MS v hokeji 2017 - Bývalý brankár Rasťo Staňa o stave slovenského hokeja: Zaspali sme dobu | Pluska.sk

Bývalý brankár Rasťo Staňa o stave slovenského hokeja: Zaspali sme dobu

13. mája 2017, 15:00

Z majstrovstiev sveta má zlato a striebro, zažil najkrajšie časy slovenského hokeja, na ktoré dnes už len spomíname a márne sa snažíme na ne nadviazať. V útrobách kolínskej Lanxess arény sme zastihli bývalého brankára Rastislava Staňu, ktorý pre Pluska.sk ponúkol exkluzívny rozhovor.

Rastislav Staňa sa prišiel pozrieť na slovenských hokejistov do Kolína.

Rastislav Staňa sa prišiel pozrieť na slovenských hokejistov do Kolína.

Autor: TASR

Ako hodnotíte doterajšie vystúpenie Slovenska na šampionáte?

- Prvý zápas je vždy dôležitý na pohodu. Na tomto šampionáte ide aj o to, aby sme sa zachránili, to sa nám trochu skomplikovalo. Tento zápas ovplyvnil celý úvod, pribrzdil nás aj naše sebavedomie, hlavne u chalanov, ktorí sú v tíme noví. Od poslednej tretiny s Dánmi sa sebavedomie hráčom trochu vrátilo, proti Nemcom bol výkon lepší. Dúfajme, že výkon bude naďalej gradovať a psychika, ktorá robí veľa, nám proti silným tímom pomôže. V tých zápasoch nemusíme vyhrať, môžeme teda prekvapiť a niečo im „ukradnúť“.

Čakali sme zrejme viac víťazstiev. Kde bola najväčšia chyba?

- Na góly sa natrápime. Keď gól príde v pravý moment, dokáže zlomiť zápas. Mali sme v niektorých chvíľach presilovky, ktoré keby využijeme, zápas sa zlomí. To robí rozdiel. Natrápime sa, keby sa nám darilo skórovať ľahšie, bodov by sme mali určite viac.

Tréner Cíger nominoval až deväť nováčikov. Je správne urobiť taký rázny krok?

- Myslím, že Cíger sa nepozeral na to, kto je nováčik. Snažil sa vybrať najlepších hráčov, ktorých mal k dispozícii. To, že ich je až deväť, si možno uvedomil až potom, ako zložil mužstvo.

Vraví sa, že hokej sa vyrovnáva, napriek tomu sme na MS svedkami debaklov. Akým smerom sa teda hokej uberá?

- Tiež som sa nad tým zamýšľal, že vysoké výsledky sa začali vytrácať, na týchto majstrovstvách sa akoby vrátili. Je možné, že špička uteká a druhý sled sa vyrovnal. Aj ten druhý sled sa však dostal na nejakú úroveň, no na extratriedu sa nevie dostať, poprípade mu to bude trvať ďalšie dlhé roky.

Hovorilo sa, že brankári sú naša hlavná zbraň, ich čísla sú zatiaľ priemerné, ani jeden nemá nad 90 percent...

- Prvé zápasy boli pre nich psychicky náročné, hrali sme proti súperom, ktorí málo strieľajú, čo sa ťažko chytá. Taký zápas mal, napríklad, Jano Laco proti Lotyšom. Letelo na neho málo striel a dostal tri góly, čo štatistiku trochu skresľuje. Zdá sa mi však, že odkedy mal Julo Hudáček výstup v šatni v zápase proti Dánsku, vyhecoval kabínu a zdá sa mi, že aj jeho výkon začal gradovať. Potom zachytal super.

Moderný hokej „uteká“ z rohov klziska, dôraz sa kladie na techniku. Kde je v porovnaní s týmto moderným hokejom na tohtoročnom šampionáte Slovensko?

- Každý tréner musí prispôsobiť herný štýl tomu, akých má k dispozícii hráčov. Keďže u nás je problém, že sa na góly natrápime, nemôžeme hrať útočný hokej, lebo by sme, naopak, dostali viac gólov. My musíme hrať bojovný hokej zo zabezpečenej obrany a nesmieme prepadávať, ako sa nám to stalo proti Dánom v druhej tretine, keď sme hrali bezhlavo.

Sú predturnajové štvrťfinálové ciele stále reálne, alebo by si malo začať Slovensko záchranárske ciele?

- Pár rokov už bolo takých, keď sme boli namočení do bojov o záchranu. Chalani trochu kalkulujú, ako proti Nemcom, keď bol bod dôležitý na ceste k záchrane. Bohužiaľ, kvalita sa z roka na rok hľadá ťažšie a prejavuje sa to aj na výsledkoch. Najbližšie roky sa budeme chodiť zrejme v prvom rade len zachraňovať a ak sa nám vydarí úvod ako tento rok Lotyšom, môžeme pomýšľať na štvrťfinále.

Ako vidíte budúcnosť slovenského hokeja? Môže zapáliť plamienok nádeje úspešná a talentovaná osemnástka, ktorej vyšiel svetový šampionát v tomto roku?

- Potrebujeme viac ročníkov, ako bola osemnástka, z ktorej sa, verím, uchytí vo veľkom hokeji viac chlapcov. To, čo sme zaspali za posledných 10-15 rokov, nedobehneme za jeden až dva roky. Zmeniť k lepšiemu sa to dá len systematickou prácou, zmodernizovaním, aby sme sa o pätnásť rokov mohli vrátiť ku špičke, ktorá bude bojovať o medaily.

PLUSMÁNIA DENNÍKA PLUS JEDEN DEŇ pokračuje i na online! Je tu DRUHÁ ŠANCA! Máš nálepku PLUSMÁNIE z dnešného dňa? Si stále v hre o 317 megacien na on-line každý deň!

 
Autor: Z Kolína Milan Hanzel a Peter Odráška
 
 
 
Bývalý brankár Rasťo Staňa o stave slovenského hokeja: Zaspali sme dobu
Z Kolína Milan Hanzel a Peter Odráška