Claude Makélélé ukončil kariéru

12. júna 2011, 13:37
Tip redakcii

Francúzsky defenzívny futbalový stredopoliar Claude Makélélé ukončil aktívnu činnosť. Tridsaťosemročný rodák z bývalého Zairu chce pokračovať vo futbalovej sfére aj naďalej, plánuje robiť skauta francúzskemu klubu Paríž St. Germain, v ktorom pôsobil naposledy. Informáciu priniesol internetový portál www.chelsea.vitalfootball.co.uk.

Claude Makélélé v drese Paríž St. Germain.

Claude Makélélé v drese Paríž St. Germain.

Autor: Profimedia.sk

Defenzívny štít začal svoju kariéru v Nantes a v roku 2000 prestúpil do slávneho španielskeho veľkoklubu Real Madrid, kde zažil svoje najlepšie roky kariéry. V tíme "bieleho baletu" pôsobil do roku 2003 a stal sa dvakrát víťazom najvyššej domácej súťaže Primera División a v sezóne 2001/02 triumfoval aj v Lige majstrov. Okrem toho má vo svojej zbierke aj dvakrát víťazstvo v Španielskom superpohári a Interkontinentálnom pohári.

"Myslím si, že Claude bol mimoriadne nadaným hráčom. V tých rokoch bol najlepším hráčom Realu, no nikto nedokázal oceniť jeho tvrdú prácu. Ak sa však opýtate aj ostatných hráčov, ktorí pôsobili v tíme, tiež povedia, že bol najlepším. Všetci to vedeli, že je veľmi dôležitou súčasťou tímu. Jeho strata bola začiatkom konca éry Los Galacticos. Ako náhle prišiel do Chelsea, tak sa jej začalo dariť. Bol základom tímu, jeho kľúčovým elementom," povedal o Makélélém jeho bývalý spoluhráč z Realu Madrid Fernando Hierro. Podobným tónom sa vyjadril aj jeho krajan Zinedine Zidane: "Keď sme získali dvakrát titul aj trofej v Lige majstrov, hovoril som, že Claude je našim najdôležitejším hráčom. Nebolo možné, že by sme tieto úspechy dosiahli bez neho."

V Chelsea si Makélélého pred sezónou 2002/03 vyžiadal vtedajší kormidelník Claudio Ranieri. Po nástupe Josého Mourinha na lavičku londýnskeho klubu sa stal bývalý francúzsky reprezentant kľúčovým hráčom tímu, vo finále Ligy majstrov v roku 2008 proti Manchestru United hral vo veku 35 rokov a odsunul Mikaela Essiena na pozíciu pravého beka. Makélélé získal s "The Blues" dva ligové tituly, ten istý počet triumfov aj v Ligovom pohári, na konte má jedno víťazstvo v Anglickom pohári. Po skončení sezóny 2007/08 odišiel defenzívny štít do Parížu St. Germain, kde ukončil kariéru. Makélélé odohral za svoju krajinu 71 duelov, no nikdy sa mu nepodarilo vsietiť gól. S Francúzskom hral na OH 1996 v Atlante, majstrovstvách sveta 2002 v Kórejskej republike a Japonsku, na európskom šampionáte 2004 v Portugalsku a na MS 2006 v Nemecku, kde získal striebornú medailu.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Claude Makélélé ukončil kariéru
SITA