Vo finále Slovenského pohára túžia uspieť oba tábory

06. mája 2011, 12:39
Tip redakcii

V nedeľu 8. mája sa v Banskej Bystrici rozhodne o víťazovi 42. ročníka futbalového Slovenského pohára, vo finále si to o trofej rozdajú obhajca a vicemajster Slovan Bratislava s majstrom MŠK Žilina. Pred rokom v Michalovciach "belasí" prevalcovali Trnavu 6:0 a po dlhých 11 rokoch ukoristili do vitríny už štvrtý SP v ére samostatnosti.

Karel Jarolím.

Karel Jarolím.

Autor: TASR

V Corgoň lige majster na Slovan stráca už 6 bodov a bojuje o minimálne tretiu priečku zaisťujúcu účasť v európskych pohároch. Ako prípadný víťaz národného pohára by mal istú účasť v 3. predkole Európskej ligy UEFA 2011/2012. Pri možnom ligovom titule Bratislavčanov, resp. umiestnení v CL by mu ale účasť v pohárovej Európe aj tak nemala ujsť.

Slovan v lige ťahá strelec Filip Šebo, ktorý je s 15 gólmi spolu so Seničanom Ondřejom Smetanom na čele poradia kanonierov. "Filip je pre nás dôležitý hráč, schopný rozhodnúť zápas sám, čo nakoniec v lige niekoľkokrát potvrdil. Samozrejme, máme v kádri viacerých hráčov, ktorí dokážu prevziať zodpovednosť a individuálne potiahnuť ostatných. Je ním napríklad Marko Milinkovič, hoci neabsolvoval celú prípravu a ešte nie je v špičkovej forme. V každom prípade súhlasím, že v osobe Filipa Šeba máme kľúčového hráča," povedal pred finále pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu SFZ tréner klubu z hlavného mesta Karel Jarolím, ktorý chce uspieť aj v lige aj v pohári: "V jarnej časti sa im nedarí tak ako na jeseň, napriek tomu je Žilina plnohodnotne v hre o titul aj o pohár. Určite bude chcieť uspieť a má motiváciu vzhľadom k udalostiam z posledného ligového zápasu, ktorý prehrala kontumačne. Za naše mužstvo však chcem povedať, že my rozhodne menšiu motiváciu uspieť vo finále ako Žilina mať nebudeme. Túžime uspieť v pohári aj v lige."

O zisku pohára by eventuálne mohol rozhodnúť aj rozstrel zo značky pokutového kopu. "Penalty trénujeme v rámci tréningov priebežne. Trénovali sme ich aj pred semifinálovou odvetou v Trnave, kde k nim však našťastie neprišlo. V tomto smere nič nepodceňujeme."

Žilina bude hrať o národný pohár vôbec prvýkrát v ére samostatnosti. Pod trénerom a českým krajanom Jarolíma Pavlom Hapalom sa na jeseň prebojovala do skupiny prestížnej Ligy majstrov 2010/2011. Sám Hapal veľmi túži získať trofej. "Z môjho pohľadu, dostať sa do finále ešte nič podstatné neznamená. Iné by bolo, keby sme túto trofej vyhrali. To by som považoval za svoj osobný úspech, ale iba samotná účasť vo finále ešte na zápis do histórie nestačí. Boli by sme radi, keby hráči zúročili to, čo im zápasy s ťažkými súpermi v európskych pohároch dali. Na druhej strane, vo finále bude podstatný výsledok. My vieme, že v Lige majstrov sme zápasy prehrávali, z tohto pohľadu si nemáme čo preniesť do finálového zápasu, v ktorom sa ráta práve to najpodstatnejšie. Výsledok," cituje www.futbalsfz.sk kouča "šošonov", podľa ktorého by mohli v nedeľu rozhodnúť maličkosti: "Mužstvá sú vyrovnané, hrá sa na jeden zápas, rozhodnú teda maličkosti. Môže to byť individuálna chyba niektorého z hráčov, alebo nedohratý súboj z ktorého padne rozhodujúci gól."

Hapal pred jedným z vrcholov sezóny rešpektuje silu Slovana, ale v príprave na finále nič špeciálne zverencom nenaordinoval. "Slovan má kvalitný káder, v ktorom počas zimy nedošlo k radikálnym zásahom. Mužstvo opustil Kornel Saláta, no pribudol kvalitný ofenzívny hráč Marko Milinkovič. Mužstvo je skúsené a má svoju kvalitu. Nič špeciálne do tréningového procesu nebudeme zaraďovať. Rozhodovať bude veľká vôľa a koncentrácia počas celých 90 minút a možno počas ďalších v predĺžení. Penalty, ktoré by mohli rozhodnúť sú súčasťou našich tréningov, často ich zakončujeme streľbou z pokutových kopov. Naše mužstvo bude dobre pripravené."

Zápas na Štiavničkách v prípade nerozhodného stavu po riadnej hracej dobe dospeje do predĺženia 2x15 minút. V prípade, že ani to nerozhodne, bude nasledovať rozstrel. Duel povedú rozhodcovia z Česka v zložení: hlavný - Pavel Královec, prvý asistent - Miroslav Zlámal, druhý asistent - Martin Wilczek. Náhradným rozhodcom bude Mário Vlk, delegátom stretnutia Vladimír Lehoťan. Finálový zápas medzi ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina bude vysielať v priamom prenose Digi Sport. Brány štadióna sa otvoria presne o 12.00 h, teda 90 minút pred začiatkom stretnutia.

Prehľad víťazov Slovenského pohára vo futbale od roku 1993:

       rok  dejisko               víťaz

      1993 Rimavská Sobota       1. FC Košice
      1994 Brezno                Slovan Bratislava
      1995 Dubnica               Inter Bratislava
      1996 Vranov                Chemlon Humenné
      1997 Trenčín               Slovan Bratislava
      1998 Bratislava            Spartak Trnava
      1999 Žiar nad Hronom       Slovan Bratislava
      2000 Prešov                Inter Bratislava
      2001 Dubnica               Inter Bratislava
      2002 Považská Bystrica     VTJ KOBA Senec
      2003 Topoľčany             Matador Púchov
      2004 Dunajská Streda       Artmedia Petržalka
      2005 Nitra                 Dukla Banská Bystrica
      2006 Bratislava            MFK Ružomberok
      2007 Bratislava            ViOn Zlaté Moravce
      2008 Žilina                Artmedia Petržalka
      2009 Senec                 MFK Košice
      2010 Michalovce            Slovan Bratislava
      2011 Banská Bystrica       ?

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vo finále Slovenského pohára túžia uspieť oba tábory
TASR