Íri to dokázali: Na ME čakali takmer štvrťstoročie

16. novembra 2011, 09:48
Tip redakcii

Po dlhej dekáde sa konečne na veľký futbalový turnaj prebojovala aj írska futbalová reprezentácia, ktorá o postup na EURO 2012 súperila v kvalifikácii i so Slovenskom. Mužstvu talianskeho trénerského barda Giovanniho Trapattoniho na to stačila v utorňajšej barážovej odvete remíza 1:1 v Dubline s Estónskom po výhre 4:0 v Tallinne. Íri postúpili na prvé ME od roku 1988, posledný veľký turnaj boli pre nich MS v 2002.

Írski futbalisti sa tešia z postupu na ME, prvýkrát od roku 1988.

Írski futbalisti sa tešia z postupu na ME, prvýkrát od roku 1988.

Autor: SITA

"Zeleným" tak vyšiel "reparát" za baráž MS 2010 pred dvoma rokmi, keď ich vyradila škandalózna ruka Thierryho Henryho. Aj podľa Trapattoniho je tak bolesť z Paríža konečne minulosťou: "Zaslúžili sme si postúpiť už v Paríži. No teraz sme írskym ľuďom dokázali, že sme vybudovali fantastický tím," povedal tréner, ktorého Íri v snahe dostať národný tím opäť na finálové turnaje angažovali pred 4 rokmi. V krajine teraz nastal čas osláv. "Pred dvoma rokmi sme prišli o MS za hrozných okolností. Dostať sa teraz na veľký šampionát je preto neuveriteľný pocit. Nastal čas na veľké oslavy," povedal krídelník Aiden McGeady.     

Po zápase rozdával bozky do hľadiska, v ktorom bol osobne i nový prezident Michael D. Higgins, aj skúsený brankár Shay Given. "Konečne sme sa dočkali. Je to takmer 25 rokov, čo sme naposledy hrali na ME a desať, čo sme boli na MS. Fanúšikovia si to zaslúžili. Dokázali sme v  kvalifikácii v zápasoch s dobrými mužstvami, že sa nemusíme nikoho báť. A tak to bude aj budúce leto. Nemyslím si, že by nás súperi na ME chceli mať v skupine," žiaril Given.

Súhrn výsledkov barážových stretnutí:

Čierna Hora - Česko 0:1 (0:0) - prvý zápas 0:2, na ME 2012 postúpilo Česko
Gól: 81. Jiráček, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

Írsko - Estónsko 1:1 (1:0) - prvý zápas 4:0, na ME 2012 postúpilo Írsko
Góly: 32. Ward - 57. Vassiljev, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Chorvátsko - Turecko 0:0 - prvý zápas 3:0, na ME 2012 postúpilo Chorvátsko
Rozhodoval: Proenca (Portug.)

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 6:2 (2:1) - prvý zápas 0:0, na ME 2012 postúpilo Portugalsko
Góly: 8. a 53. Cristiano Ronaldo, 72. a 82. Postiga, 24. Nani, 80. Veloso - 41. Misimovič (z pok. kopu), 65. Spahič, ČK: 53. Lulič (B. a  Herc.), rozhodoval: Stark (Nem.)

Takto rozhodol žreb

Po utorňajších odvetných zápasoch baráže kvalifikácie futbalových ME 2012 je známe aj zloženie štyroch výkonnostných košov pred žrebom základných skupín budúcoročného kontinentálneho šampionátu.

V prvom koši sú hostiteľské krajiny, čiže Poľsko a Ukrajina, a spolu s  nimi obhajcovia titulu Španieli a ďalej Holanďania. Druhé kvarteto tvoria Nemecko, Taliansko, Anglicko a Rusko, v treťom sú Chorvátsko, Grécko, Portugalsko a Švédsko a vo štvrtom Dánsko, Francúzsko, Česko a  Írsko.

Žreb zloženia základných skupín sa uskutoční 2. decembra 2011 v  Kyjeve. V predstihu je isté, že Poľsko bude v A-skupine a Ukrajina v  D-skupine.

Zloženie košov:
1. kôš: Poľsko, Ukrajina, Španielsko, Holandsko
2. kôš: Nemecko, Taliansko, Anglicko, Rusko
3. kôš: Chorvátsko, Grécko, Portugalsko, Švédsko
4. kôš: Dánsko, Francúzsko, Česko, Írsko

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Íri to dokázali: Na ME čakali takmer štvrťstoročie
TASR