EURO 2012: Výdych Francúzov, Srbi mimo hry

12. októbra 2011, 08:30

Priamy postup na EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine si v utorok zabezpečili futbalové reprezentácie Ruska, Grécka, Francúzska, Dánska a ako najlepší tím z druhého miesta aj Švédsko. Pridali sa tak ku krajinám organizátorov a výberom Nemecka, Talianska, Holandska, Anglicka a Španielska, ktorým sa to podarilo už skôr.

Srbský Marko Pantelic, vľavo, nasadil do boja o loptu vlastnú hlavu.

V baráži už mali istú miestenku Čiernohorci, do osmičky účastníkov play off ich doplnili Turci, Íri, Portugalčania, Chorváti, Česi, Bosniaci a Estónci, ktorým zahrala do kariet prehra Srbov v Slovinsku 0:1.

Estónske prekvapenie

V C-skupine hrali Srbi popri jasne postupujúcom Taliansku o druhé miesto, na ktorom figurovalo trochu prekvapujúco Estónsko. V balkánskom derby a súčasne súboji dvoch účastníkov vlaňajších MS v Juhoafrickej republike potrebovali vyhrať v Slovinsku, čo sa im však nepodarilo. O triumfe rozhodol gól Dareho Vršiča, ktorého centrovaná lopta sa v posledných sekundách prvého dejstva so šťastím odrazila od brvna za chrbát prekvapeného brankára Bojana Jorgačeviča.

Po zmene strán už hostia nenašli v sebe silu čo i len vyrovnať a presný zásah bývalého hráča MŠK Žilina bol tak jediným na mariborskom štadióne Ljudski Vrt. Obrovské sklamanie z vyhasnutia postupových nádejí prežil stopér Nemanja Vidič. Líder obranných radov Manchestru United absolvoval prvý zápas po osemtýždňovej prestávke zavinenej zranením a určite si predstavoval jeho iný koniec. V 65. minúte Vidič obnažil psychickú labilitu Srbov, keď mal možnosť na vyrovnanie, ale jeho slabú strelu z jedenástky slovinský brankár Samir Handanovič s "prstom v nose" zneškodnil.

"Nemali sme svoj deň. Slovinci dali šťastný gól, my sme potom nepremenili penaltu. Čo viac mám k tomu povedať?" reagoval podráždene kouč "bielych orlov" Vladimir Petrovič.

Portugalsko do baráže

Iba novembrovú baráž budú hrať Portugalčania, ktorí prehrali v Kodani s Dánmi 1:2.

"Kvalifikácia je dlhý proces, v ktorom potrebujete nájsť správnu formu, aby vám veci fungovali. My sme dnes odohrali výborný zápas, ktorý nás zastihol na  vrchole našich schopností. Pevne verím, že v lete túto kvalitu v sebe znova nájdeme," povedal dánsky kormidelník Morten Olsen. Portugalsko čaká boj v baráži. V rozhodujúcom zápase mu stačilo na Jutskom polostrove uhrať remízu, ale misiu nesplnilo. Gól Cristiana Ronalda na  1:2 prišiel až v záverečných sekundách zápasu.

"Nehrali sme dobre. V kľúčovej fáze stretnutia sme stratili pokoj a mali sme problémy ubrániť rýchlych útočníkov súpera," nevyhol sa kritike do vlastných radov Paulo Bento.

Grécko na čele skupiny F

Chorváti dlho dobýjali bránu Lotyšska, ale presadili sa až po zmene strán (2:0). V paralelne hranom zápase Gruzínci srdnato bojovali s Grékmi a v tej chvíli vedenie outsidera 1:0 by znamenalo priamy postup Chorvátska. Majstri Európy z roku 2004 však dvoma gólmi otočili vývoj, takže F-skupinu napokon vyhrali Gréci pred Chorvátmi.

"Dúfali sme, že pôjdeme na šampionát z prvého miesta. Budeme musieť hrať baráž, ale cítime, že na EURO nebudeme chýbať," nestrácal optimizmus defenzívny univerzál Darjo Srna. Kľúčovou v otázke postupu bola piatková bitka v Pireu. V nej Chorváti prepustili pozíciu lídrov práve Grékom, s  ktorými prehrali 0:2.

Naivné chyby Francúzska

K veľkému prekvapeniu sa v záverečnom hracom dni kvalifikácie schyľovalo aj na parížskom Stade de France. Domáci "Les Bleus" dlho prehrávali s Bosnou po góle Edina Džeka 0:1, ale v 78. minúte si od hosťujúceho kapitána Emira Spahiča vypýtal faul v  šestnástke Samir Nasri a nabral aj odvahu postaviť si loptu na biely bod. Jedenástku premenil a strelil postupový gól Francúzov, ktorí v  kvalifikačnom cykle prehrali jediný zápas - hneď prvý doma s Bieloruskom (0:2).

"Bol som zaskočený, akých naivných chýb sme sa v prvom polčase dopúšťali. Hráčov akoby zväzoval kŕč a Bosna bola jednoznačne lepším tímom. Dostali sme gól, ale veril som, že tento zápas neprehráme. Po zmene strán moje mužstvo vložilo do hry srdce, reakcia hráčov na  nepriaznivý vývoj ma veľmi milo prekvapila," povedal francúzsky kouč Laurent Blanc.

Jeho náprotivok Safet Sušič pred duelom v 80-tisícovom chráme avizoval, že domáci sú veľkými favoritmi a šance Bosny na  víťazstvo a tým pádom na 1. miesto v skupine odhaduje na 10 percent. Išlo však len o taktické reči - Balkánci opäť potvrdili, že majú silné mužstvo a nechýbalo veľa, aby Francúzov poslali do baráže a sami sa tešili z historického postupu. V prvom polčase nepustili súpera k priamej strele na bránu, naopak, sami ich mali zopár.

"Hrali sme 60 minút výborný futbal a boli sme lepší. Potom sme však z tempa poľavili a  súper to dokázal využiť," dodal Sušič. Bosniaci už majú nie celkom príjemnú skúsenosť s barážou. Pred dvomi rokmi ostali v dvojzápasovom play off na štíte Portugalska a finálový turnaj MS v Južnej Afrike sledovali len v televízii.

Španielska dominancia

V I-skupine vyčnievali Španieli nad súpermi o niekoľko akostných tried. Skupinu vyhrali bez straty bodu s  impozantným skóre 26:6, v utorok uzavreli kvalifikáciu domácim triumfom 3:1 nad Škótskom. Dva góly zaznamenal David Silva, jeden pridal David Villa, ktorý zaokrúhlil svoju streleckú bilanciu v národnom tíme na  čísle 50 pri svojom 80. štarte. Španieli víťazstvom pomohli Čechom, ktorí vyhrali v Litve 4:1, k zosadeniu Škótov z barážovej priečky. Ostrovanom zostali len oči pre plač.

"Výsledok je pre nás sklamaním. Nechceli sme prehrať, ale cítili sme, že proti nám stojí najsilnejší súper na svete," vyhlásil kouč zdolaného tímu Craig Levein. Česi sa v  búrlivých časoch, keď fanúšikovia už dlhšie žiadajú odchod trénera Michala Bílka, tešia z účasti v baráži. V nej by mali figurovať medzi štyrmi nasadenými mužstvami a cesta na finálový turnaj vedie cez jedného z kvarteta Turecko, Bosna a Hercegovina, Estónsko, Čierna Hora.

Špílmacher Tomáš Rosický, ktorý pre zranenie slabín v Kaunase sedel iba na tribúne, tvrdí: "Chlapci predviedli veľmi dobrý, skúsený a kompaktný výkon. Je perfektné, že mužstvo ukázalo, že nestojí na jednom hráčovi. Budeme bojovať o postup na EURO a verím, že tam môžeme postúpiť. Španieli v našej skupine boli veľmi ťažký oriešok, v baráži už takí silní súperi nebudú." Mrzieť môže Čechov vylúčenie dvojice hráčov, ktorí budú chýbať v prvom zápase play off - v piatok proti Španielsku nedohral Hübschman a v Litve stopér Hubník.

Nemeckí suveréni

V stopách suverenity Španielov kráčali Nemci, ktorí tiež s plným počtov bodov vyhrali svoju skupinu. Nationalelf spečatili 10-zápasovú víťaznú cestu triumfom 3:1 nad Belgickom. Pomohli tak Turecku, ktoré preskočilo Belgičanov a z 2. miesta sa pozrie do baráže. Prvý gól strelil po hodine hry Mesut Özil, paradoxne hráč, ktorý má korene v "krajine polmesiaca".

"Ťažšie sme sa rozbiehali, ale potom už sa nám hralo dobre. Pomohol nám prvý gól. Samozrejme, som rád, že sme pomohli víťazstvom Turkom," priznal legionár Realu Madrid. Belgičania po neplodných rokoch opäť začínajú vystrkovať rožky a v kampani o ME 2012 neboli ďaleko od  postupu.

"Nemecko je stroj naprogramovaný na najvyšší stupeň inteligencie. Veľké Nemecko je pre mňa so Španielskom a Holandskom najväčším kandidátom na zisk titulu majstra Európy. Ale aj malé Belgicko ukázalo, že s ním vie hrať 25 minút vyrovnanú partiu," cítil hrdosť belgický lodivod Georges Leekens.

Tri góly za tri minúty

O stopercentnú bilanciu v  kvalifikácii prišli Holanďania až v poslednom zápase, keď v Štokholme podľahli domácemu Švédsku 2:3. Veľké veci sa diali v rozmedzí 50.-53. minúty, v ktorej videli diváci tri góly. Najskôr Kuyt poslal "oranjes" do vedenia, ale Larsson a minútu po ňom Toivonen otočili skóre. Obaja korením futbalu dokázali nahradiť potrestaného topkanoniera Zlatana Ibrahimoviča.

"Bolo pre nás veľkým šťastím, že sme rýchlo odpovedali na  gól Kuyta. Dodalo nám to silu na zvrátenie výsledku," zhodnotil priebeh duelu kouč "Tre kronor" Erik Hamren.

Mimo postupových kalkulácií boli už pred utorkom slovenskí reprezentanti, ktorí v  kvalifikačnej B-skupine obsadili konečnú štvrtú priečku. Na finálový turnaj postúpili z kvalifikácie deviati víťazi skupín a jeden najlepší z  druhého miesta. O štyri zvyšné miestenky sa pobije osmička v baráži systémom doma-vonku, žreb baráže je na programe vo štvrtok 13. októbra o  13.00 SELČ v Krakove.