Kováčikovo vysvedčenie po roku: Vládol dobre, teda na trojku

25. decembra 2011, 12:00
Tip redakcii

Slovenský futbal má za sebou ďalší z tých biednejších rokov. Netreba si nič nahovárať, taká je realita! Štvrté miesto slovenskej reprezentácie v kvalifikácii o postup na EURO 2012 sa berie ako neúspech. Finančná situácia na zväze je kolapsová a vzťahy sú tiež na bode mrazu. Napriek tomu sa za vyše roka pôsobenia Jána Kováčika na čele futbalu pohli ľady. Čo si po septembrových voľbách v roku 2010 naplánoval, prial, vykonal a naozaj dokázal? My sme jeho vládnutie oznámkovali a vyšlo nám, že sa mu celkovo darilo na trojku, teda dobre.

Ján Kováčik

Ján Kováčik

Autor: TASR

Reprezentácia 4

Možno je to náhoda, ale čísla hovoria jasnou rečou. Po nástupe Jána Kováčika k moci, len chvíľu naša reprezentácia hrala to, čo verejnosť od nej očakávala. Trvalo to tri mesiace. Potom prišla desivá jar, po ktorej weissovci v kvalifikácii o postup na ME 2012 vyhoreli ako fakle. Paradoxne to išlo s nami dole vodou po tom, čo na sa na verejnosť dostali odmeny, ktoré sa delili po majstrovstvách sveta v JAR 2010. Bodkou za katastrofálnou jarnou časťou bola pokuta desať tisíc eur pre Vladimíra Weissa za vulgarizmy voči novinárom. Škoda, že Kováčik nezasiahol ráznejšie skôr, teda vtedy, keď by sa to repre hodilo ako soľ.

Ekonomika 2

Slovensko dostalo za postup na MS 2010 od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) celkovo 6 675 000 eur. Napriek tomu po audite hlásil Ján Kováčik, že mu staré vedenie nechalo sekeru 650 000 eur. Tá každým dňom hrozivo narastala. Ako úspešný podnikateľ však našiel kľúč ako sa dostať z najhoršieho. Situáciu hasil pôžičkou od UEFA. Tá však náš futbal z biedy ešte zďaleka nevyniesla. Ako Kováčik sám priznal, zväz stále dlhuje hráčom peniaze. Finančnú stabilitu by mali priniesť v budúcnosti prostriedky do kasy od UEFA vo výške 5 miliónov eur na nasledujúci kvalifikačný cyklus.

Vzťahy 3

Kováčik tušil, keď hovoril po zvolení, že chce zlepšiť komunikáciu nielen s médiami, ale aj vo vnútri zväzu, ako sa veci majú. O tom, ako to na zväze v skutočnosti je, hovorí za všetko, odstúpenie Jozefa Antošíka začiatkom tohto roku. Dôvod? Vzťahy a konflikty. Ján Kováčik sa ich snaží riešiť doposiaľ v našom prostredí nepoznaným spôsobom – dialógom bez emócii. Vyjadruje sa na úrovni aj vtedy, keď sú problémy. Dôkazom sú kauzy ako odmeny z MS v JAR 2010 č zverejnený plat Vladimíra Weissa. Nie je tajomstvo, že na pivo s ním nechodí, ale práve svojim diplomatickým slovníkom sa rešpektujú aj po tom všetkom. Kováčik ešte musí zvládnuť „rozkmotrené“ vzťahy s Úniou ligových klubov.

Štadión a fanúšikovia 3

Národný futbalový štadión je téma už v novinách natoľko ošúchaná, že človek to radšej ani nečíta. Ján Kováčik vytiahol projekt s podporou štátu. O chvíľu tu však máme voľby a ktovie či zase nebude z neho iba výstrel do tmy. Jedno je však isté, slovenské štadióny sú na rozpadnutie a návšteva na ligových zápasoch klesá. Kováčik o tom vie a vie, že po nástupe do funkcie sľúbil zlepšenie infraštruktúry na štadiónoch. Prvou lastovičku je plánovaná investícia 250 tisíc eur, ktorá by mali zľudštiť biedne podmienky na tribúnach.

 
Autor: Pluska.sk/JOZEF ŠATARA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kováčikovo vysvedčenie po roku: Vládol dobre, teda na trojku
Pluska.sk/JOZEF ŠATARA