Brankár Jaroslav Halák po hektickej sezóne v NHL priznal: Neprajem to nikomu!

18. júna 2017, 11:00
Tip redakcii

Je doma! Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (32) zažil turbolentný rok, keď sa po úspechu na Svetovom pohári dostal až na farmu, odkiaľ sa ale vyškriabal do prvého tímu New York Islanders. Po ročníku v zámorí si doprial dovolenku, no už odštartoval prípravu na novú sezónu, ktorú ešte nevie, kde začne. Stále patrí ostrovanom, no siahnuť po ňom môže nováčik z Las Vegas. Čo na to hovorí, to nám prezradil v rozhovore.

V Islanders najprv žiaril, potom ho poslali  na farmu a nakoniec sa vrátil vo skvelej forme.

V Islanders najprv žiaril, potom ho poslali na farmu a nakoniec sa vrátil vo skvelej forme.

Autor: TASR

Kedy ste pricestovali na Slovensko zo zámoria?
Po sezóne sme boli s rodinkou na dovolenke, kde sme si dobre oddýchli, no domov sme prišli asi tak dva týždne dozadu. Odvtedy, čo sme prišli do Bratislavy sa pripravujem na novú sezónu. 

Kde trénujete?
Zatiaľ je to len na suchu, a na ľad sa chystám niekedy v auguste. Samozrejme, že je možné, že ešte vybehneme na dovolenku, pretože potom už nebude na to čas. 

V zámorí sa o vás popísalo toho veľa. Prezradíte, aká je aktuálna situácia s vašim angažmánom v Islanders?
Píše sa a hovorí sa všeličo, ale ja nové informácie o mojej budúcnosti v tomto klube nemám. Jednoducho som v takom štádiu, že čakám. Najbližšie dni môžu napovedať viac, pretože je na programe draft a po ňom aj  expanzívny draft. Dovtedy sa ale nič meniť nebude, no čo nastane potom, to sa uvidí. 

Komunikujú s vami?
Nie. Teraz majú iné starosti. Blíži sa spomínaný draft a veci ohľadom Las Vegas. 

Počítate aj s takou variantou, že by ste posilnili nový klub z Las Vegas?
Beriem to tak, že Knights si môžu vyberať z množstva brankárov, povedal by som že až od výmyslu sveta. To, či by si vybrali mňa, sa dozvieme za pár dní. 

Keby to vypálilo tak, že by ste sa stali hráčom Las Vegas, čo by to pre vás znamenalo?
Ja som sa vyjadril už aj v zámorí, že či to bude v Islanders alebo v Las Vegas, či inde, budem rád, ak mi dajú šancu a priestor na chytanie. Chcel by som v novej sezóne chytať čo najviac.

Zostáva pre vás prioritou číslo jedna zámorie?
Samozrejme. Mám ešte na rok zmluvu, no čo bude potom, to je vo hviezdach.

Uplynulá sezóna bola z vášho hľadiska celá zvláštna. Najprv ste žiarili na Svetovom pohári, potom aj v NHL, no šupli vás na farmu do AHL. Ako to hodnotíte?
Jasné, že som také nič nečakal, že skončím na farme. Hokej je však biznis a stávajú sa aj také veci. Neprajem to nikomu, nebolo to ľahké a jedna vec bola skvelá, že ma do záložného tímu všetci prijali skvele. Prišli aj výsledky, vyhrali sme pár zápasov a bojovali sme o postup do play-off.

Čakalo sa, že vás vymenia...
Veď to aj ja. Bol som prekvapený, keď si ma nechali. Bol som však rád, že som sa nemusel sťahovať a potom aj z toho, že ma znovu povolali do prvého tímu. 

Čo vám to dalo?
Keď sa dejú takéto veci, tak nastáva to, že čo vás nezabije, to vás posilní. Nedozviem sa, prečo to tak bolo, ale z koncom sezónu, či už na farme alebo v NHL, som nadmieru spokojný. 

Kto vám v tom čase z hráčov podal pomocnú ruku?
Bol som v kontakte s Petrom Bondrom alebo Mirom Šatanom, a povedali mi to, aby som makal, že ma vytiahnu naspäť, či ma vymenia. 

Keby ste si mohli vybrať, zostali by ste naďalej v New Yorku?
Najideálnejšie by bolo, aby som zostal, čím by som sa vyhol sťahovaniu. Lenže, keď so mnou nerátajú a moja kariéra bude pokračovať inde, tak aj tam sa budem snažiť chytať čo najlepšie.

Aký veľký bol rozdiel medzi farmárskou ligou a NHL?
V AHL sú mladí chalani, ktorí sa učia a robia množstvo chýb. Myslím si však, že odkedy som v nej chytal naposledy, tak sa zrýchlila a je dynamickejšia. Netvrdím, že to bolo pre mňa najvhodnejšie riešenie, ale zase som neustále chytal a niekedy som mal aj štyri zápasy za týždeň, čo bolo dosť, ale aspoň som bol v permanencii.

Vo februári sú olympijské hry, kde zrejme nebudú štartovať hráči z NHL. Je to podľa vás už definitívne?
Bolo povedané, že áno. No, môže ešte nastať zmena. Uvidíme.

Čo hovoríte na účinkovanie slovenského tímu na MS v Kolíne?
Sledoval som len výsledky a poviem, že chalanom sa snaha nemôže uprieť.  Každý kto tam bol, odovzdal na ľade maximum. To, že sme skončili tak ako sme skončili, je to obraz nášho hokeja. Povedzme si, že tá generácia, ktorá nám robila na medzinárodnom fóre výsledky, už pomaly končí. 

A čo bude ďalej?
Pri tej nastupujúcej generácii je menšia medzera, ale  to nie je otázka na rok dva, ale aj na desať či pätnásť. Verím, že sa u nás začne lepšie pracovať s mládežou a prispôsobíme sa svetovým trendom. Naozaj, ten svetový hokej nám už trochu utiekol a je len na nás, aby sme ho dobehli.

 
Autor: Milan Hanzel 
 
Aplikácie 7 plus