Košice odštartovali play off víťazne, drámu v Nitre rozhodlo predĺženie

11. marec 2016, 20:10

Hokejisti HC Košice zvíťazili v prvom zápase štvrťfinále Slovnaft play off Tipsport ligy nad MHC Martin 4:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 1:0. Druhý zápas série je na programe v sobotu 12. marca o 17.00 opäť v Steel aréne.

Košice začali play off víťazstvom nad Martinom.

HC Košice - MHC Martin 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 6. Boltun (Deyl, Cebák), 11. Šedivý (Deyl, Jenčík), 28. Spilar (Cebák), 56. Jenčík (Spilar) - 8. Surovka (Cipulis, Galamboš). Rozhodovali: Konc, Snášel - Gajan, Smrek, vylúčení: 2:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3603

HC Košice: Halász - Dudáš, Deyl, Cebák, Šedivý, Jankovič, Mikuš - Spilar, Jenčík, Bartoš - Bicek, Suja, Hrnka - Šoltés, Češík, Varga - Hričina, Boltun, Milý
MHC Martin: Dzubina - Rusina, Tabaček, Dvořák, Jáchym, Dlouhý, Matejka, Trávniček - Cipulis, Galamboš, Surovka - Jass, Sprukts, Pokrivčák - Nemček, Murček, Kabáč - Poliaček, Dírer, Uhrík

/stav série: 1:0/

Domáci mali lepší štart do zápasu a od prvých minút sa snažili o úvodný gól. V 3. minúte Boltun prenechal puk Milému, jeho šancu však ešte brankár Dzubina zmaril. V 6. minúte sa cez martinských obrancov "preštrikoval" Boltun a po vydarenej akcii otvoril skóre. Náskok domácich však trval iba dve minúty.

V 8. minúte sedel na trestnej lavici košický kapitán Bartoš, čo potrestal Surovka, ktorý zblízka pretlačil puk do Halászovej bránky. V polovici úvodnej časti mali dve presilovky domáci hokejisti a tú v 11. minúte aj využili. Na strelu Deyla a teč Šedivého bol Dzubina prikrátky - 2:1.

Aj v druhej tretine sa hralo najmä v pásme Martinčanov, ktorí mali v druhej časti až piatich vylúčených. Útočník Boltun mohol pridať svoj druhý gól, no jeho efektnú strelu bez prípravy zastavila ľavá žrď martinskej bránky. V 28. minúte si obrancovia hostí nerozumeli a Gabriel Spilar bol takmer od červenej čiary v samostatnom úniku. Ten dokázal rutinérsky premeniť, čím upravil na 3:1. Hostia sa v 37. minúte ubránili košickej presilovke o dvoch hráčov.

Záverečná tretina priniesla najmä bojovný hokej. Martinčania sa len ťažko dostávali do výhodných streleckých pozícií, domáci tím si bez väčších problémov strážil dvojgólový náskok. V 44. minúte zakončil rýchly brejk hostí Jass, ale Halászovu bránku jeho strela minula. V 50. minúte bol na opačnej strane do dobrej pozícii Jenčík, Dzubina však zmaril jeho úmysly.

O tri minúty neskôr sa pred martinským brankárom ocitol Bartoš, ale ani on nebol úspešný. Psychologicky dôležitý gól domácich strelil v 56. minúte Jenčík, ktorý prekonal Dzubinu dorážkou vlastnej strely. Košičania už v závere zápasu žiadnu drámu nedovolili a ujali sa vedenia 1:0 v sérii.

HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina 4:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Góly: 29. König (Štefanka, Stloukal), 42. Slovák (Podhradský, Ordzovenský), 51. Milam (Laliberté, Slovák), 64. Ručkay (Baker, Kutálek) – 32. Rób. Huna (Brejčák, Zaťko), 38. Rób. Huna (Brejčák), 55. Rób. Huna (Konečný, Novotný). Rozhodovali: Jonák, Lauff – Korba, Rovenský, vylúčení na 2 min: 4:3, presilovky 3:3, oslabenia: 0:0, 3058 divákov

Nitra: Valent (38. Lakosil) – Milam, Ordzovenský, Podhradský, Mezei, Baker, Milo, König – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Beca, Ručkay – Stloukal, Štefanka, Macík – Bajtek, Bene, Pupák - Piačka
Žilina: Tomek – Brejčák, Zaťko, Homer, Kurali, Leško, Makovský, Mendrej – Novotny, Huna, Konečný – Stupka, Škoda, Handlovský – Drevenák, Ježek , Valášek – Ondruš, Rehák, Rogoň - Švec

Prvá gólová šanca prišla až v 14. minúte, no strelu osamoteného Žilinčana Reháka zázračne zneškodnil domáci brankár Valent. V závere tretiny mali blízko ku gólu domáci, Bajtek trafil z ľavého kruhu žrď žilinskej brány a krátko na to sa dostal do samostatného úniku Slovák, no tentokrát úspešne zasiahol Tomek.

Prvý gól videli diváci až v 29. minúte, keď domáci využili presilovú hru. Štefanka prihral puk spoza bránky na modrú čiaru Königovi a ten prestrelil všetko pred sebou. V 32. minúte využila aj Žilina presilovú hru, Brejčák našiel prihrávkou spoza bránky Hunu a ten ho poslal do odkrytej časti domácej bránky. Tri minúty pred druhou sirénou sa hostia dostali do vedenia, rovnako v presilovke prekonal Valenta opäť Huna. Ten pri góle zranil domáceho brankára, ktorého odviezli na nosidlách a nahradil ho Lakosil.

Po 82 sekundách tretej časti stretnutia prišlo vyrovnanie a znovu padol gól v presilovej hre. Podhradského delovku tečoval pred Tomekom domáci Slovák. Nitrania otočili stav v 51. minúte, keď opäť v presilovej hre napriahol od modrej čiary Milam a tvrdou strelou vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu hosťujúcej bránky. O štyri minúty neskôr dosiahol Huna hetrik a vyrovnal na 3:3 - a opäť v presilovej hre.

V riadnom hracom čase sa nerozhodlo a tak nasledovalo predĺženie. V ňom mohol rozhodnúť z trestného strieľania domáci Macík, no Tomeka neprekonal. Napokon sa v 64. minúte sám pred žilinským brankárom presadil Ručkay.