Matoška, Svitko a Jakeš chcú opäť štartovať na Rely Dakar

18. januára 2011, 16:10
Tip redakcii

V utorok sa z viedenského letiska Schwechat presunuli do Bratislavy dvaja slovenskí motocyklisti Radek Matoška a Štefan Svitko, ktorí štartovali na 33. ročníku Rely Dakar v službách Hant Logomotion Slovakia Teamu.

Na snímke zľava manažér tímu Fero Hostinský , motocykloví jazdci Radek Matoška, Štefan Svitko a mechanik Thomas Hostinský.

Na snímke zľava manažér tímu Fero Hostinský , motocykloví jazdci Radek Matoška, Štefan Svitko a mechanik Thomas Hostinský.

Autor: TASR

Pri svojom premiérovom štarte došiel do cieľa skúsený motocyklový reprezentant enduro Radek Matoška. Hneď v prvej etape stratil pre technické problémy na motocykli KTM 690 tri hodiny, napokon skončil spomedzi 170 štartujúcich, keď do cieľa prišlo 94 motocyklov, na 34. mieste s najlepším umiestením na 19. priečke v 13. etape.

"Som rád, že som prežil a zdravý prišiel do cieľa i domov," povedal o svojich prvých dojmoch Matoška a k samotnému priebehu rely dodal: "S navigáciou som sa ešte neskamarátil. Nedá sa ju naučiť pri jednom štarte, skúsení jazdci hovorili o tom, že treba na to tri-štyri roky. Viackrát som aj zablúdil a časová strata narastala. O to náročnejšia rely pre mňa bola, keď som štartoval zo zadných pozícií. Trať už bola rozbitá po predchádzajúcich jazdcoch, vo vzduchu sa veľmi prášilo, viditeľnosť najmä pri predchádzaní pomalších bola veľmi zlá, v niektorých momentoch takmer žiadna a riziková."

Matoška ako nováčik nejazdil na super výsledok, jeho úlohou bolo istiť tímového kolegu Svitka. Ako by zareagoval na ponuku štartovať na Dakare aj po druhý raz? "Musím si ešte svoje účinkovanie podrobne zanalyzovať, porozprávať sa s mojou rodinou, zrejme by som však na ponuku nepovedal nie."

Štefan Svitko pri svojom druhom štarte nedošiel do cieľa, keď pre poruchu motora musel predčasne skončiť v 8. etape, pričom v priebežnom poradí figuroval na 7. mieste. "Som z toho veľmi smutný, mal som šancu na dobrý výsledok. Ale šancu na to vidím na budúci rok." Svitko nastupoval na štart po tom, ako si pred tromi mesiacmi zranil rameno. "Mal som určité obavy, či zvládnem rely kondične. Sám som bol príjemne prekvapený, že sa mi dobre jazdilo. K dobrým etapovým výsledkom mi pomohlo aj to, že niektoré trasy etáp som poznal z minulého ročníka, o niečo som sa zlepšil aj v navigácii." Na margo poruchy motora KTM 450 mechanik tímu František Hostinský uviedol: "Došlo k zlyhaniu ľudského faktora. Išlo o jednoduchú poruchu s ťažkými následkami. Rozsypalo sa ložisko, ktoré má plastovú klietku. Tá zhorela, roztopila sa. Podobné poruchy mali už v úvode rely tri motocykle, ale továrenskí mechanici z KTM to tajili. Ak by sme o tejto chybe vedeli, našli by sme riešenie."

Tretím štartujúcim Slovákom a druhým, ktorý púštnu rely nedokončil, bol Ivan Jakeš (KM Racing/ČR). Po havárii a poruche motora na motocykli Yamaha nedošiel do cieľa 10. etapy a na margo svojho štartu na ďalšom ročníku povedal: "Rozhodne chcem na Rely Dakar opäť štartovať, ale už s iným motorom a inou značkou motocykla." Jakeš spolu so svojim českým tímom priletí do Prahy v stredu 19. januára.

Umiestenie Slovákov na 33. ročníku Rely Dakar 2011:
Radek Matoška (Hant Logomotion Slovakia Team): 34. priečka. Najlepšie umiestenie v 13. etape – 19. miesto.
Ivan Jakeš (KM Racing/ČR): V 10. etape predčasne skončil po havárii, zlomenej kľúčnej kosti a pre zadretý motor. Po 9. etape na 10. mieste, najlepšie umiestenie v 6. etape – 7. miesto.
Štefan Svitko (Hant Logomotion Slovakia Team): V 8. etape predčasne skončil pre poruchu motora. Do tej doby na 7. mieste priebežného poradia. Najlepšie umiestenie: v 6. etape štvrtý, v 7. etape šiesty.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Matoška, Svitko a Jakeš chcú opäť štartovať na Rely Dakar
TASR