Weiss: Nemáme hernú prax

12. októbra 2011, 10:06
Tip redakcii

Posledný diel nevydarenej kvalifikácie EURO 2012 napísali remízovým písmom slovenskí futbalisti v macedónskom Skopje. Už pred duelom na štadióne Filipa II. Macedónskeho bolo jasné, že v kvalifikačnej B-skupine skončia štvrtí a medzi kontinentálnou 16-člennou smotánkou budú budúci rok v Poľsku a na Ukrajine chýbať.

Vladimír Weiss

Vladimír Weiss

Autor: MATEJ KALINA

Tréner Vladimír Weiss, ktorý uspel v minulej kvalifikácii na MS 2010 v JAR a tam debutanta priviedol do osemfinále, v Skopje nasadil nových hráčov - útočníka Juraja Pirosku, stopérsku dvojicu Ľubomír Michalík - Kornel Saláta či "navrátilca" Róberta Ježa. Snažil sa teda zostavu vybrať ofenzívnejšie aj vzhľadom na fakt, že v posledných troch kvalifikačných dueloch Slováci neskórovali. Želaný efekt to však neprinieslo. Hostia síce začali aktívnejšie, mali viac z hry, no strelili len jeden náhodný gól a potom nepremenili šancu súpera doraziť druhým, prenechali taktovku hráčom kouča Johna Toshacka a inkasovali vyrovnávajúci gól na konečných 1:1.

Weiss stretnutie zhodnotil slovami: "Prišli sme do  Macedónska s tým, že sme chceli vyhrať, aj keď sme boli v situácii, že prakticky po súboji s Ruskom sme prišli o šancu na postup a s touto myšlienkou mužstvo aj išlo na ihrisko. Ale ja som ich nabádal, že musíme byť aktívni. Vedeli sme, že budeme hrať do plných, čo sa aj potvrdilo, na katastrofálnom teréne, na ktorom sa nedá hrať futbal, len bojovať. Ujali sme sa vedenia po náhodnom góle, ale boli sme aktívnejší a za stavu 1:0 sme mali premeniť jednu z dvoch ďalších šancí a rozhodnúť zápas. Bohužiaľ, prišla opäť jedna chyba po štandardke a bol z toho remízový zápas. Tragédiu z toho nerobíme, nakoľko to bol posledný zápas, ale chceli sme tu vyhrať."

Premiérový gól v najcennejšom drese dosiahol útočník Senice Piroska, stopéri veľa práce nemali, ale paradoxne gól padol po rohu cez stred obrany, keď loptu ku kapitánovi domácich Nikolče Noveskému nešťastne tečoval striedajúci Marek Čech. Tréner Weiss sa pri hodnotení hráčov nevyhováral na zlý terén: "Terén nemôže byť výhovorka. Boli tam aj dobré výkony, aj slabšie výkony. Stopérska dvojica prakticky nie že by nemala čo robiť, ale nebol to zápas, kde by čelili pod tlakom veľkému množstvu centrov. Paradoxne sme dostali gól po štandardke. Prišla tam jedna chyba v rozostavení, kde Kornel Saláta mal osobne brániť Noveského, ale to sa vo futbale stáva. Hráčom nemôžem uprieť snahu, ale za stavu 1:0 sme mali viac držať loptu na svojich kopačkách a rozhodnúť zápas, resp. udržať 1:0."

Slováci sa o postup na EURO snažili piatykrát. Ani jeden z ich pokusov im ale nevyšiel. Po poslednom súboji boja o ME dostal slovenský kouč aj otázku na zhodnotenie posledného pokusu, vyžiadal si však na to niekoľko dní s  odôvodnením, že potrebuje čas na získanie potrebného odstupu: "Hodnotenie kvalifikácie urobím, až keď sa na to vyspím v priebehu troch štyroch dní, keď bude čistá hlava prevládať nad emóciami. Keď to mám zhrnúť jednou vetou, my sme si prehrali kvalifikáciu s Arménskom, ktorý ukázal veľmi kvalitný futbal. Ponaučením je, že s tretím alebo štvrtým v  skupine musíte uhrať tie povinné body, keďže bez toho sa to nedá. My sme s favoritmi ako Íri a Rusi odohrali dobré zápasy. Je veľa faktorov, prečo sme neboli úspešní, ale to zhodnotím, keď si to všetko zhrniem. Najväčší problém v reprezentácii však je, že hráči nehrávajú pravidelne. Tým, ktorí nemajú stopercentnú zápasovú prax očividne dochádzajú sily a  v tom sú Íri aj Rusi vpredu, že ich hráči hrajú pravidelne."

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Weiss: Nemáme hernú prax
TASR