Potvrdené: Prečo zomrel Paľo Demitra? Lebo pilot brzdil!

19. októbra 2011, 09:45
Tip redakcii

Testy s lietadlom Jak-42 v Žukovskom pri Moskve potvrdili, že septembrovú katastrofu podobného stroja s hokejistami pri Jaroslavli spôsobila chyba pilotov. Uviedol to dnes denník Kommersant s odvolaním sa na špecialistov zúčastňujúcich sa skúšok.

Tragédia otriasla svetom.

Tragédia otriasla svetom.

Autor: TASR

"Počas letových skúšok bola experimentálne dokázaná verzia o tom, že ľudí na palube Jak-42 nezahubili technické poruchy alebo problémy s kvalitou paliva, ale práve brzdenie jeho kolies. Spôsobila ho nie technika, ale pilot, ktorý lietadlo riadil a z nejakého dôvodu nechal pri vzlete nohy na pedáloch," napísal denník.

Lietadlo Jak-42 sa 7. septembra zrútilo pri Jaroslavli pri nepodarenom štarte. V troskách zahynulo 44 ľudí, väčšinou hokejistov miestneho klubu Lokomotiv Jaroslavľ. Medzi mŕtvymi bol slovenský hokejista Pavol Demitra, ale aj českí reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Nešťastie prežil jedine palubný inžinier Alexander Sizov.

Ruský Medzištátny letecký výbor (MAK), ktorý nehodu vyšetruje, už skôr dospel k poznatku, že haváriu mohla spôsobiť "dodatočná brzdiaca sila". K overeniu tejto hypotézy podnikol na letisku v Žukovskom pri Moskve sériu letových skúšok s lietadlom rovnakého typu.


Posledné zábery bezpečnostnej kamery
. Zdroj: YouTube

Tie podľa Kommersantu skončili až v utorok dvoma poslednými štartmi. Najprv skúšobný pilot, napodobňujúca počínanie svojho kolegu z osudového letu, počas štartu držal nohy na brzdách a súčasne priťahoval k sebe páku riadenia. K nemu bol tentokrát pripevnený prístroj, ktorý meral silu vyvíjanú rukami pilota. Ukázalo sa, že k pritiahnutiu páky riadenia do uhla 13 stupňov bola potrebná sila zodpovedajúca 64 kilogramom, a tú skúšobný pilot nemohol vyvinúť bez toho, že by sa so všetkou silou oprel aj do pedálov bŕzd.

 Potom nasledoval posledný vzlet, kedy po nastavení klapky výškového kormidla do normálneho uhla piatich stupňov piloti zložili ruky a nohy z riadenia stroja "a Jak-42 presvedčivo vzlietol".

 Výsledky testov poslúžia ako základ správy technickej komisie MAK o príčinách katastrofy, ktorú experti podľa denníka už začali pripravovať.

 
Autor: ČTK, Video: YouTube 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Potvrdené: Prečo zomrel Paľo Demitra? Lebo pilot brzdil!
ČTK
Video: YouTube