Trnava zakopla s Duklou, remíza Vionu s Košicami

18. októbra 2011, 18:43
aktualizované 18. októbra 2011, 19:46

V prvom zápase štvrťfinále Slovenského pohára Slovnaft Cup sa zrodila remíza medzi Zlatými Moravcami a Košicami. Trnavský Spartak na vlastnom ihrisku zaváhal proti hráčom banskobystrickej Dukly. Žilinčania si poradili s Prešovom. Odvety sú na programe o týždeň, v utorok 25. októbra.

Jakub Paur (zľava) zo Zlatých Moraviec a Timon Dobias a Darko Tofiloski z Košíc v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce štvrťfinálového kola Slovenského pohára vo futbale.

Autor: SITA

MFK Košice - ViOn Zlaté Moravce 2:2 (2:1)

Góly: 21. Karaš, 33. Diaby - 10. Farkaš, 71. Hodek. Rozhodoval: Matúš, ŽK: Jurčo - Paur, Brčák, 350 divákov.

MFK Košice: Tofiloski - Tóth, Kavka, Dobias (87. Djokovič), Čonka - Šinglár - Isola, Kuzma (55. Hovančík), Karaš - Diaby, Novák (46. Jurčo)
ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Farkaš, Janečka, Majerník, Chren - Pavlovič, Brčák - Orávik, Babic, Paur (90.+ Kuračka) - Hodek (87. Pavelka)

Úvod stretnutia zachytili lepšie hostia a v 10. minúte po centri Babica zo  štandardnej situácie skóroval hlavou obranca Farkaš. Domáci hráči odpovedali o jedenásť minút neskôr, keď sa zvnútra šestnástky presadil Karaš a nekompromisne zakončil - 1:1. Hostia mohli ísť opäť do vedenia v  27. minúte, ale Babic pred Tofiloskim nepochodil a tak zahrmelo na  druhej strane. Šinglár pekne vysunul Diabyho a ten zoči-voči Kuciakovi nezaváhal - 2:1. Na opačnej strane mohol ešte vyrovnať Farkaš, ale jeho hlavička mierila vedľa košickej brány.

Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie hostia, no s ich príležitosťami si poradil domáci gólman. Košičania mali problémy s prechodovou fázou smerom do útoku a súper začal vyvíjať obrovský tlak. V 59. minúte vypálil spoza šestnástky Chren, Tofiloski loptu neudržal, no stihol ju dobehnúť na bránkovej čiare. Vzápätí mal gól na hlave Majerník, brankár domácich však opäť zázračne zakročil. Domáci predovšetkým bránili a hostia mohli skórovať v  68. minúte po strele Brčáka, ktorý napriahol približne z 20 metrov, našiel iba Tofiloskiho.

Vyrovnanie prišlo o tri minúty neskôr, keď Hodek zužitkoval center z pravej strany - 2:2. Do konca duelu sa už nič neudialo a o postupujúcom do semifinále Slovnaft Cup-u sa rozhodne o dva týždne v Zlatých Moravciach.

Ladislav Šimčo, tréner Košíc: "Z našej strany to bol veľmi slabý zápas, pokračovali sme v hernom prejave zo soboty proti Žiline. Chlapci majú nejaký blok v hlave a musíme nájsť nejaké riešenie. V ligových kolách sme doteraz predvádzali celkom slušný futbal i keď výsledky sa neprejavovali."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Myslím si, že chlapci predviedli futbal veľmi dobrej úrovne. Dobre sme vstúpili do  zápasu a vyhrávali 1:0, potom Košice z dvoch akcií strelili dva góly, samozrejme, že sme boli nedôslední. Našťastie sme v druhom polčase vyrovnali a myslím si, že remíze je dnes minimálne zaslúžená."

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 59. Kone - 15. Jakubko, 48. Uškovič. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Čvirik, Diallo, Procházka - Jakubko, Poljovka, Pančík, 1012 divákov.

Spartak Trnava: Raška - Habánek, Diallo (79. Gogolák), Čvirik, Hanzel - Procházka, Kaščák, Karhan, Vyskočil (54. Petráš) - Kone, Tomaček (46. Oravec)
Dukla Banská Bystrica: Belic - Ľupták, Poljovka, Gyömber, Hučko - Hlinka - Rejdovjan (82. Turňa), Považanec, Pančík - Jakubko (46. Laksik), Uškovič (64. Prekop)

Od začiatku to bol obojstranne svižný útočný futbal. Po nepresných priamych kopoch na  jednej i druhej strane sa opakoval scenár z nedávneho zápasu Corgoň ligy a v 15. minúte nikým neatakovaný Jakubko prudkou umiestnenou strelou dostal Duklu do vedenia. Gól hostí povzbudil a v ďalšom priebehu sa snažili držať loptu čo najdlhšie na svojich kopačkách. Domáci mohli vyrovnať v 32. minúte, keď Procházka strelou spoza šestnástky opečiatkoval ľavú žrď Belicovej brány.

Druhú časť hry začala lepšie Dukla a po faule Dialla Uškovič z priameho kopu zvýšil na 2:0. Domáci odpovedali hlavičkou Oravca po rohu v 52. minúte, ktorú Belic na  čiare kryl. Krátko pred uplynutím hodiny hry Spartak znížil po peknej akcii. Karhan našiel v šestnástke voľného Petráša, ktorého centrovanú loptu poslal Kone hlavou za chrbát Belica. V 78. minúte vyrazil Raška pohotovú bombu Hučka. Domáci v snahe o vyrovnanie hrali v závere na  troch útočníkov, ale stav sa už nezmenil a pred odvetou mala lepšiu východiskovú pozíciu Dukla.

MŠK Žilina - 1. FC Tatran Prešov 2:1 (0:1)

Góly: 60. Mráz (11m), 76. Deza - 7. Macko. Rozhodcovia: Hracho - Ádám, Poláček, ŽK: Krajník, Krob, Coimbra (všetci Prešov), 714 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Ondráš, Mráz - Pečovský - Pich (70. Deza), Barčík, Zošák (46. Gergel) - Střihavka (46. Ceesay), Majtán.
Prešov: Plánička - Kolbas, Piter-Bučko, Krajník, Krob - P. Petráš (81. Zeher) - Katona, Macko, Papaj (88. Pribula) - Žurek, Coimbra (73. Adam).

Napriek tomu, že od začiatku stretnutia pod Dubňom držali loptu hlavne domáci, v  7. minúte Prešovčania rozbehli ofenzívnu akciu. Stredopoliar Macko si zobral loptu, obišiel jedného hráča, ďalej ho už nikto vôbec neatakoval, a tak spoza šestnástky pravačkou napriahol do šibenice a otvoril skóre - 0:1. Domácim vyšla akcia o päť minút neskôr, Barčík z ľavej strany krížnym centrom do pokutového územia našiel celkom voľného Picha, ten sa odhodlal k tvrdému voleju, no brankár Plánička stál na mieste. Pich zakončoval aj v 22. minúte, ale jeho pokus z hranice pokutového územia bol málo razantný a najmä nepresný. V 35. minúte sa po ďalšom Barčíkovom centri zľava dostal k hlavičke pri bližšej žrdi Majtán, Plánička bol však opäť pozorný a pravou rukou loptu vytlačil. Po zaujímavej kombinačnej akcii zakončoval Střihavka, no zblokovaná lopta napokon padla tesne vedľa Pláničkovej ľavej žrde. Z následnej akcie mohol Prešov udrieť druhýkrát, Coimbra dostlal výborný pas dopredu, prešprintoval celú žilinskú obranu a z uhla napokon nastrelil iba žrď.

Žilina od začiatku druhého dejstva zavelila k masívnemu obliehaniu hosťujúcej šestnástky už aj so striedajúcimi Ceesayom a Gergelom, ale nešlo to. Dokonalým ukazovateľom žilinskej smoly bola aj situácia z 58. minúty, keď padajúci brankár Plánička dokázal reflexívne rukou vyboxovať dvakrát tečovanú delovku Mráza. Po rohovom kope však v pokutovom území spadol Ondráš a hlavný rozhodca Hracho nekompromisne ukázal na biely bod. V druhej konfrontácii s prešovským brankárom už Patrik Mráz uspel, penaltu premenil chladnokrvne pod brvno. Ľavý obranca Žiliny si po góle veril a  o štyri minúty neskôr sa z diaľky odhodlal k ďalšej tvrdej strele, tento raz však mieril tesne vedľa. Protiútok domácich v 66. minúte už zaváňal vedúcim gólom, ale Ceesaya v rozhodujúcej chvíli zblokoval Krajník. V 76. minúte si vzal loptu nový žilinský drahokam, striedajúci Deza, niekoľkými krokmi sa rozbehol a z hranice šestnástky nepríjemne plachtiacou strelou otočil stav stretnutia - 2:1. V 86. minúte to už mohlo byť o dva góly, z krátkej kombinácie na hranici šestnástky vyletela Barčíkova strela a lopta sa takmer napichla na spojnicu brány. To bola pod Dubňom posledná vážnejšia akcia. Domáci si splnili papierovú povinnosť.

Ľubomír Nosický, tréner Žiliny: "Začali sme úvodným tlakom, ale v tom sme inkasovali nádherný gól, ktorý nás trochu zarazil. Prešov mal v  prvom polčase výbornú prechodovú fázu. Po zmene strán sme urobili taktické zmeny i zmeny v zostave, opäť sme súpera zatlačili a podarilo sa nám streliť dva góly. Ťažký zápas som očakával, ťažké to bude aj v  odvete. Všetko je ešte otvorené."
Štefan Tarkovič, 1. FC Tatran Prešov: "Z našej strany bol prvý polčas lepší ako ten druhý. Zvládli sme v tom všetko, čo sme si naplánovali z taktického hľadiska, z pohľadu organizácie hry a dali sme aj gól. Macko to trafil nádherne. Druhý počas sme už nezvládli možno aj preto, že do vedenia sa v zápasoch nedostávame často a psychicky sme to neudržali. Pred oboma gólmi sme urobili chyby. Víťazstvo súpera je zaslúžené, čaká nás však odveta, do  ktorej sa nám gól zo Žiliny hodí."