových jednotiek, na chvíľu zachladzujúcich ich neskrotnú bujarosť. Prevaha v hľadisku mohla byť taktiež jednou z maličkostí, ktorá mu dopriala 12. pohárový triumf v histórii. Na svoje si prišli aj počtári, šesť gólov z hry rovnovážne na oboch stranách (3:3) a ďalších deväť v penaltovom rozstrele (5:4) okorenili finále plné zvratov. Vlastný gól žilinského Guldana už v 8. min, rýchla odpoveď Zošáka prekrásnou ďalekonosnou strelou pod brvno a jemný lob Lietavu v polčasovom závere napovedali, že túžba úradujúceho majstra vyhojiť si súčasné rany z ligy ženie Žilinčanov vpred. Slovan však vlastnil Šeba a najlepší hráč na ihrisku navodil gólom v druhom polčase správny smer. Síce vyústil až do predĺženia, no v ňom valcujúci hrot hlavou v 114. min opäť rozvlnil sieť. Akoby sa však hráči Slovana v tej chvíli zahľadeli na pohár a začali ho očami pohládzať, ich mikrospánok vo zvyšnom nadstavenom čase ponúkol tutovku Pichovi a nakoniec umožnil Mrázovi v posledných sekundách aj vyrovnať a vykresať nádej. V penaltovom rozstrele sa priazeň taktiež prikláňala raz na jednu, raz na druhú stranu. V základnej sérii nepremenil Šebo hneď prvú penaltu, no Žofčák, Grendel, Hrdlička a Guedé udržali Slovan na hladine. Žilinčania s Mrázom, Guldanom a Pichom nezakolísali, až Šourekovu strelu Putnocký kryl a Lietava vzápätí zachránil situáciu. Šiesty rozstrel s Dobrotkom a Ceesayom rozuzlenie nepriniesol a napokon Dosoudilovu presná trefa a Gergelov pokus, ktorý Putnocký zneškodnil, vyvolali eufóriu v tábore Slovana.

Po zápase zneli z hráčskeho tábora väčšinou zvolania, že takáto dráma sa ťažko zažíva a mnohí ju naplno precítili až teraz. Dosť sa hovorilo aj o spravodlivosti a šťastí, Žilinčania si ho odčerpali možno rovnako ako Slovan, záchranársky gól Mráza v hodine dvanástej vyplynul z nezlomnosti, a tak asi rozhodujúcim gramom na miskách váh mohla byť väčšia sebadôvera Slovana mieriaceho na titul a teraz už aj za cenným pohárovo-ligovým 'doublem'.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Na Štiavničkách adrenalínové finále, Hapal kritizuje návštevnosť
TASR