Exkluzívne: Rodičia Mira Hlinku (†42) nám ukázali list na rozlúčku

21. októbra 2014, 10:00
Tip redakcii

Päť týždňov po smrti jediného syna sa rodičia Mira Hlinku rozhodli prehovoriť. Exkluzívne pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradili, aký bol miláčik národa v súkromí a čo ho trápilo. O čo ich úprimne prosil v liste na rozlúčku?

Rodina Hlinkovcov: Dovolili nám nazrieť do Mirovho listu na rozlúčku.

Rodina Hlinkovcov: Dovolili nám nazrieť do Mirovho listu na rozlúčku.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok, Július Dubravay

Štrnásteho septembra zasiahla hokejovú verejnosť šokujúca správa. Bývalý majster sveta, vynikajúci útočník Miroslav Hlinka († 42), ktorého zbierku zdobia tri medaily zo svetových šampionátov, „zabávač“ kabín, sa v byte v Banskej Bystrici obesil.

Hoci jeho rodičia Miroslav a Zlatica prežívajú stále obrovský smútok, pod vplyvom šíriacich sa zlomyseľných rečí sa napokon predsa len rozhodli prehovoriť.

Viacerí hrozivej informácii o samovražde Miroslava Hlinku nemohli uveriť, pretože navonok bol populárny „Hlina“ vždy usmiaty, vtipný a plný energie.


HODINKY A PRSTEŇ: Sú za zisk titulu majstra sveta v roku 2002.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Len tí, čo ho veľmi dobre poznali , však vedeli, ako trpel od rozvodu a ako ťažko znášal odlúčenie od detí – syna Michala (21) a dcéry Vanessy (14). Do toho prišiel koniec kariéry, a hoci mal flek asistenta v Banskej Bystrici, nenapĺňalo ho to až tak, ako keď aktívne hral hokej.

V Trenčíne sa navyše nahlas hovorilo, že bíjaval manželku Miroslavu. Tá na neho podala trestné oznámenie a vyústilo to až do zákazu vstupu do domu a zákazu kontaktovať sa s deťmi. A práve táto skutočnosť ho podľa kamarátov i rodičov „zabila“. A hoci si našiel aj novú priateľku, letušku Zuzanu, napokon to všetko nezvládol a rozhodol sa ukončiť svoj život.

Na rozlúčku nechal dva listy – jeden priateľke a jeden rodičom. Otec Miroslav nám dovolil prečítať si ho. Na papieri, vytrhnutom podľa všetkého z nejakého zošita a nalinajkovanom, sa Miro vyznal zo svojich pocitov. Rešpektujúc súkromie rodiny, zverejníme len záverečné slová.

Mami, tati, segra...
... dávajte na seba pozor
a buďte v kontakte so Zuzkou.
Urobte to kvôli mne, plánovali
sme si spolu rodinu i budúcnosť.
No dnešok všetko mení. Každý má len isté
hranice energie a sily...

Ďakujem, Váš Miro

Najťažšie chvíle prežívajú práve Mirovi rodičia. Prežiť smrť vlastného dieťaťa, to sa nedá stráviť a stopy to zanechá navždy. Časom možno bolesť trošku ustúpi, ale pokojne spávať už nebudú. Mama Zlatica, ktorá nezvládla ísť na pohreb, je na tom stále veľmi zle. „Nevstrebávam zatiaľ nič, nevnímam, čo sa deje navôkol, stále vidím len policajtov, ako v ten deň u nás zazvonili,“ hovorí Zlatka.

„Pred pol rokom prišiel sem domov s jednou igelitkou, pretože na základe policajného nariadenia mal zákaz vstupu do domu. Často sme sedeli len tak v kuchyni a hovoril mi, mami, nič som nechcel, len deti... Ale inak veľmi nerozprával o svojich problémoch, väčšinou len čítal a pozeral televíziu. Ale raz v noci sa šupol k nám do postele a vyzval nás debatovať. Vtedy povedal, že nechce, aby sme mu na pohreb išli v čiernom. Hovorím mu: Čo to rozprávaš, veď si slobodný, nie si prvý rozvedený, máš prácu. Viac sa urobiť nedalo, uzavrel sa a dusil to všetko v sebe. No a potom nám rukou, čistým písmom, zanechal list na rozlúčku...“ dodala tichým a smutným hlasom Mirova mamina, ktorá sa stále necíti na to, aby sa v takomto stave objavila jej fotografia.


ČÍTANIE VÝSTRIŽKOV: Otec takto zabúda na veľký žiaľ.
Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Ich trojizbový byt však všade zdobia fotografie ich nebohého syna z čias jeho kariéry a všade sú horiace sviečky. Detská izba, ktorú Miro obýval spolu so sestrou Natáliou, je v nezmenenom stave. Na stene dokonca visia aj staré korčule, v ktorých bývalý slovenský reprezentant začínal svoje prvé kroky na ľade.

Sú v nej dokonca uložené archívne kazety, ktoré mapajú synovu hokejovú púť. Otec teraz najčastejšie, ak má chvíľu voľna, sedáva nad výstrižkami z novín a spomína na syna. Je totiž šofér a rozváža stravu. Mirova mamina je na tom horšie aj preto, že nepracuje, je na dôchodku a tak sa utápa v smútku.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Iveta Weiszová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Exkluzívne: Rodičia Mira Hlinku (†42) nám ukázali list na rozlúčku
Plus JEDEN DEŇ/Iveta Weiszová